Mosfunksionim menstruale është shpesh një shenjë e Endometrioza videos

Klasifikimi i sëmundjeve


Varësisht nga lokacioni është:
Endometrioza , e cila ndodhet në gjenitale. Ajo është e ndarë në:


 • Lokalizimi Inner kur lezionet endometriotic gjetur në trupin e mitrës, isthmus në tubat fallopiane (intersticiale pjesën e tyre);

 • Jashtme - të përqëndrohet në organet gjenitale të lokalizuara të jashtëm, mukusit vaginë dhe vaginale të mitrës mitrës, vezoret, tubat fallopiane, peritoneum, i cili linjat organet legenit;


 • Përfshirja Extra-- Endometrial gjetur në indet e organeve të tjera (mushkëri, zorrë, kërthizës, plagët postoperative, etj).

  Epidemiologji


  Kjo patologji ndodh shpesh në gratë e moshës 20 deri në 40 vjet . Në menopauzës frekuenca e zbulimit të saj ul ndjeshëm. Endometrioza është zbuluar në rreth 10% të pacientëve gjinekologjike dhe në gratë që vuajnë nga infertilitetit, sëmundja është diagnostikuar me deri në 45%. Endometrioza merr një përqindje më të madhe në strukturën e sëmundjes (93%), shumë më pak extragenital duket.

  Shkaqet e Endometrioza dhe Patogjeneza  Në këtë pikë, nuk ka të dhëna të sakta mbi etiologjinë e sëmundjes . Ka shumë hipoteza e origjinës:


 • Teoria Ymplantatsyonnaya, e cila sugjeron se Endometrioza lindin nga qelizat e mukozën e mitrës që bien me kryerjen gjatë menstruacioneve në organet barkut dhe të ndryshme. Megjithatë, implementimin e tyre dhe riprodhim më tej, është e mundur vetëm kur qelizat kanë një kapacitet të lartë për transplantim në murin e trupit dhe jane mosfunksionim shoqerues i sistemit hormonal dhe sistemin imunitar;

 • Teori Эndometryalnaya, sipas së cilës zhvillimin e lezioneve te endometriozes sugjeroj qelizat endometrial janë përfshirë në shtresën e trashë muskujve të mitrës. Kjo mund të ndodhë për shkak të procedurave të ndryshme mjekësore në zgavrën e mitrës, abortin, curettage diagnostike, inspektime manuale, seksionet çezariane, etj, të kontribuojnë për faktin se ka mbirjes Mukoza në trashësinë e mureve dhe zhvillimin e Endometrioza mitrës. Si rezultat i operacioneve gjinekologjike përhapja e mundshme e qelizave endometrial përmes gjakut dhe limfatike në organe të tjera dhe shfaqjen e lezioneve në mushkëri, lëkurës dhe muskujt;

 • Teoria embrionale, e cila sugjeron se zhvillimi i Endometrioza është smestyvshyhsya qelizave embrionale nga e cila më pas formuan në mitër dhe Mukoza e saj. Ky koncept konfirmon kombinim të shpeshta të zbulimit të foci e sëmundjes dhe anomalitë e organeve gjenitale të strukturës;

 • Hipoteza Metaplastycheskaya, sipas të cilit shenjat e Endometrioza janë rezultat i degjenerimit të epitelit që mbulon peritoneum; endothelium; qelizat rreshtim tubules veshka dhe indet e tjera.


 • Faktorë predisposing


  Ka shumë arsye që kontribuojnë në zhvillimin dhe përhapjen e patologjisë . Midis tyre janë dy faktorët kryesorë:

 • Shkelja e niveleve të hormoneve. Në pacientët me Endometrioza ulur nivelet e Hormoni, një rritje të ndjeshme të estron, e cila çon në stimulimin e rritjes së endometrium dhe lezioneve endometrial;

 • Ndryshimi imuniteti, manifestohet me aktivizimin e reagimeve autoimune, ul aktivitetin e qelizave vrasës natyrore, ndalimin e mekanizmit natyror të vdekjes qelizore.


 • Simptomat klinike të trupit Endometrioza së mitrës (adenomyosis)


  Adenomyosis është një formë e endometriozes, ku shfaqin xhepat në shtresën e trashë muskujve të mitrës. Endometrioza i brendshëm i mitrës të ndarë në:

 • 1 faza në të cilën pushton Mukoza në submucosa, sapo arritur muskujt;

 • 2 fazë - është shkatërrimi për shtresën e mesme muskulare;

 • Faza 3 - sprouting nëpër shtresa mukozës së muskujve në peritoneum;

 • Faza 4 - kalimi i procesit patologjike në peritoneum mbulon muret e barkut, legen dhe trupat e tyre.


 • Simptomë më i rëndësishëm klinik në këtë formë të veçantë të patologjisë menstrual përzgjedhjes ciklit janë të bollshme, duke rritur kohëzgjatjen e tyre, mund të duket errët mazhuschie diktim disa ditë para dhe pas menstruacioneve . Kur përhapja e gjakderdhje të mundshme nga mitër gjatë periudhës intermenstrual. Për pacientët të tilla janë karakterizuar zhvillimin e humbjes kronike e gjakut dhe sindromi anemik. Shfaqja e dhimbjes së adenomyosis është shprehur gradualisht karakterin e saj vërehet në ditët e para të rrjedhjes menstruale, dhe pas dhimbja e tyre përfundimit shpesh zhduket. Me rrezatim të dhimbjes për të gjykuar zonën e prekur nëse zjarri vendosura në qoshet e mitrës, dhimbje në ijë jep, me humbjen e isthmus mbarështimit - Shu zorrë drejtë dhe vaginës. Kur dy duar ekzaminim gjinekologjik tregoi një madhësi rritje të mitrës që korrespondon me 8 javë të shtatzënisë.

  Pas autoriteti menstruacioneve në vëllim shpesh ul. Nëse goditi isthmus mitrës, me prekje të zgjeruar, kondensuar, e dhimbshme me lëvizshmëri të reduktuar. Gjithashtu për të identifikuar lezione të Endometrioza përdorimit diktim ndodhin në prag të menstruacioneve apo pas marrëdhënieve seksuale dhe shkaktohet nga ngushtimi i kanalit të qafës së mitrës. Shpesh kjo formë e Endometrioza nuk është manifestuar diagnostikuar vetëm në inspektim rutinë kur vizualisht zbuluar zjarrin. Ato karakterizohen nga një rritje e fortë para ose gjatë menstruacioneve, si dhe hapjes dhe zbrazjes. Pas shkarkimit nga fokus mitrës në qafë të reduktuar dhe i zbehtë.

  Simptomet e Endometrioza vaginale


  Humbja e vaginës shpesh ndodh kur qelizat e zbatimit endometrial gjatë lindjes. Ankesa kryesore është paraqitja e dhimbje në vaginë, ashpërsia e të cilave varion nga butë për të jashtëzakonisht të rënda .

  Për dhimbje të natyrës tipike ciklike për të rritur dhe gjatë menstruacioneve dhe seksual. Dhimbje më të rënda janë në lezione të vaginës dhe anusit, akti i jashtëqitjes është shumë e dhimbshme. Kur shqyrton një mur të trashë vaginale mund të Preket fëmija dhëmbëza të dendura dhe komponentët vizualisht në një e mukozës janë njolla blu të errët se një ditë para rritjes së menstruacioneve dhe të fillojnë të rrjedh gjak.

  Simptomet e Endometrioza ovarian


  Lezionet më të zakonshme endometriotic ndodhin në organet cortical shtresë janë cysts deri në 1 cm në diametër, të mbushura me përmbajtje kafe.
  Shenjat klinike kjo formë nuk mund të jetë një kohë të gjatë. Më vonë, kur goditi përmbajtjen cistike në zgavrën e barkut, është e përfshirë në procesin e peritoneum, shfaqja e xhepat në të dhe të nisë procesin e formimit të mbështjelljes. Ka shurdhër dhemb karakter dhimbje në bark të ulët, e cila u intensifikua në fillim të menstruacioneve. Për shkak të mbështjelljes dhe shpërndarjes së lezioneve në sipërfaqe të rritet dhimbje peritoneum gjatë ushtrimit dhe marrëdhënieve seksuale. Në 70% e grave kanë shkarkimit menstruale, ata bëhen më të bollshme dhe të zgjatur.


  Simptomet e tub Endometrioza fallopiane


  Frekuenca e patologjisë është rreth 10%. Qelizat shfaqet në sipërfaqen e tubave mukozës mitrës. Komplikojë sëmundje formuar spikes që të çojë në mosfunksionim të organeve. Metoda kryesore e diagnostikimit të ndryshme Endometrioza - studim laparoskopike.

  Simptomet e lezioneve peritoneal në legen


  Kjo formë e patologjisë ndodh në dy variante:

 • Tronditur por peritoneum mbulojnë legen;

 • Procesi i përfshirë edhe vezoreve, mitrës, tubat fallopiane dhe peritoneum, e cila është formuar lezione.


 • Për disa lokalitete të endometriotic e shenjave klinike për një kohë të gjatë nuk do të. Më tej, përhapja e muskujt e rektumit dhe indet përreth, dhimbje në rajonin e legenit, e cila intensifikuar para dhe pas menstruacioneve. Metoda kryesore e diagnozës së kësaj forme si laparoscopy.

  Simptomet e Endometrioza retrotservykalnoho


  Ndikon e prapme të qafës së mitrës dhe qafës së saj, xhepat e aftë për rritje infiltrative drejt rektumit. Pacientët ankohen dhemb dhimbje në fund të barkut dhe në thellësi të saj, e cila intensifikuar gjatë menstruacioneve dhe japin vaginës, legen dhe këmbë. Ajo është gjithashtu e mundur kapsllëk dhe mukusit nga rektumit.