Kist ovarian - trajtim pa kirurgji

Kist ovarian është një lloj flluskë e mbushur me lëng apo gjysmë të lëngshme, apo përmbajtje.
Në trajtimin e cysts duke përdorur dy linja të trajtimit: Trajtimi konservativ dhe kirurgjikale.
Në mënyrë tipike, trajtimi i drogës mund të kryhet vetëm cysts ovarian funksionale, cysts dmth formuar në vendin ku nuk kishte gjëndër neovulyrovavshyy ose organ të verdhë. Për më tepër, ky lloj i kist nuk duhet të ketë komplikime të tilla si qelbëzim, kapsula pushim apo shterpësi.

Për trajtimin e cysts ovarian


Për trajtimin e cysts ovarian funksionale (folikulare dhe corpus luteum) zakonisht përdorin hormonet.
Midis tyre zë një pozitë Duphaston kryesor, substanca kryesore aktive është didrogesteron - një progesterone zëvendësim. Drogës ndihmon të rivendosur vezoret normale operacion, duke minimizuar qelizat e rritjes kystoobrazuyuschyh.
Ndonjëherë Duphaston është përdorur si pjesë e terapisë konservatore të cysts endometrioid, për të parandaluar shfaqjen e formacioneve të reja.
Për qëllim të rregullimit të ciklit menstrual dhe për të parandaluar formimin e follicles mund të transformohet në kist, dhe për të reduktuar cysts ekzistuese përdorimit të kontraceptivëve orale të ndryshme (monofaznыe dhe dy faza). Për shembull, për trajtimin e cysts ovarian në femra përshkruar pilula Marvelon, Zhanyna, Logest, Diane-35 Anteovyna.

Për trajtimin e cysts ovarian të shkaktuara nga sëmundja inflamatore në legen mund të përdoret paratservykalnыh metode injeksion, e cila është injektuar në rajonin kist "përzjerje" qe perbehet nga nje droge fibrinolytic, një antibiotik dhe një tretës.
Ndoshta trajtim kist dhe mjetet juridike homeopatik, ka më shumë se një mijë (Berberis, TV, Aurum jod dhe shumë të tjerë).
Trajtimi mund të plotësohet me një konsum shtesë e produkte që përmbajnë vitamina C, A, B1, B6, K, dmth
Përdorimi i drogës është zakonisht për tre cikle menstruale. Nëse nuk ka përmirësim, mjeku mund të rekomandojë heqjen kirurgjikale të tumoreve.

Trajtimet tjera kist ovarian pa kirurgji


Përveç trajtimit themelor mjekësor mund të aplikojnë fizioterapi ndryshme (lazer, elektroforezë), akupunkturë, fizioterapi, vaske baltë, terapi dietë.
Ka provuar për të luftuar vetë cysts ovarian metoda të tilla të pazakonta të terapisë, trajtim me Leeches. Leeches në këtë sëmundje janë brenda në vaginë. Kjo procedurë duhet të bëhet nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore dhe kontrollin e hormoneve.

Terapia e barnave mund të plotësohet me metodat tradicionale.
Në trajtimin e cysts ovarian bimëve të përdorura: hithër qen, pelin celandine, kamomil, çantë bariut, hithër, Omani, Rhodiola Rosea, manaferrat kulpër, hirit mal, Yarrow, pranga, tufë, nenexhik, barbarozë, trumzë, gjethe thupër, e ëmbël.
Prej tyre mund të gatuaj një shumëllojshmëri të teas dhe infuzione për përdorim të brendshëm.
Kohëzgjatja e mjekësisë bimore duhet të jetë të paktën tre muaj. Dhe për të ruajtur efekt të qëndrueshme e trajtimit phytotherapist këshilluar për të marrë tarifat barëra për 12 muaj me prishet.

Herbs janë përdorur edhe për të bërë banja (pelin yarrow, trengjyrësh violet, lisi leh, kamomil, gjethe delli, barbarozë, kamomil, trumzë, Wort Shën Gjonit, blueberries, luleradhiqe, nenexhik, Highlander gjarpër, qershi të egra).
Çdo mjetet e terapi konservative, duke përfshirë jo-tradicionale duhet të projektohet dhe të rënë dakord me mjekun.