Dhimbje gjatë ovulacionit

Ovulacionit - një fazë e ciklit menstrual, e cila është эkspulsyy (prodhimi) i një vezës nga vezores. Për shumicën e grave, ovulacioni është proces i përjetshëm që ndodh çdo muaj deri në menopauzë, përveç gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.
Pyetja logjike është nëse dhimbjen e ovulacionit dhe nëse po, si shkon?
Statistikat tregojnë se një në pesë gra ndjen siklet apo edhe dhimbje gjatë ovulacionit. Kohëzgjatja e dhimbjes ndryshon nga disa sekonda në 48 orë. Në shumicën e rasteve, kjo nuk është arsye për shqetësim. Por ndonjëherë, dhimbje gjatë provave të ovulacionit të sëmundjeve të rënda gjinekologjike, siç janë për shembull Endometrioza.


Çfarë dhimbje mund të ndodhë gjatë ovulacionit?


Kur dhimbje ovulacionit karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:

 • dhimbje ndjeu në bark të ulët;

 • shpesh duket 2 javë pas fillimit të menstruacioneve;

 • Dhimbja zakonisht është e njëanshme, dhe varet nga vezore ku ndodh ovulacionit;

 • Dhimbje mund të migrojnë nga një krah në tjetrin, ose të shfaqet në anën e njëjtë për disa muaj;

 • dhimbje perceptohen në mënyra të ndryshme - të gjitha varet nga natyra e grave. Disa e përshkruajnë atë si siklet apo presion të pakëndshme si dhimbje akute, spazma;

 • Kohëzgjatja shkon nga disa sekonda deri në 48 orë. • Shkaqet e mundshme ovulacionit dhimbshme


  Nuk ka asnjë teori pranuar përgjithësisht i shfaqjes së dhimbjes gjatë ovulacionit, por disa shkencëtarë supozim është edhe logjike dhe interesante për shqyrtim.
  Gjatë ciklit menstrual të fillojë të "rriten" rreth 20 follicles. Secili që përmban vezë papjekur, por vetëm një prej tyre do të marrë sinjal për pjekurinë e plotë dhe të jetojnë deri në ovulacionit. Gradualisht, membrana është gjëndër shtrirë dhe shkakton siklet apo dhimbje gjatë ovulacionit. Më tej, membrana bëhet më e hollë, "shqyer" dhe vezë pjekur lë vezore. Kjo pikë mund të shoqërohet me dhimbje dhe gjakderdhje të vogla në ovulacionit.


  Problemet gjinekologjike që mund të shkaktojnë dhimbje gjatë ovulacionit


  Në shumicën e rasteve, dhimbje gjatë ovulacionit nuk është patologjike. Por, pavarësisht nga kjo, në qoftë se ju vuri në dukje dhimbje të gjatë dhe të rëndë ose siklet tjetër në bark gjatë ovulacionit, ajo mund të jetë një shenjë e disa sëmundjeve gjinekologjike.
  Lista është mjaft i madh, dhe për diagnozën e mëtejshëm kërkon konsultim specialist.

 • salpingjitit - inflamacion i tubi fallopian në sfondin e infeksionit;

 • inflamacion kronik i legenit - tregon gjithashtu një infeksioneve gjatë gjinekologjike;

 • endometriosis - shtresë rritje e brendshme e uterusit në pjesë të tjera të trupit. Për shembull, në vezore, peritoneum, zorrët. Simptoma të tjera që mund të tregojnë për Endometrioza, ajo është e menstruacioneve dhimbshme dhe akte seksuale;

 • kist ovarian - sasia parregull madhe e lëngjeve në gjëndër;

 • shtatzëni ektopike - ndodh kur veza e fekonduar është zbatuar në "gabim" për vendin e saj. Për shembull, në tubat fallopiane. Simptoma të tjera - cramping, dhimbje barkut, gjakderdhje. Nevojë për kujdes mjekësor urgjent;

 • Apendiksit - inflamacion të shtojcës mund të jetë i gabuar për ovulacionit dhimbshme. Telefononi menjëherë mjekun tuaj nëse disa orë ju ndjeni siklet në stomak, keni pasur një të vjella të vetme dhe ethe. • Diagnostics
  Për të kuptuar nëse dhimbja e fiziologjike ovulacionit apo simptomë patologjike kërkon ekspert kujdesshëm shqyrtim. Diagnoza bazohet në histori, ekzaminim gjinekologjik, analizat e gjakut, ultrazërit apo edhe rezultatet e laparoscopy diagnostike.  Si të sillemi me shfaqjen e dhimbjes?
  Nëse si rezultat i provimeve mjeku juaj lëshoi ​​një konkluzion që ju jeni të shëndetshëm dhe dhimbje gjatë ovulacionit - një proces fiziologjik, të përpiqen për të marrë këtë informacion me mençuri.
  Relax dhe "vidlezhytsya" dita kur ju ndjeheni i sëmurë. Përdorni analgesics dhe kompresa të ngrohta në bark të ulët.
  Nëse dhimbja intensifikuar ose zgjat më shumë se 3 ditë - një specialist për këshilla.
  Të qëndrojnë të shëndetshme!