Pse zemrat lënduar para menstruacioneve

A mendoni se një pjesë e trupit të femrës tërheq burrat në vendin e parë? Gjoks e saktë. Femrat me zemrat e vogla të zgjeruar ëndrrën e saj. Sundimtar forma shumë madhështore psherëtimë nën peshën e tyre. Dhe pa përjashtim, seksi i bukur e di se si ndonjëherë zemrat lënduar në situata të ndryshme jetën e grave e vështirë të. E pra, artikulli i sotëm është e përkushtuar për këtë problem. Le të flasim për pse gjirit ënjtje rritje dhe lënduar para menstruacioneve.

Pse zemrat lënduar para menstruacioneve, gjinekolog përgjigje


Për të gjetur se pse ka dhe çfarë dhimbje lidhur gjoksi para menstruacioneve, më e mirë është për të parë një specialist. Pra, rruga jonë qëndron në klinikë para lindjes, ku për shumë vite e pranon dhe trajton gratë dhe vajzat e moshave të ndryshme gjinekolog mrekullueshme Olga Ivanova. Kjo është ajo që ne pyetjen se pse ënjtje dhe zemrat e lënduar para menstruacioneve. Dhe kjo është ajo që ajo na tha:
- Fenomeni i dhimbje gjoksi para menstruacioneve ndodh në 95% të grave dhe vajzave. Dikush ata pothuajse i padukshëm, por dikush kaq i fortë se vetëm mundi nga ulluk të jetës së përditshme. Kjo është për shkak të faktit se në fazën e dytë të ciklit menstrual, kur pjekur dhe të gatshëm për fekondim do të dal nga gjëndër është një rritje e estrogjenit hormonit femër seksi. Shefi në mesin e tyre është Hormoni dhe progesteronit. Se ata të gjithë të ndikojnë në gjendjen e gruas, dhe kancerin e gjirit, si dhe.

- Olga, dhe çka është puna e hormoneve seksuale femërore në këtë rast? Pse zemrat lënduar pak para menstruacioneve?
- Siç thashë, rreth 12 - Dita e 14 e ciklit në mënyrë dramatike rrit prodhimin e estrogjenit. Indet e gjirit ka lobed strukturë. Për çdo grimcë përbëhet nga gjëndrave, yndyrë dhe lidhës indeve dhe qumështit kanalet duhet. Ind dhjamor - një vend i lokalizimin e estrogjenit. Pra, kur numri i tyre rritet, dhe rrit sasinë e indeve yndyrë. Zonat e gjëndrave në këtë kohë fillojnë të përgatiten për prodhimin e qumështit. Pra, ata bëhen pak më shumë. Me pak fjalë, gjoks nën ndikimin e progesterone dhe Hormoni nahrubayut, rritjen dhe të bëhet mjaft e ndjeshme. Kjo çon në dhimbje.

- Dhe sa kohë zemrat e lënduar para menstruacioneve?
-Dikush si, në varësi të çdo rasti. Por, duke folur në përgjithësi, rreth 10-12 ditë. Dhe një herë menstruacioneve fillon, dhimbje ndërpritet menjëherë.
- E pra, pse zemrat para dhimbjes menstruacioneve, kemi gjetur. Por ky fenomen duhet të bëjë diçka, të tolerojë dhimbje askush nuk dëshiron. Çfarë mund të ju këshillojë për këtë?
- Nëse zemrat e lënduar para menstruacioneve nuk është shumë, të bëjë asgjë. Ju vetëm duhet të jetë i durueshëm dhe të presin. Ne gratë, për shkak të qëndrueshme, lindjes, për shembull, është shumë e vështirë, por të durueshëm. Por në qoftë se të gjirit para menstruacioneve u bë shumë i sëmurë, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Ndoshta kjo vajzë e vogël erdhi crashing ftohtë hormonal ose një ajo kohët e fundit ose pereutomylas në punë, çdo gjë mund të ndodhë. Dhimbje gjoksi mund të përkeqësohet para se të menstruacioneve për shumë arsye. Ato janë të rëndësishme për të identifikuar dhe për të eleminuar. Si një mjek ajo vendos në çdo rast, për secilin prej nesh individualisht. Dhe atë që punon për një grua në një tjetër mund të jenë katastrofike.


- Olga, një pyetje tjetër. Shumë gra kanë frikë nga dhimbje gjoksi para menstruacioneve, duke e konsideruar një shenjë të kancerit. A janë ata të drejtë?
- Jo, sigurisht, rrit ndjeshmërinë e gjinjve para menstruacioneve nuk tregon praninë e një sëmundje, veçanërisht kancerin. Por të jetë plotësisht i sigurt grua duhet të paktën një herë në vit për të vizituar një gjinekolog herë në muaj dhe të kryejë ekzaminimin e gjirit të vetë. Kjo është bërë thjesht. Catch gjoks nën të njëjtën dorë (gjoksin e majtë me të majtë dhe të djathtë - në të djathtë). Një indeks i dytë dorës pads, të mesëm dhe unazë gishti, lëvizjet translative speralevydnыmy gjoks promatsayte nga baza e saj deri dalë. Nëse asgjë të shtrënguar apo të dhimbshme nën gishtat nuk do të keni të shëndetshme. E pra, në qoftë se ju të gjeni diçka të dyshimtë, shkoni te mjeku dhe për të gjetur se çfarë është.

- E pra, mirë, Olga, ju falënderoj për bisedë tuaj të plotë. Dhe ne dëshirojmë të gjithë shëndetin e grave.