Kronike endometritis - Simptomat

Kronik endometritis - nje inflamacion gjatë të ngadaltë të shtresës së brendshme të mitrës në shkeljes së strukturës dhe funksionin e saj. Shkaku kryesor i sëmundjeve inflamatore të endometrium është e infeksioneve gjenitale të tilla si gonorrea, klamidia, mykoplazmat, spirochetes.
Në vendin e dytë është mekanik endometrium dëme gjatë trajtimit mjekësor abortit dhe curettage diagnostike dhe ekzaminimit manual i placentës, pas së cilës dobësuar trupin në sipërfaqe të dëmtuar e mitrës mund të hyjë dhe të ngjall bakteret, viruset dhe kërpudhave. Mungesa e trajtimit adekuat të endometritis akute të çon në inflamacion kronik. Ne do të shqyrtojë të gjitha shenjat klinike të endometritis kronike dhe manifestimet e saj në ultrazërit.Kronike endometritis - Simptomat
Rëndim klinik i kronike endometritis e ngjashme me një proces akut. Simptomat e theksuara dehje: ethe, dobësi, pafuqi, dhimbje barkut, dhimbje koke, shkarkimit baltë erë të keq vaginale. Endometritis ngadaltë kronike e vështirësi të mëdha në diagnozën e saj, pasi që për herë të parë mund të jetë zbuluar gjatë studimit të grave rreth problemeve konceptues (rezultat pozitiv testi për një ose më shumë infeksione gjenitale). Gjinekolog vaginal studim mund të përcaktojë të shumta rritur në madhësi dhe mitër thekur. Më Shenjat karakteristike klinike të endometritis kronike në rrjedhën e një shkelje të ciklit hënor, i cili është shoqëruar nga gjakderdhje pas menstruacioneve.Si për të identifikuar endometritis kronike?
Endometritis kronike mund të përcaktojë nëse një histori të plotë, të gjetur se ankesat e çrregullime menstruale, foto të përsëritura të inflamacionit akut dhe përpjekjeve të gjata të pasuksesshme që të krijoj. Kriteret e rëndësishme diagnostike është për të përcaktuar karakteristikat e kronike ultrazërit endometritis эhopryznakov. Kështu, me ultratinguj vendosur trashje inflamatore e endometrium dhe vula, kryesisht në afërsi të enëve të gjakut dhe gjëndra.Pra, ne shikuar në, siç rezulton endometritis kronike. Unë do të rekomandojë të gjitha vajzat dhe gratë më shumë përgjegjësi për shëndetin e tyre, për të shmangur marrëdhënie rastësor, përdorimin e kontracepsionit dhe ekzaminim mjekësor në kohë.