Hormoni hormon - çfarë është ajo

Shumë gra, përpara se të bëhet një nënë, nuk e di se çfarë është - Hormoni hormon, dhe pse është e nevojshme në trup.
Ky hormon është prodhuar në lob të tejshkuar e gjëndrra e hipofizës, e cila ndodhet në tru. Në femra ajo është e pranishme në disa forma. Kjo është arsyeja pse, pasi vënë testet vajzë për hormonet, pyesni: Hormoni monomerike - çfarë është ajo? Kjo është forma më e zakonshme e ekzistencës në trupin e hormoneve. Ajo është më e immunologically aktive, dhe për këtë arsye mbizotëron. Më të rralla - tetrametrycheskaya formë që pothuajse biologjikisht aktive.

Çfarë roli në trupin e një gruaje merr Hormoni?
Për të shmangur problemet shëndetësore, çdo grua duhet të dini nga përkatës Hormoni hormoneve. Funksionet e tij kryesore janë:

 • Mbështetje Arsim qumështit të gjirit gjatë laktacionit;

 • stimulimi i segmenteve të rritjes së indeve të gjëndrave të gjirit;

 • parandalon ovulacioni ka ndodhur tashmë shtatzëninë;

 • parandalon fillimin e shtatzënisë e ardhshëm pas lindjes së fundit;

 • zvogëlon ndjeshmërinë dhimbje.


 • Është e nevojshme të përmendim ndikimin e Hormoni në shtatzëni. Para së gjithash, kjo:


 • mbrojtjen e qelizave nga embrionit ndikon në sistemin imunitar;

 • Trajnimi dritë fëmijën e ardhshme për frymën e parë - nën ndikimin e Hormoni dhe oxytocin prodhuar surfactant, i cili nuk lejon uljen e mureve alveolare.


 • Si për të përcaktuar nivelin e Hormoni në trup?
  Vajzat që japin teste gjatë shtatzënisë, mjekët shpesh i interesuar në atë provë Hormoni gjakut? Në sjelljen e tij duhet të specifikojë datën e periudhës së fundit menstrual të gruas dhe shtatzënia është mostrave pas gjakut. Kështu, rezultatet e analizave janë shumë të varura nga faktorët e jashtëm. Prandaj, para se procedura është e nevojshme:


 • eliminuar seks 1 ditë para se të japë gjak;

 • një ditë nuk do të marrë një dush - ethe lëkura e jashtme mund të shkaktojë rritjen e nivelit të hormoneve;

 • përjashtojnë prag të shkarkimit fizik dhe të sportit.


 • Çfarë treguesit normë Hormoni?
  Niveli i Hormoni, si hormoneve të tjera në trup, fiksuar. E gjitha varet nga dita e ciklit menstrual dhe në një grua shtatzënë apo jo. Prandaj, sipas rregullit të miratuar luhatjet e përqendrimit të Hormoni hormoneve në gjak brenda 109-557 DKA / l.

  Në sëmundje ku një rritje në Hormoni?
  Shpesh hormonit prolaktin në gjakun e grave të rritur. Kjo gjendje ndodh kryesisht në:

 • kushtet patologjike e hypothalamus, e cila nuk është e pazakontë në sarkoidosis, si dhe tumor sosednelezhaschyh pjesë të trurit;

 • ulet funksion tiroide;

 • cerozë e mëlçisë;

 • vezoret polycystic;

 • ilaçe (furosemide, Ranitidina).


 • Kjo zvogëlon përqendrimin e Hormoni?

  Niveli i Hormoni hormoneve në gjakun e grave mund të reduktohet përmes shumë arsye. Më të zakonshme janë:

 • Sheehan e sindromi (apopleksi hipofizës);

 • rritjen e glukozës në gjak;

 • radioterapi;

 • Medikamente marrin (rifampicin, nifedipin, Morphine).


 • Ju gjithashtu duhet të marrin në konsideratë faktin se herët në mëngjes, nivelet e Hormoni rritje. Prandaj, është e rekomandueshme që të mos testuar më herët se 2-3 orë pas zgjimit.
  Kështu, Hormoni ka efekte në procese të ndryshme në trup. Prandaj është shumë e rëndësishme për të kontrolluar nivelet e saj në gjak. Kjo është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzënisë, sepse ky hormon ka një ndikim të drejtpërdrejtë në procesin e dorëzimit.