Si për të humbur peshë me ndërprerjet hormonale

Ndërsa dështimi hormoneve në gratë shpesh kanë probleme me mbipeshë. Shpesh kjo është për shkak të metabolizmit dhe akumulimin e lëngjeve të tepërta në trup. Kjo është arsyeja pse çdo grua është diagnostikuar me "hormonale" i projektuar për të humbur peshë me ndërprerje hormonale. Është e rëndësishme të dini se pa udhëzim mjeku heq shkakun dhe efektet e çekuilibër endokrine, humbje peshe është e nevojshme. Se mjeku duhet të përcaktojë dietë optimale për një grua që dëshiron të shpëtoj prej kg shtesë.

Pesha humbje gjatë ndërprerjeve hormonale - Rregullat themelore


Pra, si për të humbur peshë pas dështimit hormonal shumë më e vështirë se në kushte normale, një grua duhet të ndjekin rregulla të caktuara. Konsideroni ato:

 • Ushqyerit. Mos fryj nivelin e yndyrës në ushqim. Dietë duhet të bazohet në një kombinim të balancuar të proteinave, yndyrë dhe karbohidratet.

 • Phytoestrogens. Ju duhet të përfshijnë në dietën e një numri të madh të manave, fruta, perime dhe kërpudha dhe bishtajore, të cilat lejojnë për të normalizuar hormoneve të trupit të femrës, dhe në këtë mënyrë të eleminuar shkakun e vërtetë të rritjes në peshë trupore. Do të ndihmojë në këtë drejtim, si vezë.

 • Elementët gjurmë. Ushqimi duhet të jetë i pasur me elementët gjurmë dhe vitamina.

 • Fiber. Është e rëndësishme që të përfshijë në dietë sa më shumë ushqime të pasura me fibra papërpunuar, të cilat janë furçë, të pastruar brenda e trupit tonë dhe të ndihmojë djegur dhjamin.

 • Produktet e Disclaimer dëmshme. Këto përfshijnë ushqime të kripura, ushqimet yndyrore dhe miell.


 • Hormonet femërore për humbje peshe


  Pavarësisht rëndësisë së rregullave të mësipërme, gjëja kryesore për të bërë për të humbur peshë me çrregullime hormonale - për të eliminuar shkakun rrënjë. Mjeku duhet të bëjë një plan trajtim për pacientin, i cili siguron për korrigjimin e bilancit hormonal. Kjo mund të administrohet drogë hormonale, manipulime kirurgjikale të kryera - të gjitha varet nga dështimi shkaktojë hormonal. Shpesh, madje edhe nga vetë kurë problemi fillestar çon në faktin se gratë pesha kthehet në normale.

  Nëse mjeku përshkruan terapi hormon, atëherë ajo mund të formojë bazën mbi hormonet e mëposhtme:

 • thyroxine - hormon tiroide themelore, e cila ndihmon të përshpejtojë metabolizmin, rritjen e ngrohjes, djegur dhjamin, mposhtur oreksin, rritjen e efikasitetit;

 • hormonet femërore estrogjenit dhe progesterone, të cilat janë përgjegjëse për faktin se trupi i gruas ishte ideale për shtatzëni, që nuk lejon të tepërt ose mungesa e peshës;

 • hormoni i rritjes, rrit metabolizmin në trup.