Endometrioza ovarian

Sëmundjet e pelvisit kanë shumë komplikime, kështu që kërkojnë trajtim kirurgjik. Një prej patologjive që veçanërisht ndikon në funksionin riprodhues të grave është Endometrioza ovarian.

Rreth sëmundjes

Endometrioza - një zgjerimi i shtrese te brendshme te uterusit mukozale jashtme të trupit. Një nga atraksionet e sëmundjes kanë vezoret. Shpesh, ind që është e ngjashme në strukturë me endometrium, duke marrë në vezore, promovimin shfaqjen эndometryodnыh cysts.

Në Endometrioza kist ovarian - një gropë e mbushur me gjak të modifikuar. Arsimi i tillë çon në sosje e funksionit ovarian që praktikisht eliminon shtatzënisë. Me fjalë të tjera, Endometrioza dhe shtatzënia ovarian është përgjithësisht koncepte të papajtueshme.


Simptomet e Endometrioza ovarianNë disa raste, veçanërisht në fazat e hershme, sëmundja është asimptomatike. Mungesa e simptomave ovarian Endometrioza komplikon diagnoza në kohë, dhe më pas trajtimin e sëmundjes.

Shënim: shenjat e zhvillim patologjive ovarian mund të jetë i ngjashëm me simptomat e sëmundjeve të tjera. Përveç kësaj, shprehja e Endometrioza ovarian majta (ose djathtas) varet nga shkalla e sëmundjes.

Ju mund të identifikojë simptomat kryesore të cilat mund të jenë të dyshuar zhvillimin e Endometrioza: • dhimbje barku;

 • dobësi, të përzier, të vjella;

 • menstruacionet parregullt dhe e dhimbshme;

 • infertilitetit. • Trajtimit

  Si për të trajtuar Endometrioza, ovarian do të përcaktojë me mjekun. Shkaku i patologjisë është zakonisht çekuilibër hormonal, kështu që zgjidhni metodën e trajtimit dhe të barnave të nevojshme për të marr, thjesht duke ditur nivelin e hormoneve.

  Terapi hormon është një nga mënyrat më efektive për të trajtuar të drejtë Endometrioza (majtas) vezore. Besohet se hormonet kanë shumë contraindications dhe komplikime, sepse tani përdoret gjithnjë e më shumë mjetet juridike homeopatik bazuar në hormonet bimore.


  Për trajtimin e mitrës Endometrioza dhe vezoret përdoren gjithashtu laparoscopy - një procedurë që lejon эndometryodnыe kujdes hiqni cysts dhe vatra e sëmundjes. Ky operacion, në krahasim me hormonet gjata terapi konservative, duke lënë më shumë gjasa për të ruajtur funksionin riprodhues të vezoreve.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore Endometrioza ovarian  Gjyshet tona përdorur gjerësisht receta e mjekësisë tradicionale në luftën kundër sëmundjeve të organeve gjenitale. Për shembull, në Endometrioza zierje mjaft efektiv të lulet e kulpër. Për të përgatitur nevojshme 1 tbsp. l. Lule kulpër se derdhur 250 ml ujë. Supë është mbajtur në ngrohjes për 10 minuta, pastaj të mbrojtur, filtri dhe marrë 3 herë në ditë për 3. l.

  Gjithashtu përdoret Wort Shën Gjonit, supë e cila është përgatitur me metodën e përshkruar më lart.
  Merrni tretësirë ​​Hypericum nevojë për 50-60 ml 3 herë në ditë. Komente marra rave dhe tretësirë ​​rrënjë barberry. Dozimi: mbush 2 lugë rrënjë barberry në gjysmë litër ujë për të pirë në pjesë të barabarta gjatë ditës.

  Pronat kurative e barit Upland mitrës, e cila gjithashtu supë është përgatitur nga metoda e përshkruar më sipër. Pastaj këmbëngul 03:00 dhe mori 1 rr. l. 3 herë në ditë.


  Ekspertët nuk e rekomandojmë për të luftuar sëmundjen vetë. Nëse ju besoni mjekësisë tradicionale dhe të vendosur për të provoni ndonjë recetë është më mirë që të konsultoheni me mjekun.