Trajtimi i gonorresë në gratë

Gonorrea - është një sëmundje seksualisht e transmetueshme, e cila është agjent shkaktar i gonokoku Neyssera. Shpesh sëmundja transmetohet me anë të marrëdhënieve seksuale të pambrojtura, si vaginal dhe anal, rrallë - me gojë.

Ekziston edhe mundësia e infeksionit të një foshnje e porsalindur nënën e sëmurë, kur lindjes natyrore. Infektuar me gonorre në kushtet e jetesës (në vende publike) praktikisht e pamundur.

Gonorrea në gratë: karakteristikat sëmundje

Periudha latente e gonorresë në gratë është 5 deri në 10 ditë. Megjithatë, rreth 50% e pacientëve simptomat klinike nuk ndodhin, dhe sëmundje të bëhet kronike.


Shenja klasike e gonorresë femër:


 • urinim i shpeshtë;

 • djegie dhe dhimbje gjatë urinimit;

 • gjakderdhje në mes të ciklit;

 • dhimbje të forta në bark të ulët;

 • purulent shkarkesë të verdhë nga vagina. • Disa gra gjithashtu dhimbje të jetë e mundur të fytit, ethe.

  Për të diagnostikuar dhe të mësojnë se si për të trajtuar gonorre, disa simptoma nuk janë të mjaftueshme. Nëse dyshoni se një grua turist merr një shtupë nga vagina dhe nëpërmjet analizave bakteriologjike diagnostikuar sëmundjen.


  Gonorrea në gratë - trajtim dhe mjekim  Pasi prania e gonococci gjendet në trup dhe diagnostikuar si "gonorre" menjëherë duhet të fillojë trajtimin. Trajtimi Skema e gonorresë në gratë duhet të emërojë një mjek që e zgjedh atë individualisht. Kur caktimin e sëmundjeve veneriane, terapi duhet të marrin në konsideratë se çfarë formë e sëmundjes ndodh komplikime ku inflamacion lokalizuara është lidhur dhe infeksion.
  Bazuar në statutin e kufizimeve, ne mund të dallojmë (mbi 2 muaj) forma akute (2 muaj) dhe kronike të gonorre. Baza e trajtimit të sëmundjes është terapia me antibiotikë për qëllim në dispozicion të plotë të gonococci. Në gratë, trajtim gonorrea kryhet antibiotikëve grup penicilinë. Këto përfshijnë oxacillin, benzyl penicilinë, Amoxicillin.


  Se sa për të trajtuar gonorre në gratë kur ka gonococci stabiliteti në penicilinë? Ajo ka drejtuar në një numër të antibiotikëve të nivelit të lartë: biomitsin, stretomocinë, chloramphenicol, Synthomycin dhe të tjerët. Gjithashtu në treg është ilaçe moderne, të cilat janë në gjendje të marrë një-off plotësisht të shpëtoj nga forma akute e gonorre. Këtu janë disa prej tyre: Amynoklykozyd (Spektynometsyn) Rotsefin, Эnoksatsyn.

  Në trajtimin e gonorresë kronike në femra janë të caktuar të njëjta droga, trajtimi është një kohë. Ndonjëherë përdoret terapi të kombinuar. Për të rritur reagimet e veta të mbrojtjes tuaja në kryerjen immunotherapy paralele, fizioterapi dhe kështu me radhë.


  Metodat gonorrea Trajtimi popullore  Vetë-trajtimi i kësaj sëmundje të rëndë nuk duhet të jenë të angazhuar. Trajtimi i gonorresë në shtëpi mund të plotësojë vetëm marrja e barnave esenciale. Për të siguruar efekt anti-inflamator mund të marrë ekstrakte të kamomil dhe horsetail dhe lë thupër, manaferrat dëllinjë dhe rrënjët të thata e luleradhiqe.

  Më shumë duhet të gjeni se sa kohë ajo merr trajtimin e gonorresë në femra. Trajtimi i saj gjatë të sëmundjes është 2-4 muaj. Gjatë kësaj periudhe gruaja duhet të shmangin marrëdhëniet seksuale dhe konsumin e alkoolit.


  Ju mund të zgjidhni kriteret e mëposhtme vylikuvanosti gonorre:


 • Zhdukja e agjentëve infektivë në sekrecione.

 • Restaurimi i gonokoku prekur. • Por për të thënë, mund te kuroje plotësisht gonorre, ne duhet të kujtojmë se ndryshimet në organet e prekura zhduken vetëm 20-30% e grave. Ju gjithashtu duhet të dini se rezistenca për të ri-infeksionit me gonorre nuk prodhohet nga trupi.