Shtojca lënduar - se si të trajtojnë

Shtojca lënduar sugjeron inflamacion (adnexitis). Ky proces fillon me sipërfaqet mukozës e tubave fallopiane dhe vezore gradualisht kap. Nëse ju drejtuar, sëmundja shkon në një fazë kronike. Nuk do të jetë spikes në vezore, dhe rezultati mund të jetë i infertilitetit. Sëmundje nganjëherë lënë pas dore çon në abscesit.
Alarmet që tregojnë nevojën për shtojca të trajtimit:

 • Dhimbje në rajonet inguinale;

 • urinim i shpeshtë me fije;

 • të përzier;

 • dhimbje gjatë kontaktit seksual;

 • cikli menstrual;

 • ethe (formë akute të inflamacionit).


 • Si për të trajtuar shtojca në gratë?


  Për shërim duhet të luftojnë infeksionin dhe për të forcuar sistemin imunitar.

 • Shpesh mjeku shpenzon terapi me antibiotikë - trajtim me antibiotikë. Ata emërohen bazuar në faktin se infeksionet janë gjetur. Ju nuk mund të marrë antibiotikë me zgjedhje. Konsultoni një ekspert! Së bashku me antibiotikë përshkruara antihistamines, për të shmangur dehje.

 • Përveç trajtimit të antibiotikëve të përshkruara shtojca qirinj, kanë efekt anti-inflamator. Ata veprojnë në nivel lokal, direkt në organet përflakur. Nuk janë qirinj, forcimin e sistemit imunitar (reduktuar imunitetin një arsye inflamacion i).

 • Në adnexitis kronike të kryer terapi fizike.

 • Masë ekstreme në trajtimin e shtojca - është operacioni endoskopike.


 • Mjetet juridike popullore për trajtimin e shtojca të përdorura përveç drejtorit, i cili emërohet mjekun. Këtu janë disa prej tyre.

 • Merrni tretësirë ​​e bimëve dhe të shtoni në banjo. Suit: kamomil, lëpushë, pelin, Wort Shën Gjonit, bli, rrënjë lisi.

 • TEAS bimor të dobishme (shumëllojshmëri bimor). Ata kanë nevojë për të pirë gjatë ditës.

 • Me kujdes duhet të aplikohet ujitje me decoctions bimor.

 • Hani shumë hudhër dhe qepë, manaferrat, currants, boronica, dëllinjë, Kastrati. Është e dobishme për të pirë lëng shtrydhur nga gjethet e aloe.


 • Treat shtojca në shtëpi vetëm pas diagnozë të saktë të sëmundjes.
  Shtojca lënduar kërkojnë trajtim të menjëhershëm dhe të ndjekin-up. Mos del nga shtrati kronike.