Ajo dhemb bark të ulët e një gruaje

Dhimbja është gjithmonë një sinjal i shqetësimit në trup. Nëse bark lënduar e një gruaje, atëherë është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të veçantë, siç mund të sinjalizojë një problem serioz. Kur bark shumë të lënduar më të ulëta, nuk mund të vonojë një vizitë te mjeku - një gjinekolog, mjek, kirurg - te mjeku i cili do të vënë apo diagnozë të saktë apo të dërguar tek specialisti përkatës.

Bark dhemb - shkaqet


Pra, e konsiderojnë një situatë ku një vajzë bark lënduar. Natyrisht, pyetja e parë do të jetë, për shkak të asaj që po ndodh. Këtu janë arsyet e mundshme se pse barkut dhemb.


 • Sindroma premenstruale. Shpesh, parehati të barkut lidhur me menstruacioneve po vjen. Dhimbje ndodh herë pas here ndjeshëm në anën e majtë (në varësi të cilën pjekur follicles vezore këtë muaj) e drejta ose, gradualisht zhvendosur poshtë dhe zgjat 2-3 ditë. Ndonjëherë, kur në këmbë rrit.

 • Pezmatimi i organeve gjenitale femërore. Në mënyrë tipike, ky lloj shkaqet shoqëruar sekrecione mazhuschymy.

 • Pengim zorrëve. Pengimi mund të trajtohet si një zorrë e vogël dhe të mëdha. Prevalenca kështu bëhet i përhershëm, si zorrë shtrirë fuqishëm, dhe ka ishemi vaskulare në muret e saj.

 • Dhimbje barku i veshkave, mosveprim i shkaktuar nga gurët në uretër. Kjo jo vetëm që mund të dëmtojë të barkut të poshtëm, por në këmbën (kofshë). Urinalysis mund të tregojnë rritje të qelizave të bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut, bakteret, dhe prekje e lokacionit terren veshkat konfirmon se problemi qëndron në këtë trup dyfishohet.

 • Mbajtje urinar. Ajo gjithashtu mund të flasë ënjtje zonë nën kërthizë dhe prerja natyrën e dhimbjes. Është e rëndësishme për të vendosur kateterin sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të identifikuar shkakton diuresis.

 • Çrregullime neurologjike, si shkak të një sëmundje apo lëndim.

 • Infektimi parazitare, e cila është shumë e vështirë për të diagnostikuar.

 • Inflamacion shtojcën, cila eshte gjithashtu e dukshme, në formën e përzier, të vjella, ethe e papritur.

 • Mbështjelljes zonën e barkut.

 • Hemorroide.

 • Shtatzëni ektopike e cila mund të quhet një nga problemet më të rrezikshme. Nëse ajo dyshon mund të jetë shtatzënë, ju duhet menjëherë të kontaktoni gjinekologun tuaj nëse nuk është shqetësuese simptomat. Mos harroni, shtatzëni ektopike zhvillohet aq shpejt sa mitrës, dhe kështu që lidhja dhe rritja e vezën në tubin fallopian, ajo mund të jetë gjakderdhje e rrezikshme që kërcënon shëndetin.


 • Çfarë ndodh nëse fuqimisht tërheq bark të ulët?


  Në qoftë se një grua tërheq bark të ulët para menstruacioneve, ju thjesht mund të marrë pa-kapanoneve ose antispasmodic tjetër. Nëse siklet vazhdojnë, ju duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj për të sunduar nga ndonjë sëmundje serioze. Kjo është bërë zakonisht diagnoza ultratinguj të organeve pelvike.
  Nëse gjinekolog gjetur asnjë arsye pse ka dhimbje në bark të ulët të grave, nevojën për drejtimin e tij, qoftë vetë kthehet në një terapist i cili mund të përcaktojë se çfarë problemi është. Është e rëndësishme për të kaluar të gjitha testet e nevojshme për diagnozën ishte më i saktë.

  Run sëmundje ose të bëjnë të pamundurën trajtim i vetëm pa një diagnozë të qartë mund të jetë shumë e rrezikshme. Gratë duhet të jenë shumë të vëmendshëm për shëndetin e tyre. Qasja më e gabuar mund të quhet mjekim dhimbje pritje, pasi kjo nuk e zgjidh problemin, por vetëm simptomat yndyrat.