Polip endometrial - trajtim pa kirurgji

Ne e dimë se gratë duhet t'i nënshtrohen provimit të rregullt preventive nga gjinekologu. Kjo bën të mundur për të monitoruar shëndetin e organeve legenit, dhe gjithashtu ju lejon për të zbuluar anomalitë në një fazë të hershme. Një nga problemet me të cilat pacienti mund të përballet është polyps endometrial. Kjo formacionet e reja formuar si rezultat i përhapjes së mukozës dhe mund të arrijnë 3 cm. Por zakonisht nuk janë më të mëdha se 1 cm. Polyps endometrial në që kërkon trajtimin mitrës të cilat mund të jenë të kualifikuar mjekun pas testit.

Shkaqet e polyps dhe diagnostifikimit të tyre
Ekspertët quajtur disa faktorë të rrezikut që çojnë në shfaqjen e tumoreve në mitër:

 • çrregullime hormonale si nivele të larta të estrogjenit apo vlerën reduktuar progesterone;

 • predispozicion gjenetik;

 • aborti në të kaluarën e afërt;

 • sëmundjet e mitres;

 • çrregullime endokrine, diabet, prania e peshë të tepërt.


 • Besohet se një diagnozë të tillë shpesh vënë pacientët më të vjetër se 40 vjet. Por në fakt polip mund të formohet në çdo grua e moshës riprodhuese.

  Mjeku i fundit diagnoza do të kërkojë vetëm pas hetimeve, të cilat mund të përfshijnë:

 • ultratinguj, e cila zakonisht kryhet sensor vnutrypolostnыm;

 • Rreze-X të mitrës;

 • hysteroscopy, është një procedure në të cilën një mjet është futur në mitrës nëpërmjet kanalit cervikale.


 • Nëse diagnoza është e konfirmuar, operacioni mund të rekomandohet. Sjellja e saj është e nevojshme në rastet e mëposhtme:

 • Madhësia e tumoreve më të madhe se 1 cm;

 • pacientët e moshës 40 dhe mbi;

 • në qoftë se rezultatet trajtimi konservativ nuk ka prodhuar;

 • Dyshohet formimin malinje;

 • polip shkakton siklet, dhimbje, gjakderdhje.


 • Por në disa raste mjeku përshkruan trajtimin e polyps endometrial pa kirurgji. Sidomos të përpiqet të shmangë ndërhyrjen kirurgjikale në vajzat e reja.
  Mjekim
  Doktori juaj mund të sugjerojnë droga hormonal. Në varësi të historisë dhe karakteristikat e sëmundjes, mundësitë e trajtimit të ndryshme:

 • në pacientët e rinj kalojnë qëllimin e kontraceptivëve oral, të tilla si Janinë, Regulon, regjim tregon gjinekolog;

 • për gratë mbi 35 vjet trajtimin e duphaston polip endometrial, Utrozhestan, dmth drogës që i përkasin progestin përshkruar;

 • agonist Gonadotropin liruar hormon, të tilla si Zoladex, Diferelin zakonisht të përshkruara për pacientët të cilët kanë vërejtur ndryshime menopausal.


 • Këto barna të normalizuar nivelet e hormoneve në trup, duke shkaktuar polyps të zbehet gradualisht brenda dhe jashtë ndërsa mestruatsyy.
  Nëse sëmundja është për shkak të inflamatore e pelvikut ose për shkak të infeksionit, mjeku mund të rekomandojë një kurs të trajtimit me drogë antibacterial.

  Metodat tradicionale të trajtimit të polip endometrial
  Ndonjëherë kjo diagnozë, gratë janë kthyer në recetat e mjekësisë alternative. Ekziston edhe një pikëpamje që trajtimit kombëtar
  Mjetet endometrial polip rrit efektivitetin e terapisë drogës. Recetave më të popullarizuara janë:

 • douching tinctures bimor të Calendula dhe Propolisi;

 • tamponin me qepë të pjekur, të cilat rekomandojnë të hyjnë në vaginë gjatë natës për 7 ditë;

 • Brenda ju mund të marrë ekstrakt celandine se të pijshëm çdo ditë, gradualisht duke rritur dozën e 1 lugë gjelle. l. 100 ml;

 • ekstrakt boronicë, acaroj dhe Rose hips duhet të pini një gotë 2 herë në ditë.


 • Çdo trajtim duhet të monitorohen gjinekolog. Përkundrazi, gjatë terapisë, mjeku në mënyrë të përsëritur dërgoni ultratinguj për të ndjekur dinamikën e sëmundjes.