Dhimbje gjatë menstruacioneve - çfarë duhet të bëjmë

Ndjesi të dhimbshme gjatë menstruacioneve fenomen nuk është i rrallë, pothuajse çdo përballur ngjashme. Por çfarë duhet të bëjmë në raste të tilla, për të ulur dhimbjen gjatë menstruacioneve di çdo gjë. Kjo është ajo pije në dhimbje gjatë menstruacioneve ne do të flasim.

Pse dhimbje stomaku gjatë menstruacioneve?


Para se ju e kuptoni se çfarë të bëjë me dhimbje gjatë menstruacioneve, dhe pilula që stuff veten, duhet të kuptojnë shkakun e saj. Sepse dhimbje mund të shkaktohet nga sëmundje të rënda dhe të organeve gjenitale dhe të mitrës. Shumica e ndjesi të dhimbshme të ndodhë në Endometrioza, sëmundjet kronike të organeve gjenitale, fibroids mitrës, polyps endometrial dhe mbështjelljes të peritoneum. Ndonjëherë dhimbja gjatë menstruacioneve që rrjedhin nga përdorimi i kontracepcionit intrauterine. Prandaj, përgjigja në pyetjen "çfarë nëse një dhimbje stomaku gjatë menstruacione?" - Kërkoni këshilla mjekësore. Nëse dhimbja nuk është e fortë, ju mund të përpiquni për të trajtuar ata vetë.

Si për të reduktuar dhimbje gjatë menstruacioneve?


Dhimbje gjatë menstruacioneve, çfarë duhet të bëjmë? Në këtë pyetje unë do të përgjigjem më - marrë asnjë mjekim dhimbje. Pra, në këtë mënyrë për lehtësimin e dhimbjeve gjatë menstruacioneve efektive, por si çdo ilaç tjetër, painkillers duhet të përshkruajnë një mjek. Dhe jo vetëm për shkak se përzgjedhje e gabuar dhe dozen e barnave që mund të dëmtojë veten, por edhe për shkak të mundësisë për të nisur një sëmundje të rëndë, dhe i cili "jep" ju parehati të tilla.
Por në kohë, ne të vizitoni mjekun shpesh nuk mund të zgjedhin, dhe si ata lehtësimin e dhimbjeve gjatë menstruacione, nëse tableta nuk mund? Ajo rezulton, mund të ndihmojë në vijim:


 • ndërprerja e duhanit;

 • sport;

 • shmangien e stresit;

 • yoga;

 • reduktimin e konsumit të pijeve alkoolike;

 • shmangur hipotermi;

 • Ngrohje ngrohtë në stomak;

 • masazh zonën e dhimbshme (drejtimin clockwise);

 • hani më pak mish dhe produkteve të qumështit para menstruacioneve.


 • Në rast se veprime të tilla nuk ndihmojnë, zgjidhni kohë për konsultim me një specialist është ende e nevojshme.

  Si për të lehtësuar dhimbjen gjatë menstruacioneve?


  Ironikisht, të zvogëlojë dhimbje gjatë menstruacioneve apo të eliminuar plotësisht ajo ndihmon ushtrim. Provoni në vijim:


 • Shtrirë në shpinë, ngre këmbët në një kënd të drejtë, duke i shtyre këmbët e tij kundër murit. Ne të mbajë këtë pozicion për 5-7 minuta.

 • Shtrirë në stomak e tij, kreu heqë dhe bust off dysheme, pushimi në duart e tij. Çezmat kokën mbrapa pak. Përsëriteni këtë ushtrim tri herë.

 • Mbështetet në gjunjë dhe bërryla, kreu kështu duhet të ulen lirisht në mes të duarve. Breathe qetësi në këtë pozicion për 3 minuta.

 • Shtrirë në dysheme, kërrusem tuaj gjunjë dhe vpyrayemosya ato në dysheme. Butësisht heqë dhe të heqë 3 herë kofshët, muskujt e barkut gjersa të relaksuar.


 • Getting shpëtoj i dhimbjes së mjeteve juridike popullore mujore?


  Hiq dhimbje gjatë menstruacioneve, ju mund të përdorni infusions ndryshme bimore dhe decoctions, është më mirë për të pirë gllënjka të vogla dhe, ndërsa ata janë të nxehtë.

 • 1 lugë çaji herbs rigon ujë të zier, insistojnë 20 minuta dhe tendosje;


 • 2-3 teaspoons gjethe mjedre derdh një filxhan ujë të vluar, insistojnë 15 minuta. Tensionuar pije infuzion sips të vogla gjatë gjithë ditës;

 • Mix gjethe nenexhik, lule kamomil dhe rrënjë sanëz në raport 2: 2: 1. Merrni 1 tbsp. Mbledhja lugë, bari i hedh një filxhan ujë të valë. Insistojnë gjysmë ore dhe filtruar. Lejoni të krijoj nevojë për 2 lugë. lugë tri herë në ditë;

 • marrin pjesë të barabarta me lule kamomil dhe gjethet e ca balsam, oe limon, përzierje dhe 1 tbsp. lugë mbledhja rezulton pour 1 filxhan ujë të valë. Ne u japim të qëndrojë 30 minuta dhe filtruar. Pini ky infuzion nevojë gjatë gjithë ditës, para ngrënies. Ajo mund të marrë sa gjatë menstruacioneve, dhe disa ditë për ta.