Endometrioza ovarian - simptomat dhe trajtimi

Në mesin e numrit të konsiderueshëm të sëmundjeve të sistemit riprodhues të femrës, jo më pak sëmundje se gratë e moshës riprodhuese vuajnë - Endometrioza ovarian.
Kjo sëmundje është natyra hormonal, si shumë shkelje të tjera të aparatit gjenital femëror. Endometrit, ottorhayuschyysya gjatë menstruacioneve, mitrës bie në zgavrën e barkut, ku bashkëngjitur në çdo vend - në murin e zorrëve, fshikëzës, ose vezoreve.
Uprovadyvshys në skeletit te vezores, endometrium mbushur me përmbajtje të gjakut. Ka dy lloje të sëmundjes:

në fazat e hershme - një formë të vogël që trajtohen më lehtë, ndërsa tumoret shkaktojë inflamacion;
Lloji i dytë - cysts endometrial që tentojnë të degjenerojë në formacionet malinje.
Kjo ndodh në mënyrë që nuk ka shenja të gruas ovarian Endometrioza nuk ndihen aspak, dhe sëmundja është diagnostikuar vetëm kur ajo nuk mund të merrni shtatzënë për një kohë të gjatë dhe bën thirrje për ndihmë mjekësore. Por shumica e grave të shqetësuar në lidhje me dhimbjen e ndryshme intensiteti, të cilat janë çuar atë në pragun e themelimit mjekësore.

Simptomet e Endometrioza ovarian


Kjo patologji ka simptomat e mëposhtme:

 • menstrual orar - shpesh cikël është më e shkurtër se më parë;

 • ankthet e lokalizimit ndryshme, mu në prapa, stomakut, rektumit dhe madje edhe këmbët;

 • dhimbje të forta gjatë marrëdhënieve, të cilat e bëjnë të pamundur marrëdhënie seksuale;

 • dhimbje barku, e cila intensifikuar gjatë periudhës.


 • Si për të trajtuar Endometrioza ovarian?


  Trajtimet zyrtare për Endometrioza, ovarian Dy - terapi hormon dhe kirurgjia, e ndjekur nga mbështetja e drogës. Për fat të keq, trajtimi hormon shpesh jep rezultate të mira, si dhe kursi shtrihet gjatë një periudhe shumë të gjatë. Ky lloj i terapisë administrohet vetëm në fazën fillestare të sëmundjes.

  Shpesh pas kryerjes diagnozë dhe ofrimin e të gjitha testet e nevojshme të propozuara grua transaksion të ndjekura nga laparoscopy - përmes një birë të vogël në murin e barkut. Pastaj emërohet kërkon terapi, pas së cilës gruaja mund të kthehet në jetën normale dhe konceptim planit.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore Endometrioza ovarian


  Disa gra të gjetur veten në simptomat dhe shenjat e Endometrioza ovarian jenë të përfshirë në trajtimin e pavarur të kësaj sëmundjeje fshehtë. Por pa u konsultuar me një specialist sjellje të tillë mund të dëmtojë vetëm. Vetëm një mjek mund të përshkruajnë trajtim adekuat. Për tifozët e mjekësisë tradicionale janë disa mjete të miratuara nga gjinekologët për të ndihmuar të shmangur kirurgji, edhe pse kohëzgjatja e trajtimit do të rritet:


 • hirudotherapy - trajtim më të popullarizuara dhe produktiv;

 • bimor - celandine, Hog mitrës, furçë të kuqe dhe akuza të veçanta. Por ne nuk duhet të mendojmë se bimeve janë të padëmshme - ajo gjithashtu ka nevojë për specialist të kontrollit;

 • përdorimi i balta blu dhe propolis.