Ajo dhemb mitër për të bërë

Femrat shpesh një dhimbje në mitër, dhe një herë ata janë në një panik në kërkim për përgjigje të pyetjes, çfarë duhet të bëjmë? Për të filluar, të gjetur shkakun e dhimbjes. Si ju mund të keni probleme serioze me shëndetin e grave - inflamacion, ënjtje, etj


Nëse ju keni dhimbje intensifikuar gjatë raportit seksual apo menstruacioneve, edhe atëherë ju duhet të shihni një mjek për të sunduar nga një tumor në mitër, leyomiomu të hiqet menjëherë.
Gjithashtu, dhimbje mund të ndodhë nëpërmjet sëmundje precancerous - stenozë e mitrës, adenomatosis.


Shkaku i dhimbjes mund të jetë procedurë mekanike - aborti spirale. Nëse kanceri i qafës së mitrës, dhimbje flasin për fazën e fundit.


Shumë gra kanë frikë nga dhimbje gjatë shtatzënisë. Në të vërtetë, kjo është e rëndë, për shkak se ka hypertonicity, e cila mund të shkaktojë abort. Arsyeja është mungesa e progesterone. Kur progesterone nuk mund të humbasë?


Kur hyperandrogenism - trupi i gruas prodhon hormon më mashkull - testosterone. Cilat janë shenjat? Rritja flokët e trupit, lëkurës dhjamor, paraqitja e ulcerat, dhimbje gjatë menstruacioneve. Vetëm kur Dhurimi i gjakut mund të mësojnë në lidhje me sëmundjen. Kjo varfëri shkaku kryesor dhe aborte spontane.

Infantilism kur gjenitale. Kur organet gjenitale janë të pazhvilluara. Ajo shtrirë rritet mitër, dhe gratë nuk ka dhimbje.
Kur heperparolaktinemii. Hormoni hormon është prodhuar nga truri në qoftë se ajo është shumë dhimbje në mitër dhe mungesa e progesterone.
Çfarë duhet të bëni me dhimbje në mitër? Si për të zvogëluar ato?

Për të filluar, të jetë i sigurt për të dini arsyen sepse ajo është nga ky trajtim do të administrohet. Sigurisht, ju mund të merrni këshilla të njerëzve dhe për të ndihmuar në parandalimin e dhimbjes:


Insistojnë çaj me kamomil dhe Helichrysum. Për ta bërë këtë, të marrë 1 lugë çaji çdo barishte, pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, kullimin. Dy herë pini 1 gotë.

Kur dhimbje në mitër është një mjet i shkëlqyer për barishte ca balsam, oe limon. Për ta bërë këtë, merrni 4 lugë barishte në një gjysmë gotë me ujë të valë. Gjysmë ore insistojnë. Merrni 4 herë në ditë për 1 lugë çaji.
Të ndihmuar në lehtësimin dhimbje dush qetësues të ngrohtë. Për ta bërë këtë, shtoni fara qimnon në një banjë. Lugë gjelle para-shtrirje, pour 1 filxhan ujë, vlim për ngrohje të ulët për 15 minuta, tendosje dhe derdh në vaskë.
Të ndihmojë në uljen zierje dhimbje e fara Potentilla. Për ta bërë këtë, të marrë një lugë çaji i fara derdh 200 mg ujë dhe vlim për 5 minuta, pastaj le të ftohtë dhe pije 2 herë në ditë.

Ju mund të gatuaj qirinj e tyre me gjethe të thata lulemine, sallo dhe naftës u rrit.
Zvogëlojë dhimbjen paraqet ndihmë - nga flutur - shkoni për të përkulem dhe shtrirje ato mënjanë; shtrihen në anën tuaj bëj këmbët në stomak; shtrihem dhe vini këmbët tuaja mbi një jastëk.

Por mos harroni, adresa më e mirë menjëherë, pa vonesë, te mjeku, vetëm ai mund të bëjë diagnozë të saktë, të përshkruajnë trajtim efektiv. Është më mirë që të mos angazhohen në veprim të pavarur. Mitra është një organ shumë i rëndësishëm në trupin e femrës, se kjo varet funksionin riprodhues, ekuilibrin hormonal dhe një jetë të plotë seksuale.