Thithat kruajtje

Shumë gra e di ndjenjën e ënjtje, plotësinë e gjirit, dhe ndjesi të tjera të pakëndshme. Ato zakonisht ndodhin në ditë të caktuara të ciklit. Dhe në qoftë se një siklet të vogël, ajo është konsideruar normale.
Fenomeni i qerja dalë pothuajse kurrë i lidhur me ciklin menstrual. Normalisht thithat në qerja gjoks të ketë, por kjo nuk do të zbatohet gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Në të gjitha rastet e tjera, problemi duhet të jetë objekt i vëmendjes. A është e mundur për t'u marrë me këtë problem të tyre ose duhet të shkoni te mjeku, në varësi të shkaqeve kruhet biberon gjirit.

Nipples Pse itchy?


Arsyet pse gratë piqem nipples mund të jetë shumë. Le të fillojmë me më të dëmshme prej tyre.

  • Gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, gjoksi pëson ndryshime globale, dhe me kusht që ata janë të shoqëruar nga ndjesi shpimi gjilpërash, kruajtje e lëkurës rreth nipples dhe zemrat, asgjë befasuese në këtë. Indeve të gjirit rritet, shtrirje, dhe lëkura merr nipples. Mundohuni të mos zeroja dalë dhe areola, sepse ata aq lehtë plagosë. Përdorni krem ​​hidratues për lehtësimin e kruarje. Më mirë në qoftë se ajo do të jetë një mjet i veçantë për gratë shtatzëna dhe lactating.

  • Vlerësojnë në mënyrë kritike bra tuaj: në kohën që ai ose stil formë të përshtatshme për gjoks tuaj, ose nuk ka qepje, vendin e saj në të dalë. Ndoshta jo si inde tuaj biberon nga të cilat ajo është e bërë. Shmangni kruzhavchykov sintetike në favor të një liri të thjeshtë, por të natyrshme.

  • Mos harroni, sa më shumë që ju larë sytjena, këmisha, ndërresë nate. Ndoshta disa prej produkteve kimike shtëpiake kanë shkaktuar një reaksion alergjik në formën e nipples kruajtje. Ndryshojë hypoallergenic ose pluhur për fëmijët, më të mirë shpëlarje lavanderi, mos e përdorni të ajrit të kondicionuar.

  • Mos e ndryshoni ju kohët e fundit kozmetike për gjoksin dhe trupin? Xhel dush, locion, serum - çdo kozmetike mund të shkaktojë zemrat acarim të lëkurës dhe nipples.


  • Sëmundjet shoqëruar nga dalë kruarje


    Jo të gjithë faktorët që shkaktojnë "zgjebe" gjoksin është si të padëmshme. Kjo gjendje mund të jetë një simptomë e sëmundjes.

  • Mëllenjë në biberon - gji, fungale Candida do të kruar dhe i mbuluar me lulëzim të bardhë. Sëmundja është e zakonshme në lactating gratë kërkojnë trajtim dhe drogë antifungal, e cila merret me emërimin e një gjinekologu apo mammologist.

  • Nipples Kruhet mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të lëkurës - ekzemë, psoriasis, të cilat janë shumë të vështirë për të trajtuar. Pra, nëse nipples kruarje, zhvishem, plas, duke qarë - mirëpritur të dermatolog.

  • Më shqetësuese thithi shkaktojë kruamje dhe areola - një sëmundje e mammologist Dioqezës. Duke filluar nga mastitit, duke përfunduar me një sëmundje malinje e Paget. Nëse kruarje pesters gjoksin dhe e dalë ofron lëngshme ka ndryshuar ngjyrën apo formë - nuk e tërheq, më parë lidhen me ju mammologist, më shumë shanse për të shmangur probleme të mëdha.