Kruar Labia

Ndonjëherë grua krejtësisht të shëndetshëm vëren se gjatë ditës ajo kruar labia të vogla apo të mëdha. Ndjenjat e tilla mund të sjellë një shumë probleme për shkak se gruaja nuk mund të duhet të organizojnë rutinë e tyre të përditshme, i hutuar vazhdimisht nga ndjenja.

Kruhet në buzët gjenitale: Shkaqet


Skuqje dhe kruarje Labia mund të jetë për shkak të arsyeve të ndryshme. Labia më të fryrë dhe kruarje u shfaq si rezultat i:

 • depilim sferën intime krem ​​të veçantë dhe mjete të tjera, të cilat shkaktuan komponentët grua origjinalitet të drogës;

 • veshur të brendshme të ngushtë krijon fërkim shtesë në organet gjenitale të jashtme, duke rezultuar në djegien e shënuar në zonën lavanderi, ku më rëndë fshij;

 • lloji i gabuar i pads sanitare përdorura gjatë menstruacione;

 • alergji në tualetin e përdorura dush;

 • infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme (candidiasis, Herpesi gjenital, trichomoniasis);

 • prania e diabetit në gratë;

 • në labia moshën e rritur kruar mund prania e kancerit (leukoplakia, kraurosis);

 • Trajtimi i disa llojeve të antibiotikëve mund të shoqërohet me kruarje në zonën gjenitale. Në këtë rast, të ndaluar marrjen e drogës dhe të kontaktoni mjekun për përzgjedhjen e barnave të tjera.


 • Gjatë përcaktimit në kruarje dhe skuqje në buzët gjenitale është e rëndësishme për të përjashtuar praninë e shenja të tjera të infeksionit të mundshëm. Kështu, prania e shkarkimit të pazakontë, urinim të dhimbshme, skuqje alergjik, erë të pakëndshme kërkojnë vëmendje të veçantë dhe qasje të menjëhershme në një mjek. Si kruarje dhe ndjesi djegie, dëshira për të zeroja organe gjenitale shpesh mund të shoqërojë sëmundjeve infektive sfiduese.

  Çfarë ndodh nëse serbia kruarje?


  Gjëja e parë për të ndryshuar brendshme dhe pads, të respektojë ndjenjat disa juaj e ditë.
  Vlen të ndryshojë dhe do të thotë e higjienës intime.
  Nëse kruajtje nuk është i shqetësuar, arsyeja ishte në të brendshme. Megjithatë, në qoftë se siklet zgjat, ju duhet të kërkoni ndihmë mjekësore për të përcaktuar burimin e saktë dhe shkakun e kruarje dhe ndjenja të djegjes në zonën gjenitale.
  Mbani në mend përputhshmërinë me rregullat e higjienës dhe të larë rregullisht për të mbajtur organet gjenitale të tyre të pastër. Kjo do të eliminojë akumulimin e baktereve patogjene që mund të shkaktojnë mëllenjë dhe sëmundjeve të tjera të keqe organe gjenitale femërore.

  Skuqje dhe kruarje vulvë të femrave: trajtimi


  Për të parë mjekun grua mund të lehtësojë gjendjen e tyre. Për ta bërë këtë, të shqyrtojë dietën tuaj dhe për të eleminuar me erëza, ushqime të skuqura dhe i tymosur. Theksi në këtë mënyrë të bëjë në pije e qumështit. Duhet të kufizojnë qëndrimit të tyre në një dhomë të zihet fryma dhe ventiluar dobët për shkak se mjedisi relativisht e lartë Temperatura kontribuon shumëzimin shtesë të mikroorganizmave të dëmshme që do të forcojnë kruarje në zonën gjenitale.

  Në vizitën e parë në një gjinekolog ajo mund të jetë procedura diagnostike: ekzaminim gjinekologjik, gjak të plotë dhe urinës bacterioscopy, florës kulture.
  Rezultatet e studimit mjeku do të përshkruajnë një trajtim që mund të përfshijë:

 • fshij zierje Labia me lule Hypericum ose nenexhik;

 • dush hip duke përdorur kamomil supë apo urtë.


 • Ilaçe të forta që kontribuojnë në lehtësimin e simptomave të djegies dhe kruarje në zonën gjenitale, të emërojë një mjek. Të angazhohen në vetë-ilaçe është e rrezikshme, sepse ju vetëm mund të përkeqësohet foto klinike ekzistuese.