Pse dhimbje stomaku gjatë menstruacioneve

Duke gjykuar nga statistikat tmerrshme që sjellin burime mjekësore, një grua të rrallë jetojnë jetën pa mësuar në lidhje me dhimbje premenstrual. Dhe kështu në disa dhimbje të tmerrshme stomaku gjatë menstruacioneve, këto gra të ardhur keq, edhe të paaftë për të punuar normalisht, ose thjesht të çojë një jetë normale.
Le të parë të përcaktuar, ku zakonisht është një stomak lënduar kur menstruacioneve. Kjo bark zakonisht më e ulët, dhe dhimbje mund të japë në bel, mollaqe, legen kockat e. Shumica vuajnë nga dhimbje barku dhe zorrët. Dhe dhimbje mund të fillojë si 1-2 ditë dhe disa orë para fillimit të menstruacioneve. Dhe kjo mund të zgjas deri në ditën e fundit. Ndonjëherë stomaku dhemb aq keq që ajo kishte për të jetuar në painkillers menstruacioneve, dhe madje edhe të fillojnë pritje paraprakisht.


Pse lënduar bark gjatë menstruacioneve?


Mjekët tregojnë këtë simptomë në një numër kompleks tjetër në dysmenorrhea. Le ka charms shëndoshë ëmbël e kësaj diagnoze - është e vështirë për të trajtuar, e cila nga ana e ka shumë contraindications dhe efektet anësore. Përveç kësaj, mjekët janë ende duke hetuar shkaqet e dhimbjes dhe janë në kërkim të mënyrave efektive për të luftuar ato.
Sigurisht, ka shumë shkaqe të ndryshme të dhimbjeve të barkut, por dukuri e saj të rregullt dhe ciklike është gjatë menstruacione, ka gjasa tregon dysmenorrhea. Mjekët janë dy lloje të - fillore dhe të mesme.

Besohet se në rastin e parë të dhimbjeve të barkut gjatë menstruacioneve lidhur me ndryshimet në nivelet e hormoneve. Nëse pas shtatzënisë ovulacionit nuk vjen, atëherë filloi trajnimin mekanizëm femër trupit për çdo muaj. Si rezultat i kësaj, proceset komplekse dhe të ndërlidhura të çojë në rritjen e niveleve të prostaglandin hormoneve. Kjo është ajo dhe kjo çon në tonin e mitrës, nganjëherë në mënyrë të tepruar që muaji nuk është vetëm një dhimbje stomaku, por ka humbur oreksin, dhimbje koke, stomak mërzitur, vjellje dhe marramendje, ethe. Sepse trajtimi përdor drogë që ndikojnë në hormonet dhe janë të dizajnuara për të rregulluar trupi është prostaglandin prodhimin.

Në rastin e të ashtuquajturit dysmenorrhea mesme, dhimbje stomaku fuqi shumë në Endometrioza mujore apo disa sëmundje inflamatore apo transferuar para ose ndodhin në këtë kohë. Gjej shkakun e ndjesi të dhimbshme shumë më të lehtë, por të shpëtoj prej tyre, pa shërimin e sëmundjeve themelore provokuar dhimbje të jetë e mundur. Nëse dhimbje stomaku në fund të muajit, aq më tepër ajo është perevirytysya rëndësishme dhe kohë të përjashtuar praninë e inflamacionit të rënda.
Parregullt rrjedha menstruale të dhimbshme mund të jetë për shkak të një lindje të vështirë, abortet e shumta, lëndimet, operacionet, infektive dhe sëmundjeve virale.

Një tjetër arsye pse dhimbje stomaku gjatë menstruacioneve, e quajtur në mënyrë popullore kontraceptive - spirale intrauterine.

Dhimbje gjatë menstruacioneve - nuk e pashmangshme!Çfarë mund të bëjmë për të normale të përjetojnë këto vështirësi dhe hëna nuk kishin as mendoj, dhe dhimbje stomaku gjatë menstruacioneve?
Këshilla zakonisht avulloj në një mënyrë jetese të shëndetshme. Para së gjithash thonë "jo" të alkoolit, pirja e duhanit, kafe! Mos mbani peshë. Vishen për të motit, jo pereoholodzhuytesya. Të jetë i sigurt për të gjetur kohë për t'u çlodhur. Dhe aktiv apo edhe ushtrimi i rregullt - janë thjesht të nevojshme. Le të jetë vraponte për sport ose not - nuk ka rëndësi! Zgjidhni një sport për atë që do t'ju sjellë jo vetëm shëndetin por edhe humor të mirë, një ndjenjë e gëzim. Nëse sport aktiv nuk është për ju, ndoshta zgjidhja më e mirë në rastin tuaj - yoga.


Tani gjithashtu shumë popullor orientale dhe të tjera gra amtare vallëzimi. Ju gjithmonë mund të zgjedhin drejtimin, më të përshtatshme për shijen tuaj, temperamentin dhe stërvitje me intensitet. Kjo nuk është vetëm ngarkesa, por një kalim kohe, kartë interesante, shans për të zbuluar një botë të re. Dhe sytë entuziast njeri i dashur që admiron fleksibilitetin tuaj si rafinuar dhe valle do të jetë shpërblimi më i mirë përveç shëndetin!