Çrregullime hormonale - Simptomat

Çrregullime hormonale duke dhënë një shumë probleme për të dy burrat dhe gratë. Shumica e shkeljeve të tilla në gratë.

Si për të përcaktuar hormonal?


Shenjat e sfondit hormonal mund të jenë të jashtëm, i kushtëzuar me inspektim vizuel apo në bazë të ankesave të pacientit dhe të brendshëm, pra ata që nuk mund të krijohet pa testet e duhura laboratorike. Për të përcaktuar nëse ju keni një dështim hormonal duhet të konsultoheni me një mjek gjinekolog-endokrinolog (për femrat) ose andrologist (për meshkujt). Si mjetin e fundit, për të përcaktuar çrregullime hormonale mund të kontaktoni terapist.

Mjeku do të përshkruajnë një analizë të detyrueshëm të përgjithshme të gjakut dhe gjak provë për hormonet.

Simptomat e çrregullimeve hormonale


Simptomat e çrregullimeve hormonale mund të përfshijnë:

 • Humbja e peshës në një oreks normal. Shpesh, kjo sugjeron probleme tiroide. Kjo domosdoshmërisht i referohen një endokrinolog nëse humbje peshe gjatë çrregullimeve hormonale shoqëruar me simptoma të tilla si:


 • temperaturë të ulët të keq të rritet në 37-375 gradë, veçanërisht në qoftë se temperatura është mbajtur për një kohë të gjatë;

 • përçarje e zemrës;

 • dridhur gishtat (e quajtur dridhje);

 • rritur djersitje;

 • pagjumësi, ëndrra ankthi dhe çrregullime të tjera të gjumit;

 • swings dramatike humor, nervozizmi.


 • Tepër të shpejtë të fituar peshë pa ndonjë arsye të dukshme dhe me dietë normale. Shumica Shtrirja çrregullime endokrine mund të japin këtë efekt.

 • Flokët anormale e trupit. Zakonisht problemi i tillë përballet me gratë që mbivlerësuar nivelin e testosteronit.

 • Shtrihen purpurtë në trup, të cilat mund të tregojnë patologjinë veshkave.

 • Acromegaly - endokrine ndryshon pamjen e njeriut, manifestohet në coarsening e tipareve të fytyrës, spikatur nofulla, duke rritur harqe vetull.

 • Kruarje, të cilat shpesh sinjalizon diabetit fillestar.

 • Izolimi i çrregullimeve hormonale tek gratë, e shoqëruar me parregullsi menstruale, gjakderdhje mezhmenstrualnыmy.


 • Çrregullime hormonale dhe aknet


  Shpesh manifestim i jashtëm i dështimit hormonal mund të jenë të pimples. Mjetet e luftës me ekran duhet të drejtohen për kauzën jo, efekt estetike leveling. Krem të ndryshme, detergjenteve dhe pastrimin e lëkurës mund të përdoret vetëm si terapi mbështetëse.