Vezoret lënduar - çfarë duhet të bëjmë

Ndjesi të dhimbshme në bark nuk është një sëmundje. Kjo është simptomë e zakonshme e shumë patologjive të sistemit riprodhues të trupit të femrës. Në mënyrë tipike, dhimbje në vezore sinjalizojnë nevojën për trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike. Konsideroni shkaqet kryesore të këtij simptomë.

Dhemb dhimbje në vezore


Ndjesi të dhimbshme të tërhequr karakter lindin cysts ovarian kur. Në këtë mënyrë "dhimbje" vetëm njëra anë, ose vezore majtë apo të djathtë. Nëse ju të gjeni të vështirë për të përcaktuar se si lënduar kist ovarian dhe nuk ka asnjë dyshim, i kushtoj vëmendje për ndjenjat e tyre pas marrëdhënieve seksuale. Shpesh, pas bark të ulët fillon një gllënjkë të vogël. Ndonjëherë një grua nuk ndjen dhimbje aq shumë si një ndjenjë e trishtim, parehati. Kur të vezoreve i lënduar, duke përdorur mjetet juridike popullore, teas dhe infuzione nënën trajtohet dhe njerka, tërfili ëmbël verdhë, Wintergreen rotundifolia. Por e gjithë kjo mund të jetë rënë dakord me mjekun, si dhe përdorimi i bimëve ka contraindications saj.

Shpesh një simptomë e ovarian polycystic thotë. Në këtë rast i bën jehonë dhemb natyrës zbatohen në pjesën e prapme. Në mënyrë tipike, ka një dështim në gratë e ciklit menstrual, swings humor dhe të gjitha shenjat e funksioneve të gjëndrave endokrine. Besohet se prania e cysts vogla të fillojnë të vënë presion mbi autoritetet, vezoret aq të këqija dhe trajtim në këtë rast duhet të drejtohen për rifillimin e sistemit endokrin (eliminimi i prodhimit të tepërt të androgens), korrigjimin e peshës dhe rivendosjen e ciklit menstrual.

Ndjesi të dhimbshme të dhemb karakterin në vezore dhe perineum janë shpesh një simptomë e Endometrioza. Ndërsa rritje endometrial nuk janë shumë të mëdha, një grua nuk mund të di në lidhje me origjinën e tyre. Pasi Arsimi arrin një madhësi të caktuar, ka shurdhër dhemb dhimbje në bark, në bigëzim, jo ​​rrallë ata japin në rektum. Nëse të vezoreve lënduar dhe perineum, gjëja e parë për të bërë, të shkojnë për këshillim. Rreziku është se për të arritur heteropyy mëdha fillon gjakderdhje, e cila mund të çojë në formimin e mbështjelljes.

Ndonjëherë dhimbja në bark të ulët janë rezultat i patologjisë së organeve të tjera. Kjo mund të jetë një shenjë e apendiksit akute, proceset ngjitës në mitër.

Dhimbje të mprehtë në vezore


Dhimbje të forta dhe konvulsiv mund të ndodhë kur këmbët shtrembërim cysts. Jo të gjitha cysts janë të vendosura në inde ovarian, disa në sipërfaqen e tyre. Kur rrotullohet rreth boshtit të saj, curls këmbë. Një grua përjeton periudhave të shkurtra të dhimbjes, të rënda dhe të padurueshme. Ndonjëherë dhimbja kaloi lart dhe poshtë. Nëse vezoret lënduar gjatë të këmbëve gjarpërues, trajtimi vjen në kirurgji.

Nëse ju të përcaktojë se si cist lënduar ovarian, një grua mund të zotërojë, këputje ndonjëherë diagnostikuar nuk është e lehtë. Pacienti ndjen një dhimbje e mprehtë është shumë i fortë, si në shumë diagnoza të tjera. Alert për shtrimin në spital urgjente është blanching papritur e lëkurës, presionin e ulët të gjakut dhe humbja e vetëdijes. Në këtë rast, nuk ka kirurgji është e nevojshme.
Në qoftë se një grua ka qenë zbehje dhe për të zvogëluar presionin, por ajo është e dominuar nga dhimbje të mprehtë, ajo mund të jetë një shenjë e apopleksi ovarian. Një grua mund të humbasin vetëdijen, por kjo nuk është rezultat i humbjes së gjakut dhe reagim goditje në dhimbjen e këputje ovarian. Si rregull, më të prirur për të apopleksi vezore e duhur. Gjëja e parë që bëni nëse vezoret keq lënduar dhe gruaja befas zbehtë, lëkura është e thatë dhe presioni është në rënie - të thirrur një ambulancë.