Djegia në vaginë

Çdo grua ndonjëherë ndihet siklet në vaginë, të tilla si djegie gjatë ose pas seksit. Pse mund të jetë ky problem dhe çfarë të bëni nëse një ndjesi djegie në vaginë nuk është pak ditë? Dhimbje dhe një ndjesi të fortë djegie mund të tregojë inflamacion, dhe për këtë arsye fushata të gjinekologu për të shtyrë një kohë të pacaktuar nuk është e nevojshme. Por arsyet për këtë ndjenjë të pakëndshme mund të flasim më shumë.

Dhimbje dhe djegie në vaginë: Shkaqet


Djegia dhe dhimbje në hapjen vaginale pas urinimit apo seks para menstruacioneve mund të ndodhë përmes marrjes së urinës (lengjet vaginale) të seksit dëmtuar përafërt ose veshur Mukoza shtrënguar të brendshme. Por këto ndjenja janë zakonisht disa ditë, nëse kjo ka ndodhur, ka të ngjarë që arsye të tjera janë të rrënjosura.


 • Më i dukshëm Ndjesi shkaku djegie në vaginë mund të quhet e infeksioneve seksualisht të transmetueshme - mëllenjë, virusi herpes, papillomavirus, klamidia, Trichomonas dhe të tjerët. Disa komplekse për diagnostikimin dhe trajtimin, kjo është qasje e dëshirueshme që një mjek sa më shpejt të jetë e mundur për të marrë masat e duhura.

 • Reaksionet alergjike ndaj përbërësve të lubrifikantë intime apo mjetet e higjienës intime. Gjithashtu douching shpeshta mund të përjetojnë siklet për shkak të kullimin e microflora natyrore e vaginës.

 • Komponentët Lactose që përbëjnë kontraceptive kimike e përdorur menjëherë para marrëdhënieve seksuale.

 • Latex Lactose, e cila është pjesë e prezervativëve. Acarim më e shpeshtë kur duke përdorur kondom me lubrifikant spermicidal.

 • Djegia në vaginë mund të jetë për shkak të dështimit hormonal, në të cilën ystonchylas Mukoza vaginale dhe të ulur prodhimin e vajra natyrore. Dështimi hormonale mund të ndodhë nën stres të vazhdueshëm, shtatzanisë, sëmundjet ovarian dhe gjëndrave endokrine (diabet) ose në pubertet.

 • Pezmatimi i organeve. Në këtë rast, ndarja e bëri të veçantë, dhe ata të irritojë vaginë, duke shkaktuar një ndjesi djegie.

 • Quite një shkak i rrallë i ndjesi djegie në vaginë është intoleranca e spermës. Kontrolloni nëse ajo është duke marrë kështu që ju mund të keni marrëdhënie seksuale me kondom, nëse pas djegia marrëdhënie e tillë nuk ndodh, atëherë ndoshta një grua alergjik ndaj spermës.


 • Getting shpëtoj e urth në vaginë?


  Trajtimi ndjesi djegie në vaginë varet nga arsyeja se ajo ka shkaktuar. Nëse infeksioni fajin, antibiotikët të përcaktuara dhe agjentët e anti-inflamator. Kur alergji pushojë kontakt me alergjen, metodat bakteriale vaginosis janë përdorur për të rritur imunitetin dhe do të thotë për përdorim lokal. Gjithashtu rekomandohet për liri pambuku dhe konsumin kufi e produkteve të qumështit dhe ëmbëlsirat.

  Përveç drogës për të zgjidhur këtë problem concoctions e bimëve që përdoren për ujitje - kamomil, acaroj apo Calendula. Douching duhet të bëhet çdo ditë për një mjekim javë gjatë kësaj periudhe interrupt nuk është e nevojshme. Supë është përdorur vetëm në formën e nxehtësisë - ose fllad i përgatitur apo të nxehtë në një banjë me ujë.

 • për të përgatitur një zierje e kamomil, duhet 1 lugë gjelle lule kamomil derdh një gotë me ujë të valë dhe vlim për ngrohje të ulët për 3 minuta. Pastaj tendosje nevojën supë;

 • për të bërë një zierje e hithrat, ose lule Calendula nevojë për një lugë gjelle e Calendula ose hithër derdh një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë. Para përdorimit, tendosje infuzion dhe të ngrohtë, kur të ftohtë.