Gonorrea në gratë

Gonorre - është një sëmundje infektive transmetohet me anë të kontaktit seksual. Gonorrea më të rrezikshme në gratë? Me trajtimin e vonuar, ajo gradualisht të bëhet një sëmundje kronike që mund të çojë në shterpësi. Gonorrea në gratë ndodh me disa karakteristika që rrjedhin nga struktura e organe gjenitale femërore.

Si funksionon gonorre në femra?


Infektuar me gonorre në marrëdhënie seksuale të pambrojtur me një bartës të infeksionit. Rrallë - Faqja mënyra përmes higjienës personale.
Shenjat e para të gonorre në gratë mund të ndodhë në të njëjtën kohë, dhe çfarë është rreziku i kësaj sëmundjeje. Ndryshe nga versioni për meshkuj, tipi femër e sëmundjes shpesh ndikon në organet e brendshme të sistemit urogjenital. Manifestimi i gonorresë në grave në muajin e parë mund të jetë plotësisht i mungojnë ose shfaqen djegie të lehtë gjatë urinimit apo kruarje të pakëndshme në vaginë. Izolimi i gonorresë në gratë janë të bardhë, të trasha. Në qoftë se shenjat e para nuk fillojnë trajtimin, sëmundja fillon të ndikojë në pjesën e sipërme të sistemit urogjenital. Në këtë fazë, simptomat janë më të theksuara: përkeqësim të përgjithshme, ethe, dhimbje gjatë urinimit, cikli menstrual. Megjithatë, simptomat mund të mungojë.

Si për të trajtuar gonorre të femrave?


Identifikimi gonorrea në gratë mund të jetë në bacteriologicexamination vagina është marrë shtupë për grua pacientit gonorrea. Në zbulimin e gonorre (agjent shkaktar i gonorre) mjekët gjetur SST-ve të tjera. Si për të kuruar grua gonorre pa pasoja të mëtejshme vetëm tregoni mjekut tuaj rezultatet e hulumtimit bakteriologjike.
Nëse sëmundja është konfirmuar, mjeku përshkruan antibiotikët gjeneratën e fundit të aftë për të luftuar bakteret. Vetë-mjekim në këtë rast është i papranueshëm për shkak gonokoku nuk ka frikë nga një numër i antibiotikëve. Atëherë të jetë i sigurt për të përshkruesit, të aftë për të rivendosur microflora trazuar vaginale nga antibiotikët dhe stomaku. Gjatë trajtimit duhet të braktisin përdorimin e alkoolit dhe të përjashtojë marrëdhënie intime.

Gonorrea Trajtimi mjetet e mundshme vetëm si një shtesë popullore në mjeku të caktuar. Përdoret douching vaginale dhe banjot. Spryntsyuvatysya të jetë 1 në ditë me ujë të ngrohtë, sëmundje kronike - nxehtë. Edhe për nxjerrjen e 1 ch. L. buds zezë plepit per 05 litra ujë. Spryntsyuvatysya të jetë të paktën dy javë. Në opsionet që ju mund të përpiquni baltë tradicionale apo paraffinotherapy. Ju lutem vini re se të gjitha trajtimet popullore duhet të diskutohet me mjekun tuaj.

Gonorrea në gratë gjatë shtatzënisë


Kur shtatzënia është zbuluar në dyqan sëmundje - transmetimin e infeksionit në utero. Një fëmijë vetëm mund të infektohen gjatë lindjes, kështu që është e rëndësishme për të kuruar sëmundjen para lindjes. Me kalimin e fëmijës në traktin gjenital të femrave, bakteret mund të bien në sy mukozës. Menjëherë pas lindjes futur në sytë e drogës që mund të parandalojnë infeksionin.

Si për të mbrojtur kundër gonorresë?


Kur sëmundja aborti mund të përhapet lart, duke goditur një gjenitalet e të gjitha femra. Edhe pas lindjes gonorre mund të infektojnë një vezoret, tubat fallopiane. Prandaj është e rëndësishme për të kuruar sëmundje pa ndërprerë shtatzëninë dhe lindjen.

Sëmundja është më e lehtë për të parandaluar se sa për të trajtuar. Higjienën personale, përdorimin e prezervativëve dhe të përjashtojë marrëdhënie rastësor seksuale - janë të gjitha që është e nevojshme për të mbrojtur trupin. Parandalimi i gonorresë në gratë sot mbahet kudo: në punë, gjatë ekzaminimit mjekësor në shtatzëninë e regjistrimit. Mos harroni të mbrojtur gjithmonë më mirë veten e tyre nga infeksioni të mundshëm.