Simptomet e gonorresë në gratë

Gonorrea Termi apo një tjetër emër turist popullor i njohur gjerësisht në mesin e popullatës. Çfarë mund të thuhet në lidhje me shenjat e gonorre. Kjo nuk është për t'u habitur, sepse, në fakt, shenja të infeksionit gonorre sidomos jo të ndryshme nga infeksionet e tjera gjenitale.

Cilat janë simptomat e gonorresë?Si me sëmundje të tjera seksualisht të transmetueshme gonorre simptomat e hershme, veçanërisht në gratë, të cilat mund të jetë një kohë të gjatë. Kjo është për shkak të periudhës së gjatë inkubacionit, gjendja e imunitetit, infeksioni mund të zachayitysya Nëse për ndonjë arsye njerëzit nënshtruar trajtimit me antibiotikë. Megjithatë, aty vjen një kohë, dhe shenjat e para të gonorre janë të dukshme. Vlen të përmendet se burrat për shkak të karakteristikat anatomike, kjo ndodh shumë më herët.

Cilat janë simptomat e gonorresë në gratë shfaqen për herë të parë, në masë të madhe varet nga ajo që trupi ka qenë i infektuar me gonokoku:

  • Nëse infeksioni ka ndodhur përmes klasik marrëdhënieve seksuale, i pari në rrezik të sistemit urogjenital. Në këtë rast, shenja më e zakonshme e gonorresë sëmundjes - një uretriti gonorrheal. Kjo sëmundje karakterizohet nga urinim të dhimbshme, ënjtje të uretrës, paraqitja e shkarkimit të verdhë-kafe purulent, e cila me kalimin e kohës bëhet më e dendur, hapja e uretrës mund të duket ulçerë. Shenja të tilla të gonorresë në gratë shumë rrallë e kanë shumë më të theksuara dhe të ngatërruar shpesh me candidiasis banale apo cystitis. Kur prekje, koha gonococci gjatë nuk qëndrojnë ende, dhe u përhap shpejt në organet e brendshme. Më të ekspozuar ndaj germs qafën e mitrës. Në provim, qafën e mitrës është i infektuar sekrecionet i përflakur dhe i fryrë, Muço-purulent. Megjithatë, këto simptomat e gonorresë mund të shihet vetëm nga mjeku juaj. Ndërkohë, infeksioni do të vazhdojë kursin e saj me anë të trupit, përhapet më tej në sistemin urogjenital, i cili përfaqëson një kërcënim real për shëndetin e grave.

  • Dashamirët gonococci pazakonta seksuale mund fillimisht të merrni në gojë. Me këtë shenjat e para të infeksionit gonorre, të dy gratë dhe burrat janë të faringjit gonorrheal dhe stomatit. Ato ndodhin më së shpeshti: dhimbje të fytit, jargëzim harlisur, vështirësi gëlltitjes, skuqje e bajamet dhe faring, pamjen Muco-purulent e pllakatë.

  • Nuk ka formë më pak e zakonshme e infektimit - është marrëdhënia anale, ku pjesa më e madhe e infeksionit merr në rektum. Si rezultat, zhvillimin proctitis gonorrheal. Inflamacion të rektumit mund të jetë asimptomatike ose shoqërohet me shkarkimin nga anusi, kruarje dhe djegie në këtë fushë.

  • A nuk e përjashton mundësinë e infektimit me familjen, si dhe kontakte të ngushta familjare ndërmjet prindërve dhe fëmijëve. Në këtë rast, më të prirur për infeksion mukozën e syrit. Regjistrohu gonorre - është e shënuar qartë inflamacion me sekrecionet bollshme purulent.


  • Shko kronike

    Në shumë raste, nuk ka shenja të gonorresë çon në një tranzicion të sëmundjes në një formë kronike, e komplikon më tej dhe përkeqëson efektet e trajtimit. Ekzistenca e zgjatur e infeksionit në trup mund të çojë në proceset e pakthyeshme në sistemin seksuale, të tilla si infertilitetit, shtatzënisë ektopike dhe kështu formimin e ftohtësi seksuale. D. Përveç kësaj gonococci mund të ndikojë në zemër, joints, ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm dhe të performancës. Prandaj, mjekët rekomanduar me forcë që t'i nënshtrohen provimeve parandaluese me ofrimin e një seri të plotë të testeve.