Nipples lënduar

Me dhimbje në nipples shpejt ose më vonë përballet me çdo grua. Duhet të theksohet se kjo simptomë mund të jetë një shenjë e ndonjë gjendje patologjike. Megjithatë, më shpesh nipples lënduar në gratë ndodh kundër sfondit të ndryshimeve ciklike hormonale. Gjithashtu, simptomë e tillë nuk është konsideruar si një patologji në shtatzëni. Në këtë rast, sidomos në fazat e hershme të shtatzënisë, është formimi dhe ristrukturimit përfundimtare kanalet e gjëndrrat e qumështit. Për shkak të dhimbje dhe parehati në gjoks - një nga shenjat e hershme të shtatzënisë.
Ndjesi të dhimbshme gjatë ushqyerjes me gji mund të ndodhë në prani të microcracks, si dhe dëmtimin e mbaresa nervore në të dalë. Sigurisht, ne nuk mund të përjashtojnë mastitë dhe ngecje në gjëndër.

Shkakton e dhimbjes jo e shoqëruar me sëmundjen e gjirit
Që të filloni të analizuar në të cilat raste dhimbje në thithat nuk duhet të perceptohet si një sëmundje.

 • Shfaqja e dhimbjes në mes të ciklit menstrual dhe rritja e saj gradual i lidhur me ndryshimet ciklike në nivelet e hormoneve. Gjatë kësaj periudhe ka një rritje të progesteronit dhe Hormoni në gjak. Në gji, si në të gjithë trupin është ruajtja e ujit dhe electrolyte. Prandaj ndjenja e trishtim, dhimbje në gjoks, tensionin e saj. Thithat janë të ndjeshëm, i përafërt dhe i fryrë. Në mënyrë tipike, fillimin e dhimbjes menstruacioneve zhduket pa patur nevojë për korrigjim shtesë mjekësor. Ndjenja të tilla në gji të lidhur me periudhave të menstruacioneve quhet mastodynyya. Duhet të theksohet se jo vetëm mosbalancim të hormoneve seksuale të shkaktojë këtë simptomë. Ka qenë gjithashtu hipofizës patologjisë, veshkave, tiroide, dhe në sëmundje të rënda të mëlçisë në kundërshtim me funksionet e saj themelore.

 • Dhimbja rreth nipples zhvillohet si një efekt anësor i kontraceptivëve hormonal. Nuk përjashtohet pamjen e dhimbje si rezultat i veshur me të ngushta, rroba pakëndshme.

 • Në disa raste, dhimbja e dalë është shkaktuar nga lezione muskulare. Për shembull, është e mundur me sjellje të gabuar, kur jo vetëm muskujt e mbrapa, por gjirit janë në tension të vazhdueshëm.

 • Nëse ju prekni plagën nipples, atëherë ndoshta kjo është vetëm një pasojë e ndjeshmërisë së rritur.


 • Nipples lënduar kushtet patologjike dhe sëmundjet e gjirit

  Në kauzën patologjike e dhimbje gjoksi në të dalë të tregojë simptomat e mëposhtme:

 • Shkarkimi Disponueshmëria nga dalë. Shfaqja veçanërisht alarmante e qelb ose gjakut papastërtitë.

 • Deformim dhe asimetri të gjirit. Shpesh rritje tumor apo abscese shkaktuar ndryshime të mëdha në formën dhe madhësinë e kancerit.

 • Ënjtje të kancerit të gjirit, simptomë e "lëvozhgë limoni".

 • Shkeljet Disponueshmëria integritetin e lëkurës në gji, dalë. Për shembull, dhimbje në sostsi vërejtur si rezultat i çara, ulcerat apo gërryerjet.

 • Prania e nyjet limfatike zgjeruar në sqetull, sipër dhe poshtë klavikul. Ky funksion mund të marrë si pasojë e inflamacionit akut në gjoks. Gjithashtu, ndërsa ne nuk mund të përjashtojnë nyjeve limfatike metastazë në kancer.


 • Në qoftë se dhimbja në dalë shoqërohet nga simptomat e mësipërme duhet të kontaktoni menjëherë një specialist. Në fund të fundit, arsyeja për këtë mund të jetë nebezobydna. Është e nevojshme për të përjashtuar sëmundjet e mëposhtme:

 • Semundja Paget - një formë të veçantë të kancerit që karakterizohet nga lezione te dalë;

 • kanceri;

 • Inflamacioni i gjirit akute;

 • sëmundjet dermatologjike të tilla si ekzema, lezionet herpetike dhe Candida;

 • trauma dalë;

 • gjirit.