Unë jam i frikësuar për të shkuar në gjinekologu

"Unë jam i frikësuar për të shkuar në gjinekologu!" - Kjo frazë shpesh shpallë të vajzave të reja, ndjenja eksitim. Për më tepër dashurën histori horror e frikshme se si ju mund të humbni virgjërinë mjekun tuaj. Ne duam t'ju siguroj se të gjitha këto - jo më shumë se fiction. Sigurisht, ekzaminim gjinekologjik - Procedura jo tërësisht e këndshme, por frikën tuaj janë krejtësisht të pabaza.
Si për t'u përgatitur për një vizitë në gjinekologu?

 • Te mjeku për të shkuar të pastër. Podmoytes dush ose të marrë një dush si zakonisht dhe të vënë në rroba të pastra. Ajo gjithashtu do të rruhet bigëzim. Asnjë ochystok shpenzojnë shumë kujdes që të mos kërkohet. Kjo yndyrat foto reale e microflora vaginale.

 • Para vizituar gjinekolog të shkojë në tualet.

 • Sipas vizitës rregullat shtetërore në klinikë gjinekologu, pacienti duhet të ketë me e disponueshme gjinekologjike caktuar, pecetë ose peshqir, këpucëve mbulon ose çorape të pastra.

 • Mundohuni të veshin rroba të rehatshme. Pantallona, ​​xhinse xhiruar kohë të gjatë, dhe pastaj, të hutuar nga shumë nga mjeku një formë gjysmë-lakuriq. Më mirë të veshin një fustan apo pantallona të gjera.


 • Është që moralisht e vështirë për të edhe të ulen në radhë dhe mashtrojnë veten merak. Pyetni dashurën tuaj ose motra plak vij me ju. Megjithatë, është më mirë për të shkuar në zyrën e vetë. Jo shpesh vajzat mund të takohen në mënyrë të hapur tek mjeku çështjet intime me nënën time. Por të jetë i sinqertë, në këtë rast është e nevojshme. Duke vizituar gjinekologun do të duhet për t'iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me periudhën e parë menstrual fillim te mjeku, dhe i cili numëron dhe e cila filloi muajin e kaluar. Për të shmangur konfuzionin, më mirë të mbajë një kalendar të veçantë, duke vënë në dukje rregullisht në ditën e parë të çdo cikli mujor.

  Çfarë bën një gjinekolog në pritje?
  Mjeku duhet të them sinqerisht se ju jeni të makinës ose jetën seksuale. Do të varet nga lloji i provimit. Nëse ju tashmë e kishte seks, rishikimi i kryer nga një dy duar kur mjeku fut dy gishtat në vaginë me ana tjetër kujdes prek barkun. Vajzat që janë seksualisht aktiv mund të jetë në shqyrtim duke përdorur pasqyra. Nëse ju - vajza, mjeku thjesht shikimi shqyrtojë vulvë të mungesës së patologjive. Vezoret shqyrtim do të kryhet përmes anusit - mjeku fut një gisht mbrapa dhe hetim gjendjen e tyre. Sigurisht, ajo është e pakëndshme, por absolutisht pa dhimbje. Në përgjithësi, në qoftë se jeni në rregull, atëherë asnjë inspektim nuk do të shkaktojnë dhimbje dhe mos u bëni merak për këtë.

  Shumë vajza nuk e di se çfarë e bën një gjinekolog për shqyrtim përveç verifikimit të organeve gjenitale. Por pjesë e rëndësishme e shqyrtimit dhe verifikimit është ende gji - promatsaye mjekun e tyre për vulat. Shumë mjekë janë të mësuar se si për të kryer ekzaminimin vetë gjirit për të zbuluar në simptomet e tyre ankthit, tumore. Ky është informacion shumë i vlefshëm.
  Pra, çfarë bëni një gjinekolog?

 • Tregoni për shqetësimet tuaja. Nëse keni shikuar erë të çuditshme nga vagina, kruarje, ndjesi djegie në qoftë se mendonin për të gjitha këto fakte duhet të tregoni mjekut tuaj - ai vendos për të të treguar këto probleme dhe, për shkak të asaj që simptomat ishin.

 • Pyetni pyetje. Ndoshta disa gjëra që ju vjen turp të pyesni nënën time, dhe shpesh ndodh që prindërit nuk janë aspak kompetente. Ajo është e mirë për të gjetur përgjigje për shqetësimet tuaja në një profesionist, jo bridesmaids.

 • Complete ekzaminim gjinekologjik dhe kontrolloni statusin e gjoksit tuaj.


 • Pse shkoni në një gjinekolog nëse shëndetësore është e mirë?
  Shumë vajza nuk shkojnë tek gjinekologu pa ankesa dhe ekzaminimet neglizhojnë parandaluese, edhe pse ajo është edhe më e rëndësishme se ekzaminimit parandalues ​​në dentisti. Ndërsa në qoftë se nuk ka dhimbje dhe nuk shqetësohet, por shumë herë të parë sëmundja janë asimptomatike dhe mund të zbulojë vetëm problemin kur shihet mjeku. Ju mund të jetë erozioni, kist dhe probleme të tjera ekzistenca e të cilëve ju vetë do të dini vetëm kur sëmundja zhvillohet dhe shërimit do të ketë lehtë. Pra, ju do të merrni më të mirë kujdeset për shëndetin e tyre dhe një herë ose dy herë në vit për të vizituar një mjek.

  Çfarë gjinekolog më të mirë?

 • Profesional . Nëse një vajzë më pak se 16 vjet, fëmija mund të shkoni në një gjinekolog, i shoqëruar nga nëna e saj.

 • Takt. Shpesh në spitalet publike nganjëherë mund të hasni profesionistë përafërt. Nëse ju keni një neveri të mjeku, aq më mirë do të shkojë në një tjetër specialist. Profesional do të lexoni përshtypjet moralin tuaj dhe të vënë cilësitë tuaja morale - është e rëndësishme që të kujdeset për shëndetin e pacientit.


 • Shumë vajza të ndjehen një ndjenjë turpi nga mjeke dhe çfarë të bëni nëse gjinekologu - një njeri? Nëse jeni të hutuar mbi këtë pikë dhe ju e vështirë për të të jetë i sinqertë, të flasim për ankesat e tyre, ju do të zgjidhni më të mirë gruan e mjekut. Në fakt, disa gra të gjeni se mjekët - mashkull dhe ponymayuschy më të kujdesshëm në trajtimin me pacientët e tyre. Nëse nuk ka zgjedhje, mos harroni se një mjek dhe është e rëndësishme vetëm shëndetin tuaj.

  Pas vizituar gjinekologun ndiqni të gjitha rekomandimet e tij. Kjo është se si ju mund të mbroheni nga problemet me organet riprodhuese.