Endometrioza mitrës


Endometrioza mitrës ose siç thuhet në adenomyosis zyrtare mjekësi - një sëmundje e cila kohët e fundit ka një tendencë të qartë rritjeje. Çdo vit gjithnjë e më shumë gra vuajnë nga kjo sëmundje. Shkaqet e kësaj sëmundjeje ende nuk janë plotësisht të qarta, por ne e dimë se një nga rolet kryesore në rast të shfaqjeve të tij surges hormonale (aborte të shpeshta), ulur imunitetin, degradimi i mjedisit, reduktuar cilësinë e ujit dhe ushqimit, stresi pijshëm. Në këtë artikull ne përshkruajnë se çfarë është Endometrioza, trupi i mitrës, formën e saj, simptomat dhe trajtimi.Çfarë ndodh është manifestuar si Endometrioza mitrës?
Kur sëmundja është vetëm fillimi, manifestimet klinike mund ende të jetë. Me përparimin e sëmundjes tek gratë shqetësuar ciklit menstrual rregullsinë, ka dhimbje legenit gjatë marrëdhënieve seksuale dhe gjatë menstruacioneve. Në mes të periudhave të menstruacioneve një grua mund të jetë konfuze shkarkimin mazhuschie përgjakshme apo kafe.
Esenca e sëmundjes është se qelizat endometrial rritet në trupin e uterusit. Kjo fokale shquar dhe format e përhapur e Endometrioza, trupi mitrës. Kur procesi patologjik ndikon në disa pjesë të myometrium, atëherë flasim për format fokale e Endometrioza mitrës. Endometrioza Shperndare mitrës ndodh më shpesh kur qelizat endometrial nuk formojnë gunga në mitër gjatë vatrave. Mbirjes karakteristike gradual i qelizave patologjike në myometrium trashë. Mbi këtë bazë, të ndajë 3 fazat e përparimin e Endometrioza shpërndarë:


 • Endometrioza mitrës 1 shkallë mbirjes karakterizuar qelizat endometrial rreth 1 cm në trashësi të mitrës. I parë (fillestar) faza e sëmundjes një grua nuk mund të ndjeni asnjë simptomë, dhe mund të ketë për të dhënë veten ndjerë siklet në legen dhe të bollshme shkarkimit të dhimbshme menstruale.

 • Endometrioza mitrës 2 gradë tha gruaja ka dhimbje në legen, e cila është e lidhur me ënjtje e mitrës dhe për të rritur atë në madhësi. Gjatë kësaj periudhe ka pasur parregullsi menstruale dhe përzgjedhje mezhmenstrualnye. Në këtë fazë, qelizat abnormale të rritet trashësi endometrial në mes të mitrës.

 • Faza e tretë mbushur me shumëllojshmërinë e saj të simptomave. Gjatë kësaj periudhe qelizat endometrial tashmë impresionuar të gjithë trashësinë e trupit të mitrës, procesi shkon në tubat fallopiane dhe vezore.
 • Endometrioza dhe mitrës shtatzënia
  Në gratë me Endometrioza, shtatzënia nuk mund të ndodhë ose të ndërpritet në fazat e hershme, ose të çojë në shtatzënisë ektopike. Shkaku i këtyre çrregullimeve mund të jetë shumë Endometrioza, dhe të njëjtat arsye që çoi në atë (çrregullime hormonale).


  Përhapur Endometrioza mitrës - Mjekimi
  Ne trajtimin e endometriozes përdorur dy metoda: tradicionale dhe jo-tradicionale. Trajtimet tradicionale, nga ana tjetër, mund të ndahet në konservative dhe operative. Nga emërimet konservative përfshijnë kontraceptivëve oral. Trajtim operativ - hysterectomy (heqja e uterusit) përdoret në rastin e gjakderdhje të rënda të shpeshta çon në anemi rëndë. Nëse fokale Endometrioza mitrës largimin e mundshëm këqyrjes së këtyre lezioneve. Sidomos kjo është metoda e përshtatshme e trajtimit në luftën kundër infertilitetit.  Kështu, një grua ndoshta vetë duhet të përpiqen për të parandaluar këtë sëmundje. Domethënë, të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme (heqin dorë nga zakone të këqija), të angazhohen në aktivitet fizik dhe të hani e drejtë. Është e rëndësishme për të monitoruar rregullsinë e ciklit të tyre menstrual, natyrën dhe bollëkun e shkarkimit menstrual.