Tsyklodinon - hormonet apo jo

Tsyklodinon është një droge hormonal që ndihmon për të normalizuar prodhimin e hormoneve seksuale në femra. Perberesi kryesor aktiv i këtij ilaçeve është një ekstrakt prutnyaku. Përbërës kryesor aktiv jep efekt dofamynэrhycheskyy, duke çuar në eliminimin e hyperprolactinemia dhe eliminon mosbalancim hormonal. Tjetra, ne e konsiderojmë tiparet e veprimit farmakologjike, indikacionet dhe contraindications për qëllim Cyclodynon.


Ka hormonet Tsyklodinon?
Shumica e grave me kujdes të madh trajtuar drogës hormonal, sa më shumë janë të vetëdijshëm për veprimet negative të këtyre barnave. Le të shohim nëse Tsyklodinon hormonal apo jo. Në fakt, mjekim studimi përbëhet nga materiale bimore - fruta të thata эktrakta prutnyaku zakonisht. Me eksipientë të shtyp: niseshte patate, monohidrat laktoze, dioksid silikoni koloidal, stearat magneziumi, celulozë dhe povidon. Pra, ne shohim se ka substanca sintetike të hormoneve në Cyclodynon jo. Por prutnyaku fruta kanë shprehur efekt antyprolaktynovыm. Prandaj, ky i drogës së bashku me efikasitet të lartë ka contraindications minimale.Droga të veprojë në trup Cyclodynon


Kur prodhim i tepërt i Hormoni në trup është sintezë shqetësuar e progesteronit dhe estrogjenit. Kjo çon në mastopathy dhe parregullsi menstruale. Nivele të larta Hormoni në trupin e femrës çon në rritjen e kanalet e gjirit, e ndjekur sklerozirovaniem (zëvendësimin e indit lidhor) dhe rritja e indeve proliferative. Kjo është manifestuar dhimbje gjoksi dhe ndjenjë e plotësi. Që nga fillimi i marrjes Cyclodynon shënuar regres të simptomeve klinike, të zvogëlojë dhimbjen, regres e indeve proliferative. Emërimi i drogës çon në normalizimin e prodhimit të hormoneve seksuale dhe për të krijuar ciklin normal të menstruacioneve. Me indikacione për të drogës Tsyklodinon janë si më poshtë:


 • dështimi i ciklit menstrual;

 • gjirit;

 • theksuar sindromi premenstrual.
 • Metoda e përgatitjes Tsyklodinon


  Tsyklodinon - një pilula të hormoneve, të cilat janë të rrumbullakët, gjelbër-blu ngjyra dhe matte sipërfaqe. Të caktojë atë 1 tabletë 1 herë në ditë në mëngjes. Forma e dytë e drogës - shurup. Ai u emërua, një herë në mëngjes dhe 40 pika. Afati minimal i emërimit Cyclodynon - 3 muaj, dhe në qoftë se pas ndërprerjes së ankesave të drogës janë përditësuar, ju duhet të ri-konsultoheni me mjekun tuaj për qëllim rivendosjen pritjen e saj. Produkti duhet të ruajtur në një thatë, e largët nga dritën në një temperaturë prej jo më shumë se 25? S.  Kundërindikimet dhe efektet anësore


  Nga contraindications në origjinalitet drogës është Tsyklodinon drogës gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Efektet anësore janë tepër rralle ne formen e reaksioneve alergjike te sistemit imun. Sistemi nervor qendror karakterizohet me prish gjumin, psikomotorik agjitacion.


  Kështu, pasi konsiderohet si një medikament hormonal Tsyklodinon, ne pamë se përbërës aktiv i saj është një droge natyrale ekstrakt të thatë e prutnyaku i cili ka shprehur aktivitetin hormonal. Megjithatë, duke pasur mundësinë për të shfaqur një numër të efekteve anësore, të drogës nuk është i lejuar për të bërë të tyre, dhe vetëm në këshillën e një doktori.