Norkolutom me Endometrioza

Ne trajtimin e rëndësisë endometriosis terapi hormon dhënë. Varësisht nga lloji dhe shkalla e sëmundjes, si antyhormonы përshkruajnë estrogjenit dhe progesterone dhe estradiol përgatitjet dhe hestahensoderzhaschye. Medikament i zgjedhur ne trajtimin e progestin është norkolutom.

Norkolutom drogës


Substanca aktive takon slabovыrazhennыm progestin norethisterone të veprimit terapeutik, prandaj ajo është e rekomanduar për pacientët me fazat fillestare të Endometrioza.
Efekt terapeutik bazohet në Nokoluta veprimit të saj antyэstrohennom. Bllokon Norkolutom prodhimi i stimulon folikulin hormon, i cili ndikon korpus luteum, duke reduktuar aktivitetin e saj hormonal dhe rregullimin e ndryshimeve ciklike endometrial, duke përfshirë një rrezik эndometryoznыh.

Contraindication
Kundërindikimet për përdorimin e Endometrioza është sëmundje norkolutom si trombozë, organet e onkologjisë femra riprodhuese dhe zemrat, probleme me funksionimin e mëlçisë (hepatiti), dhe ndjeshmëria ndaj këtyre sëmundjeve.
Avantazhi i norkolutom se ajo është bërë obligim për gratë me mastitë, e cila është e kundërindikuar trajtim me lloj estrogjenit. Gjithashtu norkolutom një efekt kontraceptiv.

Trajtimi Skema e Endometrioza norkolutom


Në Endometrioza dhe adenomyosis emëruar një kurs të vazhdueshëm afatgjatë norkolutom drogës për disa muaj - nga 4 deri në 6. Kur trajtimi me ciklin simuluar normal menstrual Pilula duhet marrë çdo ditë 5-25 cikël ditor.

Në trajtimin e funksionit menstrual shuarje duke marrë një norkolutom pushim nuk e bëjnë, pasi doze ditore pivtabletky, duke rritur atë për 2 javë nga një tabletë dhe pastaj duke vazhduar për të rritur dozën çdo 2 - 3 javë.
Mbani në mend se marrjen e ndonjë hormoneve në sëmundjet femra vetëm mund të me recetë. Zgjedhja e drogës për trajtimin e Endometrioza është drejtuar ekskluzivisht nga gjinekologu juaj.