Kruarje në vaginë

Kruarje dhe skuqje në vaginë - arsye të zakonshme femra apel për gjinekologu. Cili është shkaku i shqetësimit të tillë që mund të zbulojnë ata vetë dhe të heqë kruarje të rënda në vaginë? Në këto çështje, ne e kuptojmë rrjedhën e këtij neni.

Kruajtje të rënda në vaginë: Shkaqet


Kruarje në vaginë mund të jetë për shkak të arsyeve të mëposhtme:

 • Procesi inflamatore që mund të shkaktuar nga infeksione të ndryshme të transmetuara seksuale.

 • Nëse urinar dhe sistemi riprodhues kanë gyp, ajo është në kontakt me ta, urina, sekrecione në cervicitin, acarim endometritis që e shkaktojnë kruarje në vaginë.

 • Një reaksion alergjik të higjienës dhe kontraceptivëve vaginale. Kruarje në vaginë pas seksit mund të ndodhë nëpërmjet përdorimit të prezervativëve me spermicidal lubrifikant - ata më shpesh shkaktojnë alergji. Ky reagim mund të ndodhë kur përdorni lubrifikantë.

 • Thatësi Kruhet dhe vaginale mund të ndodhë në kundërshtim me hormonal detyruar menopauzës, diabeti, sëmundjet e gjakut ose pamjaftueshmëri renale.

 • Gjithashtu kruajtje mund të ndodhë si një reagim ndaj temperatura ose hipotermi, medikamente apo të veshur të brendshme të shtrënguar.

 • Sëmundjet e lëkurës mund të shkaktojnë kruarje dhe u përhap në zonën vaginale.

 • Disa gra me stres të fortë emocional (acarim, frikës) ka kruarje, këto simptome mund të shkoni dhe zonën vaginale.


 • Trajtimi i kruarje të vaginës


  Me sa duket, shkakton kruarje në vaginë mund të jenë të ndryshme, dhe për këtë arsye trajtimi do të jetë ndryshe. Në disa raste, të mjaftueshme për të eliminuar faktorin irrituese (të fillojë veshur me rroba të rehatshme të bëra nga pëlhura natyrore), ndërsa të tjerët kërkojnë përdorimin e ilaçeve. Që në mënyrë të pavarur të përcaktuar shkakun e kruarje në vaginë mund të mos jetë e mundur, atëherë të shpëtoj prej tij vetëm nuk mund të. Prandaj një apel për të ekspertit është e nevojshme, kjo vonesë nuk është e nevojshme - në qoftë se qerja 3 ditë vazhdon, shkoni te mjeku. Sondazhi specialist do të përcaktojë shkakun e kruarje në vaginë dhe të thonë se për të trajtuar atë. Përveç ilaçeve mjeku juaj mund të përshkruajnë dietë me kufizimin e marrjes kripë, yndyrore dhe ushqimet pikante, dhe pijeve alkoolike.

  Si për të qetësuar kruarje në mjetet juridike popullore vaginë?


  Mjekësisë tradicionale është aprovuar dhe të përdorin barëra si një degë të thotë për heqjen e kruarje në vaginë. Zakonisht, mjekët rekomandojnë banja ulur me kamomil. Për trajtimin e kruhet vaginale në njerëz duke përdorur barishte si douching dhe duke përdorur tampona mbarsur me substancat medicinale. Më të popullarizuara janë receta e mëposhtme:

 • Lugë gjelle lule kamomil pour dy gota me ujë të valë, të vënë në një banjë me ujë dhe vlim për ngrohje të ulët për 3 minuta. Supë tendosje përmes një sitë gjobë dhe të ftohtë në 37 ° C. Supë rezultuar duke përdorur çdo mbrëmje për douching. Kursi i trajtimit - 1 javë.


 • Gjithashtu përdoret për douching ose hithër lule kumak infuzion. Për të përgatitur lugë gjelle infuzion e ndonjë prej bimëve të derdh një gotë me ujë të valë. Është e rëndësishme të mbani mend se douching infusions dhe decoctions duhet të përdoret vetëm për të ngrohtë.

 • Nëse kruarje patolerueshme rekomandoj duke përdorur përzierje e mëposhtme të gjalpë kakao dhe vaj pishe. 50 gram dhe 5 gram vaj nën ngrohjes në një gotë e madhe ose smalt tenxhere balte, të sjellë një çiban dhe të ftohur në 35-40 ° C. Kjo përbërje bollëk lagur shtupë garzë dhe vendoset vaginë e tij, para-larë zgjidhje sode. Tampon është hequr në mëngjes. Së bashku me përdorimin e këtij produkti janë të këshilluar që të marrin në infuzion e një përzierje të pjesëve të barabarta të kone hop, bagëti, Wort Shën Gjonit, lë thupër, çikore dhe lule kumak. 2 lugë përzierje derdh 1/2 litër ujë të zier dhe të marrë 3 herë në ditë për tre filxhan çerek në 30 minuta përpara se të hahet.