Colposcopy - ajo dhemb

Colposcopy - studimi i qafës së mitrës duke përdorur një colposcope veçantë optik pajisje. Gjatë studimit, gjithashtu kryer një rishikim të vaginës. Në këtë artikull ne e konsiderojmë vlera diagnostike e kolposkopisë, karakteristikat dhe mënyra e përgatitjes.


Çfarë colposcopy?Procedura colposcopy përdoret për të vlerësuar mukozës së mitrës dhe zbulimin e hershëm të sëmundjeve, të tilla si:


 • erozioni i qafës së mitrës;

 • Endometrioza;

 • Ndryshimet beninje dhe malinje të epitelit qafës së mitrës. • Gjatë kolposkopisë mund të bëhet shpifje dhe biopsi zonave dyshimta të mukozës.


  Si për t'u përgatitur për një kolposkopisë?


  Para kopmoskopiyeyu si para çdo ekzaminimit gjinekologjik, ju duhet të përgatitet. Për ta bërë këtë:


 • abstenojnë nga seksi për 2 ditë para procedurës;

 • mos përdorni tampona, tableta vaginale qirinj në 2 ditë para procedurës;

 • një orë para procedurës për të marrë një ilaç që ka aktivitet analgjezik (paracetamol, ibuprofen, ketolonh);

 • ditë më të mira për të colposcopy - 2-3 ditë pas menstruacioneve.
 • Teknologji colposcopy  Ka colposcopy e thjeshtë dhe e zgjeruar. Simple colposcopy nuk është me vlerë të lartë diagnostike. Colposcopy Extended përfshin një sërë testesh dhe përdorimin e drogës. Procedura është plotësisht i sigurt dhe pa dhimbje, kështu që ka contraindications colposcopy.

  Gjatë kolposkopisë zgjatur kryejë testet e mëposhtme:


 • Testi më i madh ka vlerë diagnostike prej 3% acid acetik. Në përpunimin e mukusit cervikal saj enët e gjakut të shëndetshme ngushtoj;

 • epiteliale zgjidhje errësirë ​​jod quajtur Schiller mostër. Epiteli normale pikturuar në mënyrë uniforme në pjesë të ngjyrë kafe dhe patologjikisht të ndryshuara nuk janë pikturuar;

 • kanceret nisur zbuluar nga analizat krimb. • Përpunim mekanik për kolposkopisë përfshijnë: эndotservykalnoe mbajtësi pasqyrë indeve curette, të heqë muret anësore dhe pincë biopsi.


  Ndjenja e grave dhe efektet e kolposkopisë


  Shumë gra të interesuar në pyetjen: "janë të dhimbshme për të bërë kolposkopinë?". Shumica e grave nuk do të ndjeni dhimbje, vetëm parehati të lehtë. Nëse zonat zgjatur colposcopy cervikal biopsi mukozale, ajo dhemb.


  Në pyetjen: "Si kohë colposcopy" Ju nuk mund të japë një përgjigje definitive. Kohëzgjatja e trajtimit varet nga përvoja e mjekut, si colposcope dhe gjetjet diagnostike (nevojë për biopsi). Mesatarisht, procedura zgjat 20-30 minuta.

  Pas kolposkopisë zgjatur për 2-3 ditë mund të jetë shkarkimi kafe. Mos kini frikë, ai thotë se ndarja e jodit mbetur, e cila është përdorur për të mostrës Schiller.

  Në raste të rralla, colposcopy mund të shkaktojë pasojat e mëposhtme: • gjakderdhje pas një kolposkopisë mund të jetë rezultat i lëndimit anije gjatë materialit kapur;

 • infeksion i traktit gjenitale. • Colposcopy nuk rekomandohet gjatë 8 javë para pas lindjes, dhe në prezencë të një alergjik pacientit deri jod.

  Kështu, ne kemi ekzaminuar edhe indikacione, contraindications, teknikë dhe ndërlikimet e mundshme të kolposkopisë. Siç mund ta shikoni, kjo procedurë është praktikisht e padëmshme dhe shumë rrallë komplikacione, kështu që nëse është e nevojshme kjo mund të bëhet mjaft shpesh. Në të njëjtën kohë që ka një vlerë të lartë diagnostik.