Trajtimi i grave Gardnerella

Gratë Gardnerellez janë quajtur vaginosis bakteriale - një sëmundje e shkaktuar nga një shkelje e bilancit natyrore të microflora në vaginë. Mikroorganizmave që provokojnë gardnerellez pranishëm në vaginë në numër të vogël dhe janë aktivizuar kur numri i lactobacilli, banorët "e dobishme" Mukoza, ulur ndjeshëm për ndonjë arsye. Kjo mund të jetë antibiotikët, ndryshimi i partnerit seksual, të veshur me të shtrënguar të brendshme sintetike, imunitet të ulët dhe faktorë të tjerë.
Ignore kjo sëmundje me sa duket joserioze nuk është e nevojshme, sepse nëse nuk trajtohet kjo mund të shkaktojë probleme të rënda - inflamacion të mitrës dhe vezoreve të endometritis dhe shterpësinë.

Simptomat Gardnerella:

 • Alokimi gri ose të gjelbër në ngjyrë me një erë të pakëndshme;

 • kruhet;

 • ndjesi djegie në vaginë.


 • Para gardnerellez trajtojnë gratë kryer Diagnoza: shpifjeve mikroskopi është kryer, amynovыy testin, i kushtoj vëmendje në nivelin e aciditetit. Nëse testi rezulton pozitiv, aciditetit të lartë dhe mikroskopi zbuloi patogjene të veçanta, ka arsye për diagnostikimin dhe trajtimin emërimeve.

  Trajtimi i grave Gardnerella


  Vaginosis bakteriale - veçanërisht sëmundjet e grave, ajo nuk transmetohet partner seksual në kontakt intim aq pak, zakonisht vetëm gratë. Terapia zhvillohet në disa faza.

 • Esenca e fazës së parë është që të shkatërrojë patogjene sëmundjes dhe "Shlyerje" vaginale microflora baktereve "të mirë". Për trajtimin e femrave Gardnerella më të përdorura drogë që përmbajnë përbërësit aktiv clindamycin dhe metranydozol. Ata mund të jenë lokal - në formën e xhel, vajrave dhe supozitorëve dhe të përgjithshme, ne formen e tabletave. Disa herë kombinohen për të formuar një trajtim sistemik.

 • Faza e dytë është për të rivendosur mjedisin normale të vaginës duke rritur numrin e baktereve acid laktik. Për ta bërë këtë, pacienti është ofruar dietë (rritje konsumi i ushqimeve që përmbajnë lactobacilli - produktet e qumështit, bio-kefir, kos dhe lakër turshi). Edhe gjithashtu përshkruajnë barna përmbajnë qumësht, kulturë bakteriale - në nivel lokal (p.sh. qirinj atsilakt) ose brenda (lactobacterin, bifiform, Narine).


 • Mbani në mend se vaginosis bakteriale është rezultat i vaginës dysbiosis, i cili rrallë zhvillohet në vetvete, "izolimit". Shpesh ekziston një çrregullim paralel zorrëve, i cili duhet të trajtohet.

  Trajtimi i Gardnerella shtatzënë


  Gratë shtatzëna dhe nënat gji administruar topically për të trajtuar qirinj Gardnerella përmbajnë clindamycin. Si vaginosis shpesh i shoqëruar nga edhe këtij fenomeni të pakëndshme si candidiasis apo mëllenjë, nënave shtatzëna paralele përshkruara qirinj veprim antiseptik. Megjithatë, ata rrallë përfitojnë justifikon dëmin që ata shkaktojnë gjatë shtatzënisë, sepse shkatërrimi patogjene, ai gjithashtu vrau një tjetër dhe lactobacilli, i cili në harderelleze përfaqësuar tashmë në sasi shumë të vogla.

  Mjete Trajtimi popullore - Gardnerella


  Ashtu si shumë sëmundje të tjera, gardnerellez shpesh përpiqen për të trajtuar mjetet e njerëzve. Shpesh për këto qëllime pini infusions bimor dhe decoctions spryntsyuyutsya paralele. Të jetë tepër i kujdesshëm me metoda të tilla si ujitje në gardnerellez praninë vetëm të përheshëm të eskalimit, sepse lan nga mukusit microflora natyrore.