Dhimbje në gji

Çdo dhimbje dhe parehati në gjoks mund të përbëjnë një rrezik serioz për shëndetin e grave. Gjoks - një organ shumë i ndjeshëm që i përgjigjet shpejt për ndonjë shkelje dhe inflamacionit në trupin tonë. Kur zemrat lënduar, ajo ndjehet në depresion dhe të shtypur që nga parehati në gjoks shpesh e lidhur me çrregullime hormonale.
Dhimbja në gjoks nga natyra mund të ndahen në dy grupe: përsëritur ciklikisht dhe netsyklychnыe. Dhe ata të dy mund të shkaktohet nga një shumëllojshmëri të gjerë të arsyeve. Sipas mjekëve, ankesat më të shpeshta të dhimbjes në gji ndodhin në gratë nën 40 vjet. Shumë nga zonjat kanë frikë të kancerit të gjirit, kështu që ekspertët i referohen shfaqjes së ndonjë siklet.

Specialistë Mammologist formuluar shkaqet kryesore të dhimbje gjoksi: • Sindroma premenstruale. Pak ditë para gjirit të gruas ardhshëm menstruacioneve është më e dendur dhe fillon të lënduar. Në varësi të karakteristikave individuale, sindroma premenstruale mund të ndodhë pa ndjesi të dhimbshme apo të pakëndshme.

 • Ndryshimet hormonale. Dhimbje në gji ndodhin gjatë pubertetit dhe shtatzënia. Shumica e vajzave të rinj zemrat lënduar, ndërsa ajo rritet.

 • Ushqyerja me gji. Shpesh, gjate kesaj periudhe ka dhimbje në dalë e gjirit. Kjo është për shkak të paraqitjes së plasaritjeve të lëkurës delikate. Gjithashtu, dhimbje në gjoks gjatë laktacionit mund të shkaktohet nga pezmatimi - mastitë. Një numër i madh i qumështit ndenjur në gji dhe të çon në trashje. Si një gjoks rezultat dhemb kur të ngutshme dhe të ushqyerit.

 • Sëmundje infektive. Kjo arsye edhe shpesh shkakton dhimbje në gjoks gjatë laktacionit. Nëpër të çara në nipples depërtojnë viruset në trup që shkaktojnë inflamacion. Gruaja fillimisht nipples lënduar në gjoks dhe disa ditë dhimbje shfaqet kur ju klikoni mbi gjëndër mammary.

 • Plagosje kanceri i gjirit. Dhimbje gjoksi mund të shkaktojë ndonjë, madje edhe efekte në dukje të vogla mekanike. Gjithashtu, shumë gra raportojnë se ata kanë zemrat e lënduar apo dalë underarm pas operacionit të gjirit.

 • Medikamente. Pranimi i disa preparateve farmaceutike që përmbajnë hormone.

 • Aborti. Shumica e grave, ndërsa gjinjtë i lënduar pas abortit.


 • Dhimbje gjoksi, të përsëritur ciklikisht, kryesisht të lidhura me ciklin menstrual të seksit të drejtë. Sipas statistikave, më shumë se 60% e grave vuajnë nga dhimbjet ciklike në gjoks. Në përgjithësi, gratë ndihen të tërhequr ose plagosjen dhimbje në gji para menstruacioneve. Arsyet për këtë lloj dhimbje të gjirit të lidhur me çrregullime hormonale. Këto ndjesi të pakëndshme zhduken plotësisht vetëm pas menopauzës.

  Nga dhimbjet netsyklychnыh në gji, kryesisht prek gratë mbi moshën 40 vjet. Në qoftë se një grua u bë i gjirit sëmurë - që do të thotë se trupi i saj ka disa shkelje. Shpesh, këto dhimbje mund të jetë i lidhur me formimin e cysts në gji apo beninje tumoreve - fibroadenoma. Dhimbja mund të jetë e mprehtë dhe prerja. Nëse ju mendoni se zemrat tuaja fryrë dhe i lënduar - mund të jetë simptomë kryesor i njësisë beninje. Në këtë rast, probing gjoksin mund të zbulohen ngjeshjen e madhësive të ndryshme. Konsolidimi i tillë fillimisht nuk mund të sjellë ndonjë siklet. Nëse ata të zbuluar në fazat e hershme të arsimit, shanset për të shpejt të të shpëtoj e problemit të rritur shumë herë gjatë. Prandaj, është e rëndësishme që të angazhohen rregullisht në vetë-ekzaminim dhe gjirit në kohën e dhënies dhemb kur presion, ose të bëhet e dendur, duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Dhimbja në gjoks dhe vula mund të jenë simptoma të një sëmundjeje të rëndë të tilla si kanceri i gjirit.

  Për të identifikuar ndonjë problem apo fazë e sëmundjes, duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë mjekësor. Vetëm pas një seri e analizave të ekspertëve mund të përgjigjet saktë në pyetjen se pse dhimbje të gjirit dhe cilat masa duhet të merren.