Ajo dhemb vezore majtë - Shkaqet

Vezoret - madje edhe kancer të grave, kanë një ndikim të madh në jetën e grave. Nga funksionimin e tyre të saktë varet jo vetëm shëndetin riprodhues, por shëndetin e përgjithshëm të gruas.
Dhimbje në vezore - një simptomë alarmante që nuk mund të lihet pambikëqyrur. Shpesh dhimbja është një shenjë e ndryshimeve patologjike në sistemin riprodhues.

Pse mund të dëmtojë vezore e majtë?


Shpesh dhimbje në vezore gratë gjejnë manifestimin e inflamacionit. Por në qoftë se vezore majtë dhemb, shkaqet mund të jenë shumë të ndryshme. Ndonjëherë provokon cist dhimbshme, këmbët ovarian rrotullim, gjakderdhje dhe kështu me radhë. D.

Shkaqet e dhimbje në vezore majtë:

 • Oophoritis - inflamacion i shtojca. Përveç dhimbje në vezore e majtë mund të tregojnë siklet në shpinë barkut dhe mesit. Natyra e dhimbje - periodik. Në mënyrë tipike, shkaku i sëmundjes qëndron në hipotermi, lodhje dhe faktorë të tjerë.

 • Adnexitises - pezmatimi i vezoreve. Shkaku i sëmundjes - infeksioni. Sëmundja karakterizohet nga dhimbje në bark, vezore dhe mesit. Natyra e dhimbjes është periodik.

 • Kist - Formimi tumor. Ajo mund të bëjë presion në organet riprodhuese, duke shkaktuar dhimbje dhemb që është ndjerë veçanërisht gjatë lëvizje të papritur.

 • Rrotullim cysts këmbë apo këputje. Kjo patologji është e karakterizuar manifestim i dhimbjes akute. Kist këputje shoqëruar dhimbje hyn në thellësi, manifestimin e intoksikimit (vjella, diarre), ethet.

 • Apopleksi - këputje e hemorragji ovarian. Manifestuar dhimbje të mprehtë, e cila mbulon të gjithë zonën e legenit. Shpesh ajo humb vetëdijen, quickens pulsin dhe presionin e reduktuar të gjakut. Ndër faktorët shkaktuar mund të jenë marrëdhënie seksuale ose për të ushtruar.

 • Faktori psikologjik. Nëse një vezore lënduar majtë, por nuk patologjive gjinekologjike, mund të jetë rezultat i një apati të gjata ose çrregullime të tjera psikologjike.


 • Nëse një vezore lënduar majtë gjatë shtatzënisë


  Gjatë shtatzënisë, vezoret në gratë praktikisht nuk funksionon. Shpesh shkaku i shqetësimit mund të jetë një fetus në rritje, e cila kalon orhany.Tomu të ndryshme të brendshme mund të dëmtojë jo vezore dhe mitrës muskujve të ose ligament në mbështetje të mitrës dhe vezoret.
  Dhimbje zorrëve shpesh merren gabimisht për dhimbje në vezore. Kjo është për shkak të parregullt dhe karrige të zhvendosjes. Por për të përjashtuar rreziqet duhet të jenë kur simptomat e para alarmante do të shkojnë në klinikat antenatal.

  Nëse një vezore lënduar majtë, shkaqet mund të jenë shumë të ndryshme. Vëmendshëm për trupin tuaj - çelësi për shëndetin. Nëse ka siklet, ju duhet para së gjithash të kuptoj pse i lënduar vezore majtë.
  Diagnoza e duhur dhe një person i kualifikuar për të ndihmuar të përcaktuar shkakun e problemit dhe i bie në trajtim të mëtejshëm efektiv.