Si për të normalizuar gratë hormonal

Ndërprerje hormonale - Një nga problemet më të zakonshme me të cilat përballen gruas moderne. Prodhimi i pamjaftueshëm ose të tepërt të edhe një hormon i vetëm prek rreth grave. Veçanërisht ato dështime serioze të cilat janë shkaktuar nga anomalitë e hormoneve seksuale.
Që nga ajo është e pamundur për të normalizuar hormoneve pa u konsultuar me një specialist duhet së pari të gjeni një kompetent gjinekologu-endokrinolog. Ai mund të bëjë një diagnozë të saktë në bazë të analizës së dorëzuar dhe ankesat, si dhe trajtimin e duhur.

Normalizimi i niveleve të hormoneve në femra kërkon një qasje të përgjegjshme, si një grua - të ardhme apo kanë mbajtur, dhe gjendja e saj hormonal masë të madhe varet nga fakti nëse ajo mund të bëhet me barrë dhe do të lindë një fëmijë.

Pllakat për të normalizuar hormonal


Normalizimi i hormonal shpesh duke përdorur ilaçe. Në mënyrë tipike, këto hormone sintetike që mungesa ose hormonet e vetë gruas shtypin prodhimin e tepërt të hormoneve të caktuara. Përshkruajnë barna të tilla duhet vetëm mjeku. Shumë gra nuk menjëherë të bien dakord për të marrë droga të tilla, por ne duhet të kujtojmë se çekuilibër hormonal - një problem serioz, të zgjidhë atë kohë kanë nevojë dhe vetëm ilaçe lidh.

Vitaminat për normalizimin e niveleve hormonale është një metodë e sigurt dhe relativisht efektive. Megjithatë, në shumicën e rasteve ata nuk e zgjidhin problemin themelor, por vetëm zbutjen manifestimet ose pasojat e mosbalancim. Vitaminat janë më të dobishme kur hormonet e paqëndrueshme për shkak të shkaqeve të jashtme - stresi, mungesa e gjumit, për shembull.
Supplements për të normalizuar hormonal shpesh caktuar gjinekolog, endokrinolog, por veprimi i tyre nuk mund të jetë kurative. Kjo është më e ngjashme me veprimin e vitaminave në trupin e femrës, dhe për këtë arsye mbështeten në shtojcave dietike nuk janë të nevojshme.

Ushqimi për të normalizuar hormonal


Disa mjekë rekomandojnë përdorimin e metodës së duhur dietë për të rivendosur nivelin e hormoneve. Për shembull, për normalizimin e hormoneve tiroide është e rekomanduar që të përfshijnë në dietën e përditshme të një shumëllojshmëri të ushqim deti, fiq, persimmons, currants, spinaq, prunes. Për hormoneve normale e gjumit duhet të rrisin përqindjen e fibra në dietë dhe të reduktuar futje e alkoolit dhe kafeinë. Për të rivendosur të prodhimit ovarian estradiol - një nga hormonet femërore të mëdha - duhet të hani më shumë mish, peshk, vezë, të reduktuar konsumin e produkteve të miellit, e cila heq dhjamin nga estradiol trupit. Për të eliminuar mangësitë e progesterone mund të përdorni trëndafil i egër, agrume, rrush pa fara e zezë.

Si për të normalizuar mjetet juridike popullore hormonal?


Ka herbs normalizuar hormoneve. Përdoret më shpesh për këtë qëllim zierje e kamomil, i urtë, Calendula ose nettles. Kur Wort çekuilibër hormonal menopausal Shën Gjonit mund të jenë të dobishme, zambak, nenexhik dhe limon balsam.
Ka disa mënyra për të normalizuar gratë hormonale. Në veçanti, gjëja e parë që ju doni të përfshijë në luftime hormonal mosbalancim - gjumë të duhur. Ajo duhet të jetë i thellë, të qetë dhe të drejtë në kohë (p.sh. të paktën 8 orë në ditë). Ju gjithashtu mund të provoni metodat e Aromatherapy, akupunkturë dhe masazh, edhe pse efekti i tyre mbi gratë normale hormonale nuk janë provuar. Së paku, këto metoda do të lehtësojë gjendjen e përgjithshme të gruas dhe për të përmirësuar shëndetin e saj.