Ajo dhemb mbrapa para menstruacioneve

Shumica e grave u ankua për dhimbje prapa gjatë menstruacioneve. Në praktikë mjekësore, ka edhe një term që përcakton këtë fenomen - dhimbje yrradyruyuschaya. Por mos u shqetësoni shumë në qoftë se ju keni të njëjtin problem që ballafaqohen 80% e grave të pjekur dhe ajo është mjaft e natyrshme. Shpesh ajo gjithashtu ndodh që dhemb ose para menstruacioneve përfshin jo vetëm prapa, por dhimbja është e shprehur edhe në pjesë të tjera të trupit. Por për fat të mirë sot ka shumë barna që mund të qetësojë dhimbjet. Nga ajo që ju mund të shpëtoj si me masazh.

Pse lënduar përsëri para menstruacioneve?


Ka shumë arsye të ndryshme që mund të shkaktojnë këtë dhimbje:

 • proceset inflamatore që ndodhin në vezore, mitër apo qafën e mitrës;

 • bëj ose lakim të mitrës në legen;

 • fibroids (thyer rrjedhjen e gjakut dhe për të rritur madhësinë e indeve të muskujve të mitrës);

 • infeksion gjenital, i cili shkaktoi adhesions brenda mitrës;

 • disponueshmërinë pajisje intrauterine;

 • duke ndryshuar nivelet e hormoneve (provokuar kontraktimet e forta);

 • trashëgim.


 • Në çdo rast, për të identifikuar shkakun e vërtetë të dhemb shpina gjatë menstruacioneve, ju duhet të konsultoheni me një profesionist me përvojë.

  Për të parandaluar dhimbje prapa, ju mund të mbështetet në përdorimin e drogave të tilla si painkillers. Por ia vlen të përmendet se kjo metodë e luftës minus dhimbje është dhimbje që nuk eliminojnë shkaqet e dhimbjes, ata vetëm mbyten dhimbje prapa. Pra, nuk e abuzimit të drogës, sepse gjate dhimbjes e ardhshëm ovulacionit do të kthehen. Përshtatshme do të merrni të dini trupin tuaj dhe të zbuloni shkakun e vërtetë të dhemb shpina gjatë menstruacioneve. Atëherë ju mund të mësoni për të kontrolluar atë dhe të shpëtoj nga dhimbje pa marrë qetësues, ju lutem.

  Sigurisht, në qoftë se para menstruacioneve mbrapa dhemb shumë, atëherë është më mirë për të marrë një pilulë e ndonjë droge apo spazmolitiki. Më të përdorur nuk-kapanoneve ose analog lirë - drotaverine. Kur të marrë këtë shënim drogës që ajo është në gjendje për të rritur volumin e gjakut zgjedhur. Kjo është shumë e padëshirueshme menstruacioneve kur e rëndë. Në këtë rast është më mirë për të marrë ketarol tillë.
  Nëse dhimbja nuk e mërzit aq shumë, ju mund të përpiquni të merren me atë në mënyra të tjera. Për shembull, të vënë një jastëk të ngrohjes apo shishe me ujë të nxehtë në stomak, ajo rrit rrjedhjen e gjakut në mitër dhe për këtë arsye zvogëlon dhimbjen me dhimbje.

  Masazh mbrapa gjatë menstruacioneve është gjithashtu një mjet efektiv për dhimbje. Kjo është kryer nga massaging zonën e dhimbshme në një drejtim të akrepave të sahatit.