Endometrioza - Trajtimi

Një sëmundje në të cilën qelizat në endometrium ndonjë indet dhe organet e tjera, shpesh çojnë në varfëri - është Endometrioza, dhe trajtimin e saj varet nga shkaqet, simptomat, simptomet, moshës, veçorive të dhe nëse gruaja planifikon të bëhet nënë. Shumë mjekë theksojnë natyrën e trashëguar e sëmundjes dhe faktin se ajo gjithmonë është një manifestim i sëmundjes sistemike, e cila doli si rezultat i rregullimit hormonal ose imunitar. Metodat e trajtimit të Endometrioza ndryshojnë nga hormonal dhe homeopatike kirurgjikale para.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore Endometrioza mitrës


Jo mjaft e vërtetë, por shpesh qasje praktikohet në trajtimin me Endometrioza - një trajtim bimor. Ajo mund të përdoret vetëm si një metodë e mesme. Sipas ekspertëve, është tretësirë ​​shumë i mirë i bërë nga gjethet e medlar (1 lugë gjelle për filxhan ujë të vluar), mitrës supë Upland (pirë një orë para se një vakt) ose Shabelnik (pini 30 minuta pasi të hahet), zierje e KALINOV lëvore (2 lugë 3 herë në ditë).
Trajtimi i Endometrioza homeopati është përdorur me kujdes të madh, si mund të shkaktojë fillimisht përkeqësimin e problemeve kronike të shëndetit të grave, pas së cilës, në qoftë se mjetet juridike homeopatik marrin nuk janë të pezulluar, efektet e mundshme pozitive.

Droga hormonale për trajtimin e endometriozes


Nëse kjo sëmundje është pothuajse emërohet gjithmonë mjekët hormonet për një kohë të mbyllur funksion menstrual duke ndalur prodhimin e hormoneve seksuale femërore. Kjo lejon lezione të regres sëmundje, kudo që ata ishin. Kohëzgjatja e marrjes së barnave të tilla si zgjedhjen e tyre është gjithmonë individuale. Kjo çështje duhet të zgjidhet ekskluzivisht nga mjeku juaj. Përdorur shpesh mjete të tilla si norkolutom, Provera, Orhametryl, Danol, Zoladex. Kjo qasje në marrjen e shpëtoj të sëmundjes jep rezultate pozitive pas 4-8 javësh.

Trajtimi jo-hormonale e Endometrioza të jetë e mundur. Kjo është një degë (hormon) dhe ka për qëllim rivendosjen e trupit, parandalimin e proceseve ngjitëse, të parandaluar ndërlikimet e mundshme. Ai përdor jod elektroforezë, zink, ilaçe që ndikojnë në traktin gastrointestinal, pankreasit dhe mëlçisë. Treguar si dietë dhe duke marrë vitamina, si dhe qetësues, dhimbje dhe medikamente alergji.

Trajtimi i Endometrioza kronike


Pothuajse konsideruar gjithmonë sëmundja bëhet kronike, në qoftë se ka hequr nga forma akute nuk është përdorur qasjen e duhur. Trajtimi i drogës i Endometrioza është një praktikë e zakonshme, pasi pa të është e pamundur për të eliminuar simptomat. Në mënyrë tipike, i emëruar antibiotikë, vitamina, immunomodulators. Caktuar shpesh sedativë kursit, terapi fizike (banja, ujitjes, ujitjes dhe kështu me radhë. N.). Ajo gjithashtu mund të jetë përshkruar një kontraceptiv oral, pas pezullimit që shpesh është e shtatzënisë, e cila çon në zhdukjen e plotë të sëmundjes për shkak të goditjes të hormoneve gjatë shtatzënisë.

Trajtimi i Endometrioza kirurgjike


Në formën e gunga e sëmundjes që prek trupin e mitrës, me kombinimin e fibroids ose cysts në vezore эndometryoydnыmy aplikojnë trajtime kirurgjikale. Pas kësaj ndërhyrje domosdoshmërisht përshkruara drogës hormonale për deri në gjashtë muaj. Ndonjëherë hormonet gjithashtu janë të caktuar për operacionin. Kur kirurgji Përdorimi optimal i laparoscopy, në të cilën xhepa të sëmundjes mund t'i nënshtrohet elektro.