Largimi i mitrës - pasojat

Një numër i sëmundjeve gjinekologjike si prolapsi mitrës, kanceri, Endometrioza kërkojnë kirurgji për të hequr mitrës - hysterectomy. Shpesh e vetmja procedurë e tillë mund të privojë një grua e manifestimit të simptomeve të pakëndshme dhe ndonjëherë nga jeta kërcënuese. Hysterectomy është kryer vetëm në femra lindjes si hysterectomy përjashton mundësinë e mëtejshëm të vetë-riprodhimit.

Hysterectomy: Implikimet për shëndetësi


Pasi gruaja raportuar nevojën për ndërhyrje kirurgjikale, duket nga frika e pasojave që mund të dalin pas hysterectomy.

Jeta pas hysterectomy ndryshon: shpesh një grua ndihet inferiore, shtypur emocionalisht. Duket shumë frikën.
Pas një operacioni për të hequr për herë të parë mitrës një grua mund të përjetojnë efekte të tilla si:

 • paaftësia në të ardhmen dhe të bëjë vetes një fëmijë;

 • dhimbje të lidhur me qepjet post-operative shëruese;

 • dështimi në furnizimin me gjak te vezoreve;

 • formimi i mbështjelljes;

 • gjakderdhje;

 • Shkelja e urinimit dhe defekimit për shkak të dobësimit të muskujve të bazës së legenit;

 • trombozë deje.


 • Disa gra mund të jenë simptoma të menopauzës.

  Ushqimi pas hysterectomy


  Në rastin e gruas hysterectomy mund të fillojnë të fituar peshë më shpejt. Prandaj, ju duhet të monitorojnë me kujdes dietën e tyre dhe ndjekin një dietë që ka një kalori të ulët dhe yndyrë të ulët dhe karbohidratet.

  Komplikimet pas hysterectomy


  Në periudhën e shërimit grua mund të përjetojnë simptoma të mëposhtme:

 • shkarkimi purulent nga shtresë;

 • gjakderdhje të tepërt;

 • inflamacion i nyjave limfatike inguinale;

 • ethe;

 • dridhura;

 • skuqje e këmbë;

 • çrregullime urinim.


 • Në qoftë se ka të paktën një lloj komplikimet duhet të konsultoheni me një mjek.
  Nëse mitra e gruas largohen, ajo është në rrezik në rritje të sëmundjeve të rënda të tilla si atherosclerosis dhe osteoporozën.

  Aktiviteti fizik pas hysterectomy


  Mund të rregullt ushtrim si pasojë e hyperэktomyy. Megjithatë, është e nevojshme për të reduktuar stresin në trup në një gjendje të rehatshme. Si gruaja pas hysterectomy mund të vëreni se ishte tepër i lodhur.

  Seksi pas hysterectomy


  Ka kufizime seksualiteti pas hysterectomy. Pra, pas një hysterectomy është e nevojshme për të ndaluar marrëdhënie seksuale për disa muaj. Kjo është për shkak të faktit se periudha e rimëkëmbjes në gratë rrit rrezikun e komplikimeve.
  Pas një periudhe rehabilitimi është mbi, një grua mund të jetë seksualisht aktive si më parë. Megjithatë, në qoftë se gjatë operacionit ajo kishte një pjesë e hequra të vaginës gjatë raportit seksual, ajo mund të ndjeni dhimbje.
  Në qoftë se një grua ka hequr plotësisht tërë mitrës me vezore dhe tuba fallopiane, orgazmë mitrës pas heqjes se mund të ndalet ndjenjë. Megjithatë, disa gra tha efekt të kundërt: ata rritur epsh.

  Problemi kryesor është faktori psikologjik: gruaja pas hysterectomy vështirë për t'u çlodhur dhe të gëzojnë marrëdhënie seksuale. Ajo mund të bien në depresion. Në disa raste mall për seks mund të reduktohet.

  Menopauza pas hysterectomy


  Pasi hiqet mitra e gruas, ajo ka arritur menopauzë disa vite më parë dhe e quajti "menopauzë kirurgjikale." Manifestimet e saj janë të njëjta si në menopauzë fiziologjik:

 • paqëndrueshmëri emocionale;

 • rritur ankthi;

 • çrregullime depresive;

 • shkeljet e sistemit kardiovaskular;

 • osteoporosis;

 • hot flashes.


 • Për të lehtësuar simptomet e terapisë hormonale zëvendësuese menopauzë është kryer.

  Hormone pas hysterectomy


  Në periudhën postoperative gruaja është e përshkruar në një kurs të terapisë hormon estrogjenit në kombinim dhe progestogjenet. Kjo është për shkak të mungesës hormonal i shkaktuar nga një shkelje të vezoreve apo mungesë (në qoftë se ata ishin larguar me përjashtim të mitrës së një gruaje gjatë operacionit).

  Kursi i trajtimit fillon brenda një deri në dy muaj pas hysterectomy.

  Sa jetojnë pas hysterectomy?


  Jetëgjatësia e femrave nuk varet nëse ose jo mitrës saj dhe terapi hormonale për t'u emëruar në periudhën postoperative.
  Pasi hiqet mitra e gruas, ajo mund të kthehet në jetën normale. Kështu ajo nuk është më e nevojshme për të përjetojnë dhimbje dhe parehati të shkaktuara nga sëmundjet gjinekologjike. Ai nuk mund të jetë frikë e kancerit dhe sëmundje të tjera të mitrës. Gjatë seksit ju nuk mund të mendoj për kontraceptive, si dhe mundësinë e konceptimit të përjashtohet. Objektivi kryesor është për të kapërcyer siklet psikologjik. Gjithashtu, të jenë të vetëdijshëm se në qoftë se operacioni është i pashmangshëm, atëherë nuk ka tragjedi nuk ndodhi dhe jeta vazhdon.