Për shkak se ajo dhemb vezore e duhur

Dhimbje në vezore e djathtë ka një arsye, sigurisht, ajo mund të shoqërohet me një sëmundje të lehtë dhe të përkohshme që përfundimisht do të kalojë në vetvete, në disa raste një shenjë e një sëmundjeje të rëndë dhe nuk mund të durojnë dhimbjen. Ju me siguri mund të marrë qetësues, ju lutem të tilla si "ketones", "Nosh-pa", "Analgin". Por, mos harroni, pilula nuk shërojnë, por koha për të ndihmuar të heqin qafe dhimbje. Në mënyrë që plotësisht të shpëtoj prej tij, ju duhet të dini arsyen e paraqitjes së saj.


Sistemin riprodhues të femrës është shumë e ndjeshme për të ndikuar faktorët e saj të ndryshme - sëmundje virale, hipotermi, sëmundjet fungale etj Për shkak se ata mund të zhvillojnë sëmundje të ndryshme.


Dhimbje në vezore e djathtë - është një problem serioz që çon në pasoja serioze, një prej tyre - është e infertilitetit. Nëse keni dhimbje në vezore e duhur, është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të jetës, moshën e një personi. Dhimbje në vezore e duhur mund të ndodhë në të vajzave dhe grave, vajzave adoleshente që nuk e kanë arritur ende moshën e pjekurisë. Shumica vajzë mbiftohem, dhe nuk ka inflamacion në vezore.


Për shkak se ajo dhemb vezore e duhur?
1. oophoritis provokon dhimbje në vezore e duhur, një inflamacion që ndodh për shkak të infeksionit, stresi, të ftohtë, tendosje fizike, imunitet të reduktuar.


2. adnexitises - një inflamacion i vezore e duhur, e cila rrjedh nga candidiasis, klamidia, ureaplasmosis, mycoplasmosis. Dhimbje ndodh jo vetëm në bark të parë më të ulët, dhe i jep mbrapa në. Nëse ju drejtuar këtë sëmundje, kjo do të çojë në shterpësi. Ajo gjithashtu duhet të kontaktoni menjëherë me një specialist i cili shqyrton plotësisht, analizon dhe kontrollon të përshkruajnë trajtim në kohë.


3. Dhimbje në vezore e duhur ndodh për shkak të vezore polycystic, ajo mund të tregojë vetëm diagnostifikimit kompjuterit, vezoret mbushur balona (cysts). Kjo sëmundje është një sëmundje shumë e rrallë, por ajo çon në varfëri.


4. Dhimbja mund të ndodhë për shkak të vezores malinje fryrë, dimensione të vogla në qoftë se dhimbja është pothuajse atje. Nëse kjo është shumë e lartë në vezore e duhur nuk është një dhimbje e vazhdueshme që zaschemlyaye disa organet e brendshme dhe mbaresa nervore. Si të instaloj sepse ajo dhemb vezore e duhur? Me ekzaminimin mjekësor - testeve dhe me ultratinguj, ju mund të shihni diagnozën e saktë.


Simptomet kryesore të dhimbjes në të djathtë vezore menstruacioneve trajtojnë natyrës. Çdo grua shkon përmes këtij procesi ndryshe - një mënyrë jetese aktive; vërejtur në disa dhimbje zymtë në bark. Disa të marrë qetësues, ju lutem, të tjerët të vuajnë dhimbje në vezore e duhur. Si menstruacioneve ndikon në vezore e duhur? Në vezore pas menstruacioneve të fillojnë të formojnë korpus luteum, i cili përbëhet nga disa qeliza, ajo është me anë të atyre formuar progesterone.


Para menstruacioneve për 3 javë ka dhimbje në vezore e duhur. Kur veza nga vezorja jashtë, duke krijuar një vrimë, gjaku fillon të bjerë në zonën e bark. Në këtë rast, dhimbja mund të ndodhë në vezore majtë. Kjo është normale, por në qoftë se më shumë se një ditë mban temperatura mund të thyer dhe të fillojnë peritonit (infeksion i gjakut).


Nëse dhimbja në vezore e duhur gjatë menstruacioneve ndodh për shkak të kist. Ka shpesh dhimbje në vezore e duhur mund të ndodhë gjatë dhe pas raportit seksual për shkak të arsyeve të mëposhtme: cysts, tservytsyta, pezmatimi i organeve gjenitale, thatësi vaginale, Vaginismus.


Dhimbje në vezore e duhur mund të nxirren karakter, vezore ulur në masë të madhe, dhimbja nuk është i fortë dhe jo të mprehtë. Përkundrazi, ajo është një cist, simptomat e mëposhtme mund të shkaktohet nga dhimbje të nervit shiatik.


Nëse dhimbja në dhemb duhur vezore, ajo mund të tregojë shtatzëni ektopike ose ovulacionit dhimbshme. Kjo mund të mos jetë i lidhur me dhimbje në vezore - dhimbjes te sistemit urogjenital, veshkave.


Dhimbje në vezore e duhur mund të jetë shumë i mprehtë. Për shkak të cysts nekroza, copat e vezores e duhur, hiperstimulimin ovarian.


Pra, nëse ju keni një dhimbje të fortë në vezore e duhur, është e nevojshme të konsultoheni me një gjinekolog - të kalojë inspektimit, të kalojë testet, me ultratinguj, tomography llogaritur, në disa raste është e nevojshme për të mbajtur dhe diagnoza urologjike, biopsi, laparoscopy. Gjëja kryesore për të bërë çdo gjë në kohë.