Dopamine hormon

Në mesin e numrit të madh të substancave të ndryshme të hormoneve të pranishme në trupin tonë, përmes ndikimit të cilat ne në fakt jetojmë atje dhe dopamine - hormonit të dashurisë, lumturi dhe humor të mirë. Pa të, jeta duket gri, i mërzitshëm dhe nuk dua të dal nga nën batanije dhe çfarë të bëni.
Po aq e rëndësishme në hormon femra trupit sintetizohet atë tyrosine substancë me rrjedhën kryesisht nga ushqimi. Mungesa e tij shfaqet në funksionet e zemrës dhe trurit, paqëndrueshmëria në peshë, humor dhe dëshirën për të punuar. Kur dopamine është normale, me ndihmën e oxytocin dhe Hormoni prodhuar, të gjitha prej të cilave kishte kuptim si lumturi.

Funksionet e dopaminës në trup • rrit dëshira për të mësuar;

 • përmirëson kujtesën, kujtesës, vëmendje;

 • shtyjnë të arritjeve të ndryshme në punë apo në jetën e përditshme;

 • i ndihmon femrat të ndjehen të lumtur dhe të domosdoshme;

 • tendenca për të varëshme ndryshme (alkoolit, pirja e duhanit, të ngrënit, kumar) shkakton varësisë dhe përkeqëson problemin.


 • Mungesa e dopaminës - Simptomat


  Kur zgjohen në mëngjes, unë dua të të marrë nën një batanije të ngrohtë, hedhin punën e lodhshëm dhe i mërzitshëm, një arsye e zakonshme për këtë është niveli shumë i ulët i dopaminës, por jo dembel, si zakonisht besohet.

  Ato vajza që fillojnë në mëngjes e tyre me ushtrimin aktive në ditë dhe të punojnë për të përmbushur pavarësisht nga lloji i aktiviteteve kanë dopamine mjaftueshme të hormoneve fuqi.
  Një rënie serioze e hormoneve në trup çon pari në peshë të tepërt trupore dhe pastaj trashje luftuar vetëm të cilat nuk janë më në fuqi. Ulur epsh, dëshirë intimitet lind, dhe gruaja është duke u përpjekur për të shmangur. Në raste të rënda, zhvillimin e semundjes se Parkinsonit.

  Si për të rritur dopamine?


  Në mënyrë që të jetë vazhdimisht në një gjendje të gëzuar dhe humor të mirë duhet të hani dhe i kushtoj vëmendje të edukimit fizik, madje edhe në fillim dhe me anë të forcës. Dopamine nuk gjendet në produktet në formë të pastër, por sintetizohet në trup, kur vjen tyrosine, e cila është një luleshtrydhe, çokollatë, banane, peshk detare, panxhar, vezë, çaji jeshil. Por ne duhet të shikojnë jashtë për ushqime yndyrë për të shmangur të tepërta.

  Për të rritur dopamine rekomanduar seks të rregullt, por ajo ishte e plotë dhe me një ndjenjë të kënaqësisë nga ai. Kushti love kur fluttering si një flutur, gjithashtu një mënyrë e mirë për ngritjen e nivelit të hormoneve natyrore.

  Dopamine tepërt


  Por nuk mendoj se përmbajtja e lartë e dopaminës është e mirë, sepse tepërt i saj mund të çojë në pasoja më të rënda. Kur niveli i hormoneve kalon kufirin, ju doni të lëvizin malet, gjithmonë një jetë dëshira dhe festë argëtim dhe si rezultat, gratë janë më të prirur për alkool apo varësisë tjetër, nuk mund të ndalet. Alkooli, cigaret, droga, këto janë efektet anësore të përjetuara nga gratë që kanë nivele të larta të dopaminës në trup.