Hormonale dështim - trajtim

Gratë hormonet - sistemi i imët të balancuar dhe lehtësisht të prekshme. Çekuilibër hormonal nuk është mënyra më e mirë ndikon në gjendjen emocionale dhe fizike të gruas. Megjithatë, ritmi i jetës moderne shpesh pengon kohë të identifikojë dhe të fillojnë dështimin e trajtimit të hormoneve.

Mund të kuruar dështimin hormonal?


Në shumicën e rasteve, ju mund. Mjekësia moderne është në gjendje për të kuruar me sukses një dështim të bazuar gjenetikisht hormonal, dhe dështimi hormonal, i cili u ngrit si rezultat i faktorëve të ndryshëm të jashtëm.

Por përvoja tregon se gratë janë të pavëmendshëm ndaj shkeljeve të dukshme dhe shpesh nuk e di edhe se çfarë lloj i mjekut trajton dështimin hormonal. Kjo vonon trajtim në të ardhmen e afërt është i mbushur me sëmundje të rënda gjinekologjike (miomes dhe mitrës polyps, ovarian polycystic dhe të tjerët), deri në zhvillimin e tumoreve malinje gjenitale.

Si për të trajtuar dështimin hormonal?


Shenja e parë alarmante, e cila kërkon një apel për gjinekologu është cikli menstrual i parregullt. Pas ekzaminimeve të nevojshme, mund të kenë nevojë për të konsultoheni me një endokrinolog.

Pra, si për të trajtuar dështimin hormonal? Metodat duken terapi si kjo:

 • Hormonet më të zakonshme e dështimit të trajtimit hormonal bërë kryesisht nga kontraceptivëve orale të kombinuara (COCs). COCs brezi i ri mund të çojë një cikël normal menstrual, për të përmirësuar pamjen e femrave të rivendosur ekuilibrin hormonal. Dështimi trajtim kontraceptivëve hormonal oral gjatë, duhet të marrin pilula për shumë muaj dhe madje edhe vite.

 • Dështimi trajtimi hormonal vajzat adoleshente shpesh pa drogë hormonal, mjekët janë të kufizuara në vitamina, dietat dhe fizioterapi. Por në rastet e përcaktuar gjenetikisht dështimit hormonal dhe amenorrhea fillore, vezore polycystic mund të kanë nevojë për trajtim të hormoneve.

 • Dështimi hormonale pas lindjes mjaft të shpeshta, trajtimi i kësaj gjendje nuk është e justifikuar gjithmonë. Pak muaj pas lindjes bilancin hormonal është restauruar në mënyrë të pavarur. Nëse rimëkëmbjes nuk do të ndodhë, ju keni nevojë për ekzaminimin dhe nëse terapi e nevojshme të hormoneve.

 • Fibroids mitrës, hyperplasia endometrial, cysts ovarian dhe sëmundjeve të tjera të shkaktuara hormonally kërkojnë trajtim kirurgjik.


 • Trajtimi dështimi popullore metodat hormonale


  Ato gra që me kujdes trajtojnë terapi hormonale, shpesh kthehet në mjekësinë tradicionale. Korrektësinë e këtij vendimi sfiduar mjekët moderne, por interesi i seksit të drejtë për të trajtuar mjetet juridike popullore dështimi hormonal nuk është zvogëluar.

  Gjyshet tona e dinin se të tilla dhe të trajtohen si dështim hormonal? Ndoshta, në fund të fundit, nuk ka, por ata luftuan me manifestimet e tij simptomatike. Për shembull:

 • me menstruacioneve dhimbshme dhe e rëndë përdoret ekstrakte Hypericum dhe horsetail;

 • shqiptuar PMS trajtohen supë nga pelin;

 • gjatë menstruacioneve të rënda dhe të zgjatur therës ekstrakte hithër përdorura, piper ujit, çantë bariut;

 • në mungesë të menstruacioneve - infuzion hithër;

 • menstruacioneve pakët dhe e rrallë trajtohen me infuzione e urtë, rigon, rue;

 • gjakderdhje intermenstrual kur përdoret ekstrakt knotweed dhe yarrow;

 • menopauza tek gratë pinin lëng mishi Leonurus, gjethe delli;

 • me varfëri - TEAS dhe infusions Hypericum, i urtë, knotweed;

 • kur ka një kërcënim i lindjes së parakohshme - TEAS mashtruese;

 • Trajtimi i qimeve i ditës përdorur një zierje e arre dhe dehje;

 • mori shpëtoj puçrra fytyre duke përdorur aloe, lëng shalqi, hudhër dhe maska ​​patate.


 • Sigurisht, Phytotherapy ka efekte terapeutike, por ajo është e rëndësishme për të kuptuar se sistemi femër endokrine është shumë e brishtë, trajtim "të verbër" i mjeteve juridike popullore dështimi hormonale shpesh vetëm përkeqëson problemin ekzistues.