Dështimi hormonal trajtim në gratë

Hormonet - një nga komponentët e rëndësishme të organizmit të femrës. Dështimet në rregullimin e hormoneve - shkaku kryesor i të gjitha sëmundjeve "femra" dhe çrregullime të pjellorisë së zbatimit. Dhe në kohë për të zbuluar ato dhe të fillojë trajtimi është një garanci e shëndetit të grave të shkëlqyera dhe mirëqenien.
Shkaqet e dështimit hormonal
Gjenetikë, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, çrregullime endokrine, sëmundje të veçanta, kirurgji, çrregullime nervore, gjatë ndryshimit të hormoneve në gratë, agjentët hormonale, mbipeshë - nuk është një listë të plotë të shkaqeve të mundshme që çojnë në përçarje e sistemeve hormonale.

Simptomat
Simptomet kryesore të dështimit të hormoneve në gratë:

 • Periudhat e parregullt ose mungesa e tij;

 • ndryshimet në makinë vaginë dhe të reduktuar seksit;

 • dhimbje në kokë;

 • nervozizëm dhe humor swings papritur;

 • ovolosenenye forcuar;

 • ndryshuar në peshës trupore.


 • Puçrra në ndërprerjeve hormonale
  Shpesh çekuilibër hormonal tek femrat është manifestuar puçrra në fytyrën e tij. Ata lindin, të tilla si pubertetit, para ose gjatë menstruacioneve, drogës hormonal.

  Dështimi hormonal trajtim në gratë • Së pari, ju duhet për të filluar një kurs të drogës hormonale dhe ndoshta trajtimin e infeksioneve gjenitale.

 • Nuk ndërhyjnë me dietë të veçantë.

 • Nuk përjashtohet operacion dhe në disa raste, të tilla si laparoscopy, operacionet barkut në mitër.


 • Dështimi trajtim herbs hormonale


  Rrëzohet sistemi hormonal mund të trajtohen ekstrakte bimore. Për shembull, rigon dhe HOPS. Rigon ka kohë që janë quajtur "bar për gratë", pasi kjo barishte rrit lirimin e estrogjenit çon në balancimin e ciklit menstrual. Aplikimi: Dy lugë tharë vendas rigon ujë të valë. Merrni nevojshme në gjendje të ngrohtë para ngrënies, gjysmë filxhan dy herë në ditë.

  Lista e trajtimit mjete popullore çekuilibër hormonal në sistemin ende mund të shtoni dragua, i urtë, Bloodroot, nenexhik dhe balsam limon.