Dështimi hormonale tek gratë - Simptomat

Simptomet e hormonal çdo dështim në gratë mund të prishin në mënyrë të konsiderueshme të gjithë trupin. Por ai gjithashtu mund të shkaktojë shfaqjen e defekteve pamja kozmetike.

Shenjat e dështimit hormonal


Simptomat më të shpeshta të dështimit hormonal janë:

 • Çrregullime menstruale - është shenja më e zakonshme. Kjo mund të jetë një vonesë të menstruacioneve të ardhshëm, dhe të shpeshta, gjakderdhje e rëndë menstrual. Kjo simptomë është në ndërprerje kryesore dhe hormoneve në vajzat dhe gratë në moshë të vjetër.

 • Sindromi i Ashpër premenstrual.

 • Çrregullime psiko-emocionale, të cilat manifestohen kryesisht në ndryshimin e papritur të humorit nga depresioni në agresion. Ndjenja karakteristike e vazhdueshme e lodhje, dobësi, gjumë të dobët.

 • Ndryshojnë në peshë trupore. Për çekuilibër të hormoneve seksuale më tipike të fituar peshë nuk është i lidhur me një ndryshim në dietë. Kështu çdo dietë dhe humbje peshe metoda nuk promovuar humbje peshe.

 • Ulja e interesit në seks.

 • Rritja e tepruar e flokëve trupit në model mashkullor.

 • Puçrra fytyre.

 • Simptomë e dështimit hormonal në adoleshentët dhe në fëmijëri sesa ato të listuara më sipër do moszhvillimin e sistemit riprodhues dhe zemrat, amenorrhea.


 • Features disa lloje të mosfunksionim hormonal
  Gjatë shtatzënisë trupi i gruas i nënshtrohet një seri ndryshimesh të rëndësishme, duke përfshirë ndryshimet e vëzhguara dramatike në sfond hormonal. Në këtë drejtim, nuk është shpesh një çekuilibër të hormoneve në periudhën pas lindjes. Kjo është një gjendje mjaft të zakonshme dhe manifestimet e saj kryesore të zhduket vetë si shërimin e trupit. Që nga funksioni menstrual nuk është restauruar, simptomat kryesore të dështimit Postpartum hormonal është shpeshtë, dhimbje koke zgjatur, ndryshim në peshën e trupit, pagjumësi, marramendje. Mund të përjetojnë episode të presionit të lartë të gjakut. Gjithashtu karakteristikë janë swings mprehta humor, nervozizëm, lodhje. Prania e çekuilibër hormonal është konsideruar vlerë, nëse ju keni flokët Postpartum filluan të bien ndjeshëm, ose në të kundërtën rritur zhvillimin e tyre në të gjithë trupin.

  Vajzat anomali hormonal shkakton simptoma që janë të lidhur me formimin e fertilitetit gjatë pubertetit. Simptomet e dështimit hormonal gjatë menopauzës për shkak të një rënie në formimin e hormoneve femërore. Para menopauzës, parregullsi menstruale ndodh, ka flashes nxehtë, vagina e thatë.
  Kur simptomat e dështimit të hormoneve tiroide nuk ndryshojnë specifikat e veçantë e sëmundjeve të tjera. Shenjat e mosfunksionim tiroide mund të jenë çrregullime të gjumit dhe oreksit, depresion, nervozizëm, ndryshueshmëri emocionale, tearfulness. Prania e simptomave të caktuara dhe ashpërsia e tyre varet se çfarë lloji i vërejtur hormonal. Kjo mund të jetë një rritje e hormoneve apo, anasjelltas, të zvogëlojë numrin e tyre.

  Për nivele të ulëta të hormoneve është ngadalësuar tipike e proceseve metabolike në trup. Në veçanti, të ulur në temperaturën e trupit, tendenca për kapsllëk, ngadalësuar normën e zemrës, përgjumje, lodhje, ndjenja e ftohtë në gjymtyrë, lëkurë të thatë, menopauza e hershme dhe të tjerët.
  Por një rritje e hormoneve tiroide, në të kundërt, në mënyrë të konsiderueshme përshpejton të gjitha proceset e metabolizmit, manifestohet si rritje excitability, nervozizëm dhe madje edhe agresion. Nuk mund të jetë një shumëllojshmëri të aritmisë kardiake. Temperatura e trupit është rritur vazhdimisht, ka dridhur duart, humbje peshe, mungesa e dëshirës seksuale.