Produkte që përmbajnë hormonet femërore

Kur menopauza ose mjeku hormonal sfond mund të përshkruajnë medikamente që përmbajnë hormone femërore. Por në qoftë se keni nevojë për një korrigjim të vogël, ajo mund të mbajë ushqimin e duhur - për shkak të hormoneve seksuale femërore, në vend homologët e tyre të përfshira në disa ushqime. Por ajo duhet të mbahet mend se produktet që përmbajnë estrogjenit hormon femra, dhe nuk janë ato që përmbajnë progesterone, në vend, analogs e tyre, të ngjashme në fuqi të këtyre hormoneve.

Cilat ushqime përmbajnë progesterone hormon femër?


Nëse ju doni të rritur nivelin e progesteronit, efekti është i ngjashëm me të, janë produkte të tilla si të kuqe dhe të ëmbël piper, ullinj, raspberries, avokado, dhe arra të ndryshme dhe fara, të cilat përmbajnë vitaminë E dhe zinkut. Në mënyrë që të progesterone në syntezuvavsya trupi produktet e nevojshme shtazore të pasura me kolesterol, mish yndyror, shpendëve dhe peshqve. Ju gjithashtu duhet ushqime që përmbajnë vitaminë C (Rose, limon, portokall, rrush pa fara e zezë).

Hormon femra estrogjenit në ushqimPër të rritur nivelin e përdorimit phytoestrogens estrogjenit të përfshira në shumë bimë dhe veprimit të ngjashme me hormonet femërore.

  • Një shumë e phytoestrogen përmbajnë soje dhe bishtajore të tjera (fasule, fasule, bizele).

  • Phytoestrogens kanë pronat e të ngjashme gruri, liri dhe luledielli, lakër, arra.

  • Gjithashtu phytoestrogens bimët mund të kalojë në qumësht për shkak se prodhimet e qumështit të rrisë nivelin e estrogjenit në gratë.

  • Një numër i madh i birrës përmban Phytoestrogen, sepse edhe në meshkujt të cilët konsumojnë shumë birrës, ka shqetësime të jashtme, janë të lidhura me estrogjenit tepërt. Por birrë - një produkt që përmban alkool dhe përdorimi i saj i tepruar nuk mund të jetë aq i dobishëm sa të dëmshme për shëndetin e grave.