Kruarje dhe djegie në vaginë

Sigurisht, kruarje dhe djegie në vaginë është një problem serioz për çdo grua. Mendoni se çfarë e shkakton këtë problem dhe se si të shpëtoj prej tij.

Djegia në vaginë - shkaqet



 • Në mënyrë tipike, të shkaktojnë parehati dhe djegie në vaginë është një proces inflamator. Në mënyrë tipike, përveç shqetësimit dhe urth grua, ndërsa gjithashtu duke përjetuar dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale, për shkak të thatësi e vaginës, dhe gjithashtu vë në dukje praninë e sekrecioneve. Inflamim mund të shkaktohet nga shumëzimi i microflora patogjen, e cila është aktivizuar gjatë shtatzënisë apo menstruacioneve, pas përdorimit të antibiotikëve, dhe në sfondin e imunitetit të reduktuar.

 • Dhimbje dhe djegie në vaginë mund të jetë një vulvita manifestim dhe të jetë rezultat i një reaksion alergjik ndaj kimikateve të caktuara të përdorura grua. Në raste të rralla, mund të jetë një manifestim i alergji të spermës.

 • Skuqje vaginale dhe ndjesi djegie shpesh e lidhur me kontraceptivët kimike administruara menjëherë përpara marrëdhënieve seksuale. Ajo gjithashtu mund të jetë për shkak të çrregullimeve të caktuara hormonale që ndodhin gjatë shtatzënisë, gjatë pubertetit aktive, pasi vuan stresin ose sëmundje.

 • Ndonjëherë kruarje dhe djegie në vaginë mund të jetë për shkak të acarim të mureve të saj për shkak të inflamacion organeve gjenitale në rrjedhën e sipërme (mitrës, shtojca). Ajo mund të jetë sëmundje të tilla si metritis, cervicitin, endometritis, adnexitis.

 • Në mesin e sëmundjeve të gjerë të ndikojë në gjendjen e Mukoza vaginale, i njohur edhe si diabet mellitus, hepatiti, hiper - ose hypothyroidism, dështimi i veshkave, sëmundjet e gjakut.


 • Djegia në vaginë - trajtim


  Thatësi dhe djegie në vaginë trajtohet vetëm pas shkaku i tyre do të përcaktohet. Ju duhet të kalojnë një analizë të thjeshtë mbi florën, për të eliminuar candidiasis, dhe sëmundje të transmetueshme seksualisht. Mund të jetë e nevojshme teste të tilla si e gjakut komplet, sheqerit në gjak, hepatiti, ultrazërit legenit. Pas marrjes rezultatet e testeve dhe ekzaminimit mjeku përshkruajnë trajtim.

  Në mënyrë tipike, anti emëruar suppositories vaginale, antibiotikët, immunomodulators. Ndodh që të shpëtoj e problemit ju vetëm të ndaluar përdorimin e kimikateve të caktuara, dhe të ndaluar të veshur të brendshme sintetike.
  Në mënyrë që të shpejt të të shpëtoj nga kruarje dhe djegie në vaginë, është e nevojshme për të eliminuar shkakun e saj. Si mjet simptomatike mund të rekomandojë tabaka nga kamomil supë, trajtimit peroksid hidrogjeni mukozës.