Ka erozioni dheu, dhe është erozioni i qafës së mitrësKonsultimi herë në vit - të eliminuar fshehur "shqetësohet"!


E pra ajo që gratë nuk e di se gjinekolog duhet të marrin pjesë të paktën një herë në vit për parandalimin, edhe në qoftë se nuk ka dhimbje?! Këtu vetëm që aq pak, ata ndjehen shumë të pakëndshme, këtë procedurë - ekzaminim gjinekologjik. Dhe dikush vetëm frikë për të dëgjuar për të tyre "gjinekologjik" problemet, duke preferuar për të vënë një diagnozë vetë dhe trajtim nëpërmjet miqve të këshillimit.
A nuk mendoni se udhëtimi i rregullt në gjinekologu - një luks, është një domosdoshmëri urgjente. Sëmundje e disa grave shkon pa u vënë re: asnjë dhimbje, sekrecione të pakëndshme dhe të ciklit menstrual, për të identifikuar ato vetëm mund specialist. Këto sëmundje përfshijnë fshehur dhe erozioni i qafës së mitrës.

Idetë e gabuara rreth erozionit qafës së mitrës ndodhur dy mjekët dhe pacientët. Gratë, për shembull, dhe tani besoj se kjo është një sëmundje e padëmshme dhe mund të shërohet receta popullore. A tampona me vajra detit buckthorn, lëng Aloe, torturimin veten douching. Por këto metoda jo vetëm trajtuar, por gjithashtu mund të stimulojë proceset precancerous qafës së mitrës.


Detaje epiteliale


Në fakt, erozioni - jo një sëmundje, por një grup i tërë. Sot, çdo dëmtim në sipërfaqe të gjinekologë qafën e mitrës quhet erozion. Për të kuptuar se si ka erozioni dhe zhvillon vërtetë, së pari të përshkruajnë se si për ndërtimin e mukozës së mitrës.


Mukusit qafën e mitrës është e mbuluar nga epiteli shtresuar squamous. Kjo është e njëjta strukturë si mukozën e vaginës dhe mbulon qafën e mitrës në skajet e jashtme të vrimë - OS e jashtme të mitrës. Nuk është lidhja e saj me një lloj tjetër të epitelit - epitelit cilindrik. Kjo Epiteli që mbulon qafën e mitrës brenda kanalit kryesor në mitër. Normalisht, kalimi nga një lloj në një tjetër epiteliale realizuar gradualisht. Epiteli cilindrike e kanalit cervikal ofron një qafën e mitrës të veçantë mukusit, i cili ndryshon vetitë e saj mbrojtëse nën ndikimin e hormoneve ovarian. Nga mesi i ciklit menstrual, mukusit cervikal përmban sasia më e madhe e ujit është më pak i trashë dhe i mirë depërtueshëm për të spermës.Një, dy, tre - të fillojnë!


Në zhvillimin e erozionit është shpesh një infeksion të shkaktojë. Ndoshta më e lehtë nuk përfshijnë të tilla "Armiqtë"Se të gjithë ata të listuara. Ajo Staphylococcus, Streptococcus, E. coli, Enterococcus dhe patogjene, të cilat përfshijnë kategorinë e infeksioneve të fshehura, infeksionet seksualisht të transmetueshme, Mycoplasma, Ureaplasma, Gardnerella, klamidia. Infeksion i mitrës nga një microtrauma ndryshme, ruptures e mitrës gjatë lindjes, lëndim i qafës së mitrës gjatë abortit mjekësor, si dhe sëmundjet inflamatore të vaginës dhe mitrës. Inflamacion lokal i mukozës shoqëruar nga rritja e sekretimit, pra formimin Beley. Kjo çon në acarim të mëtejshëm dhe përçarje e strukturës normale të mukozën e mitrës. Epiteli zhduket sipërfaqes mukozale ekspozuar. Ajo bleeds lehtë, infeksion perceptuar lehtë. Kjo enët e gjakut të dëmtuara, një grua mund të ankohen edhe në diktim pas raportit seksual. Pra, ka një erozion i vërtetë. Ajo ka një formë të parregullt, të kuqe të ndritshme dhe gjakderdhje. Pas 1-2 javë pas fillimit të erozionit të vërtetë ose zhduket ose shkon në "psevdoэrozyyu qafën e mitrës" dhe defekt epiteli stratifikuar squamous zëvendësohet me epitelit kolone e kanalit cervikal."Pasqyruar" diagnostifikimi


Në mënyrë tipike, prania e grave erozionit qafës së mitrës gjinekologu i saj informon gjatë inspektimit të qafës së mitrës në pasqyra". Nganjëherë, rrallë, erozioni manifestohet shkarkimin klinikisht bollshme mucous nga vaginës gjatë ciklit menstrual ose kontaktit gjakderdhjes pas raportit seksual.
Një metodë më të saktë e studimit - kolposkopisë - studimi i qafës së mitrës nën një mikroskop. Nëse mjeku edhe pasi ai pyetje diagnozën, ai duhet të mbajë një kolposkopinë zgjeruar - saktësisht të njëjtën hulumtimet, por përdorimin e zgjidhjeve të veçanta ngjyrë.

Studimi citologjik dhe biopsi në erozionit gjithashtu të bëjë të detyrueshme. Për të parë - qelizat zskribayut nga faqet e dyshimta shpatull qafës së mitrës dhe e konsiderojnë këtë shpifje nën zmadhim të lartë, e dyta - këpusë një pjesë të indeve të dyshimtë dhe gjithashtu studioi nën një mikroskop. Biopsi - metoda më e saktë për të zbuluar kancerin (disa erozion mund të veshin karakterin onkogjenik). Por kjo bëhet vetëm nëse qafën e mitrës ka infeksion.
Erozioni Pasi zbuluar nevojën e saj urgjente për të hequr qafe. Për çdo trajtim pacient thjesht individuale. E vetmja këshillë që mund të jepet - nuk është për vetë-mjekoj. Jo kremra, ujitjes dhe swabs në shtëpi nuk do të ndihmojë. Kjo vetëm do të përkeqësojnë situatën. Fakti që ju keni erozionin shpesh mund të mendoj vetëm.

Trajtimi është e rekomanduar për të kryer një të plotë, në funksion të shkaqeve të erozionit. Ju duhet së pari të eleminuar inflamacion, dhe zbulimin e infeksioneve me antibiotikët vrasin atë, pastaj ndryshoi pjesë të qafës së mitrës është hequr.


Trajtuar me lazer, pryzhyhaem, yssekaem


Për të hequr erozionin, ka disa metoda.
Lazerokoahulyatsyya - Zona e ekspozuar ndaj erozionit këqyrjes tanishme rreze kirurgjikale lazer. Një aspekt pozitiv është aftësia për të ndryshuar thellësinë e ndikimit që ju lejon për të trajtuar erozionit si sipërfaqësore dhe e thellë.

Një tjetër metodë - prerje përdorur radio pajisje kirurgji valë "Surhytron". Përparësia e kësaj metode është shpejtësia e trajtimit, pa gjakderdhje, dhimbje minimale postoperative dhe shërimin përshpejtuar. Aplikimi i radiosurgery është një tjetër avantazh. Shumica trajtime Erozioni mund të aplikohet vetëm për ato gra që kanë dhënë tashmë lindjes, pasi që një trajtim të tillë mund të provokojë dhëmbëza dhe të shkaktojë shterpësi. Në aplikimin e metodës radiosurgical është e mundur, e cila është arsyeja pse mjekët rekomandojnë qendrën tonë të kësaj metode si një trajtim për të qafës së mitrës gratë erozioni nerozhavshym.

Kur zona Erozioni cryodestruction trajtohen me azotit të lëngshme hollë dhe shumë të ftohtë manipulator dëmtuar zonën "vymorozhuyetsya" të indeve të shëndetshme. Rivendosja kështu ka afat-gjatë: deri në katër javë zazhyvayuschee mund të vendos "rrjedh" limfatike dhe rrjedh gjak.
Nëse erozioni ndodh në gratë e reja (pa komplikime) mund të bëjë pa kirurgji. Në këtë rast, të përdorin ilaçe homeopatik, banja me infuzion e bimëve, antibiotikëve.

Si trajtimi vullneti i erozionit qafës së mitrës është që ju - të vendosë së bashku me mjekun tuaj. Në Qendrën tonë përdoren të gjitha metodat bashkëkohore të trajtimit të erozionit të qafës së mitrës, zgjedhja e metodës varet nga natyra e erozionit, fotot kolposkopycheskoy dhe rezultatet Citologjia. Cryodestruction, lazerdestruktsyya është metoda e butë, megjithatë, siç u përmend tashmë, ne ofrojmë pacientëve tanë, kryesisht Radiosurgical - më efektive dhe më pak traumatike. Eja! Mos e lini shëndetin tuaj "i fshehur" kërcënim!