Copë toke

Shumë shpesh trajtimi i dështimit hormonal kontracepsionin dhe gratë përdorni patch, përdorni udhëzim që parashikon ndarjen e dozave të caktuara të hormoneve në trupin e një gruaje, nga e cila nuk ka ovulacionit. Si hormon tuaj arna terapi kanë veprim të ngjashëm me COC dhe përdoret për indikacione të njëjta, abuzimi ciklit, infertilitetit, anovulation, mangësi hormon.
Për këtë qëllim, zakonisht e përdorur patch kontraceptive hormonale orto Evra. Ajo siguron një sasi konstante e dy hormoneve - estradiol etinil (20 mikrogramë) dhe norelhestromyn (150 mg), të cilat janë të thithen nëpërmjet lëkurës. Kjo gjinekologjik patch shumë popullor, sepse ndryshe nga pilula kontraceptive, nuk mund të kaloni ditë për shkak të faktit se gruaja ka harruar të pijë tabletë, dhe rrit besueshmërinë e kontracepsionit.

Patch kontraceptive hormonale: Udhëzimi


Patch mund të mbrojtur gratë nga sëmundjet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, por efektiviteti i saj është shumë i lartë - 994%. Indikacionet patch - rregullimi i ciklit menstrual, mbrojtur nga shtatzënia e padëshiruar. Patch Kundërindikimet Evra në menopauzës tek gratë nën 18 vjeç, në muajin e parë pas lindjes, me predispozicion rritur në trombozë, trombozë arteries retinal, sëmundje cerebrovascular, eritematoz sistemik lupus, sëmundje kardiovaskulare, pasi pësoi një goditje në tru, diabeti, mitrës gjakderdhje, tumore malinje, shtatzëninë, dështimi i mëlçisë.

Efektet anësore të aplikimit patch - dhimbje koke, marramendje, depresioni, presioni u rrit, edemë, venat me variçe, gulçim, vjellje, të vjella, dhimbje barku, dhe rritjen e ndjeshmëri të gjirit, gjakderdhje jofunksionale, cysts ovarian, dhimbje të muskujve, të rritur nivelet e kolesterolit në gjak, shtim në peshë, konjuktivit.
Llaçi nuk përdoret pas 40 vjet nëse grua pi më shumë se 15 cigare në ditë.

Veprimi hormonale kontraceptive patch


Patch kontraceptive ka llojin e mykrodozyrovannoho kombinuar kontraceptiv oral. Hormonet shpejt depërtojnë përmes lëkurës në serum të gjakut, futje nuk ndikon në përqendrimin e hormoneve në trup. Suva përdoret vetëm me recetë dhe ekzaminimit të plotë të grave.

Patch kontraceptive hormonale: metodën e aplikimit


Ngjitës lidhura në ditën e parë të menstruacioneve, ose çdo ditë të ciklit menstrual (por pastaj, madje edhe duke përdorur shirit, në javën e parë është e nevojshme për të përdorur mjete të tjera të kontracepsionit, të tilla si prezervativët). Suva mbajtur mirë në lëkurë, ajo zakonisht rrinë në pjesën e jashtme të supe ose mbi supe, stomak, mollaqe. Lëkurës në vendin e lidhjes duhet të jenë të pastër dhe të thatë, nuk duhet të ketë dëmtim apo dëmtim ose acarim.


Plaster ndryshohet çdo 7 ditë pas ngjitjes, pas 3 attachments bëjë një pushim për 7 ditë. Nëse lidhja nuk është kryer patch 1 cikël ditor, 4 javë cikli patch nuk zbatohet, por ndërprerja nuk duhet të zgjasë më shumë se 7 ditë. Në qoftë se një grua ka harruar për të ndryshuar patch në kohë, por jo më shumë se 2 ditë, atëherë i jep të ri, dhe e bën një ndryshim pasi ajo është kryer në përdorimin normal të patch. Nëse keni humbur më shumë se 2 ditë, një copë toke të re duke përdorur një tjetër 7 ditë. Në qoftë se një grua ka harruar për të hequr suva për 4 javë, tjetër ende përdoret ciklit menstrual 1 ditë.

Nëse patch rastësisht vidkleyivsya, ajo mund të jetë e shtyrë të lëkurës për disa sekonda për të prykripyvsya atë përsëri. Nëse patch nuk është prykripyvsya, ajo ndryshoi në një të ri. Nëse patch ra off, dhe gruaja nuk e kanë vënë re këtë për 24 orë, pas 7 ditë gjithashtu përdorin metoda të tjera kontraceptive.