Dhimbje në urinim në gratë

Dhimbje në urinim në femra zakonisht tregon prezencen e procesit patologjike në pjesën e poshtme të traktit urinar. Dhe të mos dëmtojnë shëndetin, është e rëndësishme që të mos hequr menjëherë më dhimbje dhe shkaku i saj.

Shkaqet e dhimbjes pas urinimit


Ka disa kushte që mund të shkaktojnë dhimbje barku pas urinimit dhe çrregullime të tjera dizuricheskie. Akute, dhimbje të forta pas urinimit tregon praninë e një procesi akut. Por tërhequr, dhimbje të vazhdueshme dhemb ngre pyetje në lidhje me sëmundje kronike.

Le të shqyrtojmë detajet e shkaqeve më të zakonshme të shtetit:

 • Cystitis. Veçanërisht simptoma të rënda në lezionet e qafës fshikëzës. Më pas urinimit dhimbje që lidhen me pranine e infeksionit të fshikëzës dhe uretrës. Në gratë, këto sëmundje janë shumë më të zakonshme sesa tek burrat. Rol të rëndësishëm në këtë lojë përmban anatomi e sistemit urogjenital në femra.

 • Urolithiasis. Në këtë rast, bark pas urinimit lënduar duke lëvizur gurë në traktin urinar. Kështu nuk ka dëme në mukozën e kristaleve të vogla dhe rërë.

 • Dhimbje akute në uretrës pas urinim mund të rezultojë uretriti , si dhe shfaqje nahnoyvsheysya kist paraurethral.

 • Nëse pas dhimbje urinim lokalizuar të pasme, e thotë përhapja e infeksionit në pjesën e sipërme të sistemit urinar. Që është duke u zhvilluar pyelonephritis .

 • Prania e pengesave në rrjedhën normale të urinës. Situatë e tillë është e mundur në tumore fshikëz apo tumore të vendosura në legen, që nga jashtë compressing traktit urinar.

 • Candidiasis shtrihet në uretrës.

 • Nëse shtatzënia dhemb fshikëzës pas urinimit, atëherë ka shumë të ngjarë të ndodhë presioni i uterusit në traktit urinar .


 • Dhimbje gjatë urinimit - çfarë të bëni?


  Duke analizuar shkaqet e kësaj simptomë, është e qartë se nëse lënduar pas urinimit, kjo është një shenjë alarmante. Dhe për të përcaktuar sëmundjen që çoi në këtë shtet, ju keni një grup të provimeve. Nëse pas dhimbje urinim stomaku, është e rëndësishme për të bërë këto masa diagnostike:


 • Analizat klinike urinë;

 • kulturë urine të mediumit të kulturës për të zbuluar bakteret;

 • Ultratinguj i sistemit urinar;

 • Endoscopy i fshikëzës përdorur një cystoscope.


 • Pas kësaj, në shumicën e rasteve, diagnoza e saktë nuk është punë.

  Trajtimi i dhimbjes pas urinimit


  Në mënyrë tipike, në sëmundjet inflamatore trajtimi konservativ jep rezultate të mira. Ndjesi të dhimbshme pas urinimit mund të eliminohen në mënyrë efektive duke përdorur drogë antispasmodic dhe anti-inflamator. Një vend të veçantë në trajtimin e sëmundjeve të fshikëzës dhe uretrës merr antibiotikët dhe uroseptics. Në cystitis dhe urethritis - është metoda kryesore e trajtimit, dhe me urolithiasis - si parandalimin e anëtarësimit të mundshëm të agjentëve infektivë. Sëmundje kronike të mushkërive dhe tumoreve shpesh të detyruar të përdorë për kirurgji.

  Nëse pas urinimit ka dhimbje në bark, pastaj për të reduktuar intensitetin e simptomave duhet të përjashtohen nga dietë të gjitha "produktet irrituese. Mos hani turshi, tymosur, të skuqura dhe pikante. Mirë që të pini shumë lëngje, sidomos lëng boronicë, Kastrati, veshkave TEAS bimor.