Spirale hormonale Mirena

Tani mjekësi grua ofron një shumë të kontraceptivëve për të ndihmuar e saj të parandaluar një shtatzëni të padëshiruar dhe për trajtimin e çrregullimeve hormonale. Ata janë pengesë, kimike apo hormonal. Nga shumëllojshmëri e mjeteve jashtë hormonal intrauterine spirale. Karakteristikë e tyre është se përveç mbrojtjes mekanike kundër depërtimit të spermës dhe të fekondimit, ato sekretojnë hormonet që shërbejnë si mbrojtje shtesë.

Spirale hormonale Mirena, e themeluar në Gjermani, i njohur për të qenë hedhur në levonorgestrel hormon mitrës. Ajo merr në gjakun e gruas, sepse rrallë shkakton efekte anësore tableta natyrshme. Ky hormon, përveç efekt kontraceptiv, ka një efekt terapeutik në organet gjenitale femërore. Spiralja më e zakonshme hormonal Mirena është përdorur për miomes mitrës. Ajo nuk ka të kuruar sëmundje plotësisht, por heq gratë dhe ndalon zhvillimin e tumoreve. Ky mjet i ndihmon gruan për të bërë pa kirurgji.


Çfarë është një mjet hormonal intrauterine Mirena?Ajo është e përbërë nga plastikë e sigurt dhe T-formë. Në pjesën e gjatë të saj është hormon enë. Ai e mbylli membranë hollë. Nëpërmjet doza e saj të vogla të levonorgestrel është lëshuar në mitër dhe i sjell dëm në trupin e femrave. Ne fund te spirale është një lak i fije bashkangjitur me të cilën ajo është hequr. Zgjeruar në anën tjetër të spirale shërben për konsolidojë atë në të mitrës.

Parimi i spirale intrauterine Mirena hormonalAjo krijon kushtet në të cilat konceptim është e pamundur:


 • trashet mukusit cervikal, i cili nuk lejon depërtimin e spermës në të;

 • shumë gra Ajo bllokon ovulacionit;

 • levonorgestrel hormon pengon zhvillimin e endometrium, ajo bëhet më e hollë, e cila pengon shtojcën te vezes. • Efektiviteti i kësaj spirale është shumë më e lartë se çdo kontraceptive të tjera. Vendosur atë për pesë vjet, dhe pas largimit të tij pas një farë kohe një grua mund të merrni shtatzënë. Nëse spirale është përdorur për të trajtimin e fibroids, pas skadimit të vënë atë përsëri. Me ndihmën e " Mirena mund pa hysterectomy të çojë një jetë normale seksuale dhe kini frikë prej zhvillimit të tumorit.


  Ndikimi spirale Mirena në shëndetin e grave

  Shpesh ajo ka një efekt pozitiv:


 • reduktuar dhimbje gjatë menstruacioneve, dhe ata bëhen më të pakta;

 • spirale hormonal Mirena zvogëlon simptomat e pakëndshme të menopauzës;

 • reduktuar madhësinë e kapur miomes, dhe penguar shfaqjen e të rejave;

 • Mirena është parandalimin e sëmundjeve inflamatore të organeve femra;

 • hormone levonorgestrel ndihmon në trajtimin e mungesës së hekurit anemi. • Por, si çdo ilaçe, spirale Mirena mund të ketë dhe ndikim negativ në shëndetin e grave. Për shkak se jo të gjithë mund të përdorni këtë mjet. Paraqesin spirale hormonale Mirena nga një mjek, por udhëzimet për përdorim duhet të shqyrtojë gruan veten për të ditur se ajo mund të presë. Përveç kësaj, është e nevojshme për të përdorur një spirale vetmi për të cilin nuk është e kundërindikuar. Ju nuk mund të vënë në shtatzanise, në prani të sëmundjeve inflamatore dhe infektive te organeve gjenitale ose mëlçisë kanceri ose erozioni qafës.


  Spirale hormonale Mirena - efektet anësore
 • vjellje, dhimbje koke dhe swings humor;

 • shtim në peshë;

 • mazhuschie menstruacioneve parregullt dhe gjakderdhje;

 • ndjeshmëri të gjirit;

 • lëkura bëhet me vaj, një skuqje të lëkurës shfaqet. • Por, pavarësisht nga kjo, gruaja që vënë hormonal spirale - të kënaqur. Efektet anësore janë të rralla, dhe efektet pozitive të aplikimit të saj mund të shihet menjëherë.