Gonorrea në gratë dhe burrat Shkaqet, trajtim, simptomat e gonorresëTermi "gonorrea" tregon natyrën infektive të sëmundjes që ndikon mukozës, kryesisht - i sistemit urogjenital njeriut. Agjent shkaktar është bakteri Neisseria gonorrhoeae, ose gonokoku. Ndër efektet e rënda të sëmundjes duhet të përfshijë infertilitetit femëror.
Trajtimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, gonorrea transmetohet nga një person i infektuar me të shëndetshëm gjatë marrëdhënieve seksuale të çdo lloji: tradicional (vaginale), formë anal ose oral sex. Ajo është gjithashtu e mundur transmetimit vertikal nga nëna tek pacienti fëmijëve në lindjen e fëmijës.

Shpërndarësit e infeksionit është një person i sëmurë, pavarësisht nëse ai ka simptoma, dhe sa kohë infeksioni ka ndodhur Neisseria gonorrhoeae. E vetmja mënyrë për të ndaluar të qenë bartës i infektuar e sëmundjes - pësojnë trajtim të duhur.
Njerëzit të cilët janë të sëmurë me gonorre dhe shëruar plotësisht, nuk janë të imunizuar ndaj ri-infeksioni: kontakt seksual me një bartës të sëmundjes me infeksion të madh do yyazytsirnistyu.
Femrat e infektuara me gonokoku vullnetarisht të kthehet për të profesionistëve të shëndetit më shpesh se meshkujt. Ndoshta kjo është për shkak të se sa të ndryshme sëmundjeve: burra shpejt manifestuar simptome të veçanta, të cilat sjellin ankthin që shkakton një vizitë te mjeku. Gonorrea në gratë shpesh zhvillon pa u vënë re, sepse infeksioni bën manifestimet klinike të jashtme; Diagnoza shpesh ndodh vetëm gjatë ekzaminimit profilaktike e grave si partnerë seksuale të njerëzve të infektuar. Mjeku Samozvernennya grua zakonisht shkaktohet nga zhvillimi i komplikimeve të sëmundjes. Në këtë drejtim, roli i shqyrtimit të mëdha (inspektime të rregullta të specializuara) gratë që janë në rrezik në aspektin e infeksionit gonorre.

Në gonokoku mashkull trupit më shpesh hyn përmes uretrës. Njerëzit të cilët rreptësisht ndjekin respektimin e higjienës personale dhe parandalimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, më pak rrezikun e infeksionit: e para 2 orë Neisseria gonorrhoeae është në pikën e zbatimit dhe mund të eliminohet. Getting në zonën e përparme uretrës mukozës, gonococci fillojnë shumimin aktiv; përhapja e baktereve nuk është vetëm sipërfaqja e mukozës, gonococci depërtojnë në ind lidhës në boshllëqet mes qelizave epiteliale, zbatohet në kancer të shumta të uretrës, boshllëqet në mes të elementeve të rrobave (zbrazëtirave). Me depërtimi i infeksionit në pjesën e prapme të uretrës kërcënuar humbjen janë të çiftëzohet fshikëzat seminale, prostatës, эpydydymys (epididymis).

Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit me gonorre është zakonisht 3-5 ditë, por variacionet e mundshme në një gamë të gjerë: nga 24 orë deri në 15 ditë të tjera.

Simptomat klinike të gonorresë

Diagnoza e sëmundjes veneriane është e komplikuar nga fakti se simptomat klinike nuk mund të shfaqet (sidomos në pacientët femra), ose të ndodhë një muaj ose më shumë pas datës së infeksionit. Sëmundje asimptomatike mund të zgjasë për aq kohë sa proceset patologjike janë shtrirë në të gjithë trupin.


Simptomet e gonorresë në gratë

Simptomet e infeksioneve gonokoksik në gratë në fazat fillestare të sëmundjes, zakonisht praktikisht nuk shprehet; tregon të vogla e lehtë për të ngatërruar manifestimin e ndonjë sëmundje tjetër infektive, që ndikon vaginale apo fshikëz.
Njohur pas simptomat e gonorresë të grave:
urinim i shpeshtë, deurynatsyya dhimbshme;
pazakonta për gra të shëndetshme shkarkojë nga vagina;
gjakderdhje vaginale ndodhin nëpërmjet kontaktit seksual, ose në mes të periudhave;
kruarje të vazhdueshme në zonën e organe gjenitale të jashtme;

dështimi graphics menstruale (ciklit menstrual);
dhimbje në bark;
lodhje rezistente, kusht temperaturë;
ënjtje gjëndra Bartholin (gjendet në çdo anë të hyrjes vaginale), dhimbjen e tyre;
dhimbje gjatë kontaktit seksual vaginal;
herë pas here - dhimbje fyti, skuqje i konjuktiva.

Simptomet e gonorresë në meshkuj

Kursi i gonorresë në meshkujt është karakterizuar shpesh nga një ndritshme, simptomat e hershme të duket si shkaqet e djemve të kërkuar ndihmë mjekësore. Por ajo është e njohur edhe për të ndodhin forma fshirë të sëmundjes në njerëz, kur nuk ka simptoma të qarta të gonorresë ose mungon; këta pacientë janë veçanërisht të rrezikshme në drejtim të përhapjes të mëtejshëm të infeksionit: personi e konsideron veten të shëndetshëm, merr në seks, dhe padashur mund të infektojnë partnerë.


Simptomet e gonorresë në meshkuj mund të përfshijnë:
shkarkimi jokarakteristike nga kreu penisit; e parë që ata mund të jetë i pangjyrë apo qumësht, pastaj të bëhet cilësi të verdhë dhe i butë, nganjëherë të përgjakshme;
deurynatsyya dhimbje të shpeshta me procesin shoqëruese;
kruarje përreth anusit, shkarkimin nga anusit, gjakderdhje e lehtë;
në disa, raste shumë të rralla, ka një dhimbje të fytit dhe konjuktivit.
Në rastin e infeksionit jashtë gjenital (DRI ose honokokkova infeksion shpërndarë), pacientët mund të përjetojnë simptoma të gonorresë si skuqjen e lëkurës, dhimbje dhe inflamacion në nyje dhe tendons.


Metodat e trajtimit të gonorresë

Me trajtimin e duhur për kujdesin mjekësor (në kohën e komplikacione të rënda), gonorrea mund të shërohet mjaft lehtë dhe nuk krijojnë probleme në të ardhmen. Infeksion Nisur mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore.

Si për të trajtuar infeksionin gonorresë në fillore

Për trajtimin e gonorresë nevojshme terapi me antibiotikë. Kursi është e rekomanduar për të përshkruajnë antibiotikët:
personat me një diagnozë të "gonorre", i themeluar në bazë të analizave klinike;
të gjithë ata kontakt intime me pacientët me gonorre në 60 ditët e fundit, pavarësisht se sa ka pasur kontakt seksual (duke përfshirë përdorimin e kondomit), dhe simptomat e gonorresë ekzistuese;

një fëmijë i lindur nga një nënë e infektuar.
Për trajtimin e suksesshëm të gonorresë në gratë dhe burrat duhet të respektojë rekomandimet kryesore:
Në qoftë se një kurs i antibiotikëve përbëhet prej më shumë se një dozë, vetëm të marrë mjekësi sipas orarit të përcaktuar nga mjeku juaj; skipping ilaçe mund të mohoj të gjitha përpjekjet për të kuruar sëmundjen.
A nuk të angazhohen në një marrëdhënie intime, ndërsa ju vetë dhe partneri juaj seksual nuk do të kalojë kursin e plotë të trajtimit, në qoftë se ndonjëri prej jush nuk është trajtuar siç duhet, mund të ri-ndotje.

Nëse mjeku juaj ka përshkruar një dozë të vetme të barnave antibiotik, nuk angazhohen në seks, të paktën, një javë pas marrjes së antibiotikëve.
Në çdo marrëdhënie seksuale, përdorni prezervativë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.

Çfarë ndodh nëse trajtimi nuk jep rezultate

Nëse ju përfunduar një kurs të plotë të trajtimit të gonorresë, por nuk kishte asnjë përmirësim, dhe shenjat e gonorresë mbetur - ndoshta ka pasur një ri-infeksioni apo janë zgjedhur gabimisht metodë terapeutike. Vini re se disa tensionet e Neisseria gonorrhoeae mund të jetë rezistente ndaj barnave tradicionale antibiotik. Në këtë rast, natyrisht, duke marrë këto barna nuk japin efekt terapeutik.

Në efikasitetit të dukshme përshkuar trajtimin e gonorresë në gratë apo burrat, pacienti duhet të rishqyrtohen dhe të gjetur se si bakteret kultura që është i pranishëm në trup është rezistent ndaj antibiotikëve të përshkruara për ju. Një përgjigje pozitive, mjeku do të përshkruajnë futje antibiotikut e droga të tjera.

Informacion për të menduar

Mënyra më e mirë për të shmangur gonokoku infeksionit, të dyja primar dhe ri - nuk angazhohen në marrëdhënie seksuale me partnerë të cilët janë të infektuar me Neisseria gonorrhoeae, gonorre apo trajtohen me yyazytsirnistyu të madhe mund të jenë bartës të infeksionit.

Gonorrea në gratë dhe burrat shpesh është "çiftëzohet" me klamidia, sepse antibiotikët në mënyrë efektive në lehtësimin klamidia, nuk do të jetë e tepërt.
Komplikime më të rënda të shkaktuara nga gonorrea - është shfaqja e inflamacionit në organet pelvike, ose PID. Këto sëmundje mund të shkaktojë shterpësi pakthyeshme (sidomos në qoftë se simptomat e gonorresë në gratë nuk ishin të njohur në kohë dhe pacientët nuk marrin trajtim), shtatzëni ektopike ose dhimbje kronike pelvike. Trajtimi më shpejt fillon gonorre, pak rrezikun e PID.

Nëse gonorrea nisur dhe zhvilluar DRI (honokokkova infeksion shpërndahet), shumica e pacientëve duhet të trajtohen në një spital, me përdorimin e antibiotikëve intravenoze ose intramuskular.

Uyazyka trajtimi i plotë i infeksionit gonokoksik

Shpesh, i përshtatshëm dhe kaloi një kurs i antibiotikëve të çon në një gonorre kurë pa pasoja negative. Të shkaktojë komplikime të rënda është lënë pas dore sëmundjeve.
Për të shmangur problemet shëndetësore në të ardhmen, në diagnozën e gonorre ju duhet:

Plotësisht nënshtrohen kurs mjekësor, në mënyrë rigoroze këto receta mjekësore për të trajtuar gonorre. Në rrjedhën ndërpritet ose të parregullta marrë drogë, infeksioni do nezalikovanoyu.
A nuk angazhohen në seks gjatë kohës së terapisë me antibiotikë; Nëse keni dozë e vetme e antibiotikëve - përmbahen nga seksi në javë.
Lumen partnerin e tij seksuale në lidhje me nevojën për t'u testuar dhe të trajtohen, madje edhe shenja të jashtme gonorrea nuk janë vërejtur.
Nëse pas skadimit të trajtimit simptomat ruajtur apo restauruar gonorre, tregoni mjekut tuaj të cilët do të përshkruajnë teste shtesë ose të përshkruajnë droga të tjera antibiotik.

Ndonjëherë lajmi i infeksionit gonokoku tek njerëzit shkakton depresion, çrregullime nervore, shfaqjen e qëndrimeve negative ndaj seksit. Në këtë rast ju do këshilltar-terapist ose një mbështetje seanca grupore për sëmundjet e bartura seksualisht të transmetueshme.