FSH hormoni - çfarë është ajo

Mjekët gjinekologë, Endocrinologists shpesh dëgjojmë nga pacientët rreth hormoneve FSH pyetjen - çfarë është ajo dhe çfarë bëri FSH do të thotë? Përgjigje të gjitha këto pyetje.
FSH - gjëndër-stimuluese hormon, i njohur edhe si "follytropyn." Ky hormon është prodhuar në lob të tejshkuar e gjëndrra e hipofizës, si dhe LH - luteinizing hormon. Qëllimi kryesor i FSH - të përshpejtuar zhvillimin e follicles në vezore e grave dhe për të marrë pjesë në formimin e estrogjenit. Në burra, hormon fillon procesin e spermatogenesis.

Niveli i FSH në trup, analiza e FSH. Në gratë, kjo varet nga faza e ciklit menstrual. Në fazën e parë është e 28-113 IU / ml, në fazën e dytë - nga 9 në 12 IU / ml, gjatë ovulacionit - 58-21 IU / ml
Vajzat 9 vjet FSH zakonisht shkon 011-16 IU / ml gjatë menopauzës FSH varion midis 217 dhe 153 IU / ml në meshkuj konsiderohet nivel normal FSH barabartë me 7,11 IU / ml
Çfarë do të thotë FSH, nuk mund të konsiderohet pa këtë hormon lidhen me LH, pasi së bashku ato ofrojnë mundësinë për të lindjes, si në gratë dhe tek burrat. Normalisht, FSH më pak se niveli i LH 15-2 herë. Nëse kjo vlerë arrin 25 ajo mund të tregojë dështimin ovarian e tumoreve hipofizë dhe sindromi i polycystic ovarian në.

Për hormonit përkatëse FSH?


Pra, e konsiderojnë më, me korrespondues stimulon folikulin hormon. Në gratë, FSH:

 • është përgjegjës për përpunimin e testosterone në estrogjene;

 • lejon follicles në vezore të rriten;

 • sintetizon estrogjenit.


 • Për meshkujt, FSH është e rëndësishme sepse:

 • aktivizon rritjen e testes dhe kanalet farës;

 • sintetizon proteina që lidh hormonet seksuale;

 • përgjegjës për spermatogenesis.


 • Gjëja kryesore që ndikon hormoneve FSH, është aftësia për të pasur fëmijë. Me nivele të pamjaftueshme të këtij hormoni mund të ovulacionit mungon, ndodhin atrofi e organeve riprodhuese dhe zemrat. Shumë shpesh diagnostikuar me "varfëri" i referohet pikërisht për shkak të nivelit të ulët të stimulon folikulin hormon.

  Nivele të larta të FSH në menopauzë normale. Në femra e rritjes moshës riprodhuese FSH mund të ndodhë në mungesë të menstruacioneve, si dhe në formën e mitrës gjakderdhje të mos lidhet me menstruacioneve.
  Tani ju e dini se çfarë një FSH në femra. Megjithatë, burrat devijim nga normale FSH kërcënuese probleme shëndetësore. Në veçanti, në qoftë se ngritur FSH tek burrat, kjo mund të tregojë pamjaftueshmëri renale, tumoret hipofizë, inflamacion i testiseve, të rritur nivelet e testosteronit. Nëse nivelet e FSH në meshkuj janë të ulëta, kjo mund të çojë në impotencë, atrofi testicular, të mungesës së spermës në spermë.

  Çfarë ndikon FSH?


  Në nivelin e ndikimit FSH:

 • Sëmundje (renale, organet riprodhuese, tumoret e hipofizës);

 • Rreze-X rrezatim;

 • alkoolizmi;

 • pritja e disa barnave;

 • jetesës, stresi, pirja e duhanit.


 • Gjaku në FSH - çfarë është kjo analizë?


  Një test i gjakut për FSH - një nga ato teste, të cilat duhet të jenë të përgatitur me kujdes, domethënë:

 • 3 ditë para dorëzimit të analizave për të përjashtuar ushtrimin e rëndë, trajnim atletike;

 • në ditë për ofrimin e analizave për përjashtimin seks;

 • 1 orë para se të analizave të përjashtuar nga pirja e duhanit e eksitim;

 • Gjaku duhet domosdoshmërisht të marrë në mëngjes në një stomak bosh, dhe pas zgjimit duhet të jetë të paktën 3 orë.


 • Para çdo analize të asistentëve laboratorike FSH duhet të njoftojë informacionin që është e rëndësishme për të përcaktuar hormon rregullat, pra ciklin ditë në javë të shtatzënisë, menopauza, marrja e barnave që mund të ndikojnë në nivelin e FSH.